Ovo je dijeta koja traje 90 dana i ako je se pridržavate, možete smršati od 18 do 25 kg. Ukoliko ne treba baš toliko da smršate, prekinite sa dijetom kada dođete do željene težine. Pravila kojih treba da se pridržavate jako su jednostavna. Dakle, imate četiri različita dana: proteinski, skrobni, dan ugljenih hidrata i voćni dan, tokom kojih treba da jedete propisane namirnice. Bitno je samo da poštujete zadati raspored. Doručak je isti svih 90 dana, jede se voće u paru, dve jabuke, dve banane, dve kruške… Ili dve šake sitnog voća kao što su šljive, trešnje, borovnice…
Namirnice bogate proteinima:
Sve vrste mesa, živina, riba, sve vrste pasulja, mahunarke (soja, grašak…), jaja, koštunjavo voće i njihove prerađevine, mleko i svi mlečni proizvodi.
Voće: Ananas, breskve, jabuke, kupine, maline, mandarine, kruške, kivi, trešnje, mango, pomoranže, nektarine, lumun, grožđe, šljiva.
Pića: Voćni čajevi i sokovi, šampanjac i suvo vino.
Ostalo: Sirće, proizvodi od soje, sok od paradajza.
Namirnice bogate ugljenim hidratima:
Proizvodi od žita: brašno, pahuljice, griz, musli, hleb, pirinač, skrob, kolači, keks, testenina…
Krompir: Pomfrit, pečen, kuvan, knedle…
Voće i povrće: Sušeno voće, urme, banane, paradajz, sušeno povrće.
Zaslađivači: Belii šećer, žute šećer, voćni šećer
Pića: Limunada sa šećerom, likeri, belo vino, pivo.
Namirnice bogate skrobom:
Sve vrste mahunarki (grašak, bob, soja…), Žitarice (pšenica, kukuruz, riža…), krompir.
Proteinski dan
Ručak: Kuvano ili pečeno meso ili riba (piletina, govedina, ćuretina, svinjetina, divljač, riba, morski plodovi, tofu…), kriška integralnog hleba i salata u neograničenoj količini. Meso možete da zamenite sa tri kuvana ili pečena jaja.
Možete, takođe u neograničenim količinama jesti i sir i mleko. Nakon ručka pojedite dva dl supe bez testenine.
Večera: Isto kao i za ručak, samo bez supe. Ono što ste ručali, morate i da večerate, znači, ako ste za ručak jeli meso, morate i za večeru.
Skrobni dan
Ručak: Možete da jedete pasulj, grašak, boraniju, pirinač, krompir, sočivo, heljdu, proso, ječam, soju ili neku drugu vrstu žitarica u zrnu. Pripremajte kuvana ili dinstana jela sa što manje masnoće, uz dodatak svih začina. Osnova svakog jela neka vam bude od povrća, ili od kocke za supu.
Večera: Isto kao za ručak, ali u manjoj količini.
Dan ugljenih hidrata
Ručak: Ručajte bilo koje testo uz dodatak začina, kečapa, origana, povrća. U obzir dolazi testenina, slano pecivo, vegeterijanska pica.
Večera: Dva parčeta torte ili tri kolača ili tri kugle sladoleda, i obavezno jednu štanglu crne čokolade za kuvanje. Ako ne volite slatko, pojedite manje pecivo, parče pice i štanglu crne čokolade za kuvanje.
Voćni dan
Za ručak i večeru jedite voće u neograničenim količinama.
-
Kome je dijeta namenjena
Ova dijeta je posebni interesantna ljubiteljima slatkog jer je dopušteno uživanje u desertu (naravno, u umerenim količinama). Ukoliko možete da izdržite vodeni i vitaminski dan, dosta monotonu prehranu i ograničenja koja dijeta nameće, onda je ovo dijeta za Vas.
-
Primer ishrane
Recepti za UN dijetu. Mnogi brzo odustanu od ove dijete, jer im ishrana postane jednolična, zbog toga Vam nudimo neke zanimljive recepte uz koje ćete lakše istrajati.
Za proteinski dan
Pržena govedina sa brokolijem:
Isecite 150g govedine na tračice i začinite. Propržite 100g brokolija na ulju sa crnim lukom. Povrće pomerite na jednu stranu tiganja, pa dodajte i meso i pržite dok meso ne promeni boju. Dodajte 1dl goveđeg bujona, i dinstajte još 3 minuta uz mešanje. Posolite i pobiberite.
Paprike punjenje pečurkama:
Na ulju propržite 3 glavice crnog luka, 500g pečurki sečenih na listiće, zatim, dodajte na pola kuvane 2 šolje pirinča i seckani peršun. Posolite, pobiberite, i pustite da se ohladi. Tako pripremljenim nadevom napunite 8 paprika i stavite ih u vatrostalnu posudu. Sitno iseckajte 500g paradajza i stavite ga preko paprika. Dodajte malo vode i pecite na 220 stepeni dok ne provri, a zatim smanjite na 180 stepeni, i pecite dok ne porumeni.
Za skrobni dan
Musaka od pirinča:
U vodi u koju ste predhodno dodali lovorov list, skuvajte 120g integralnog pirinča. Dva paradajza izrežite na kockice, patlidžan isecite na listiće, poprskajte uljem, pobiberite, začinite bosiljkom, a zatim propržite na ulju, kratko, prvo patlidžan pa paradajz. Na dno vatrostalne činije stavite sloj pirinča, sloj prženog patlidžana, ponovo sloj pirinča, pa sloj pečenog paradajza. Zalijte sokom koji je ostao posle prženja patlidžana i paradajza, i pecite 15 minuta u rerni zagrejanoj na 200 stepeni.
Pasulj na Bugarski način:
Skuvajte dve šolje pasulja u slanoj vodi. Isecite dve glavice crnog luka, usitnite dve glavice crnog luka, na tanke kružiće isecite dve šargarepe, pola celera i limun. Pet paradajza na kratko potopite u ključalu vodu, i odmah oljuštite. Dve trećine isecite na tanke kružiće, a ostalo usitnite. Crni luk, celer i šargarepu dinstajte nekoliko minuta da omekšaju. Dodajte usitnjen paradajz, posolite i pospite sa malo ljute paprike. Kada pasulj omekša, prospite suvišnu vodu i prespite ga u vatrostalnu činiju, zatim po vrhu rasporedite dinstano povrće, krugove paradajza i kolutove od jednog limuna, usitnjen beli luk, peršun i dve kašike ulja, pa pecite u rerni zagrejanoj na 180 stepeni oko 15 min.
Za dan ugljenih hidrata
Šarene špagete:
Skuvajte 100g testenine po uputstvu sa pakovanja. Pola manje glavice crnog luka, propržite na ulju, dodajte usitnjen beli luk i pola paprike isečene na trake. Ostavite par minuta da se proprži, a zatim dodajte 200 grama seckanih pečurki.
Posolite, pobiberite i kuvajte oko sedam minuta, a po potrebi dolijte malo vode. Pre nego što sos bude gotov, dodajte peršun.
Sos pomešajte sa testeninom i servirajte uz salatu od paradajza.
Voćna musaka::
Sastojci: 5 kiselih jabuka, 5 mlevenih badema (ne skidati smeđu ljusku), 5 dag suvih brusnica, 5 dag suvog grožđa, sok 1/2 limuna, cimet, klinčić, muškatni oraščić.
Priprema – Jabuke oljuštite i uklonite im sredinu pa ih isecite na kolutiće debljine oko 3 mm. U vatrostalnu činiju slažite u redovima kao za musaku: kolutiće jabuka koje ste posuli bademima, suvim grožđem i brusnicama, cimetom, klinčićem i muškatnim oraščićem pa opet red jabuka, bademi… Završite redom jabuka koje se preliva limunovim sokom. Kuvajte poklopljeno u mikrotalasnoj peći 10 min ili pecite poklopljeno folijom u rerni na 200 stepeni 20 minuta.
-
Prednosti dijete
Prednost UN dijete je što lako primjenjiva i što se temelji na strogoj podeli namirnica što vrlo često motiviše. Primenom UN dijete može se značajno izgubiti na telesnoj masi što dodatno motiviše.
-
Nedostaci dijete
UN dijeta ne prati savete nutricionista o kvalitetnoj prehrani pa samim tim i ne daje temelj za oblikovanje pravilnih prehrambenih navika, što usprkos želji da se metabolizam trajno promeni i izgubljeni kilogrami ne vrate, nije moguće sprovesti ako se nakon dijete nastavi jesti prema starim navikama, što je vrlo čest slučaj.
Takođe, ovom dijetom se u kratkom vremenu gubi puno kilograma što može izazvati pojavu jo-jo efekta, odnosno vraćanja kilograma nakon prestanka dijete. Takođe, prema izvještajima korisnika dijete, javlja se osjećaj gladi i monotonosti koji demorališe tokom sprovođenja dijete.
-
Najčešća pitanja
Teorija o odvojenim vrstama hrane nije podržana od većine stručnjaka.
Podela namirnica u četiri kategorije je zbunjujuća. Skrobni dan i dan ugljenih hidrata prema nutritivnom sastavu namirnica zapravo su dva jednaka dana iako ih je autor drugačije nazvao kao bi se postigao bolje mišljenje o učinku i mističnom delovanju dijete.
Sistem organa za varenje ili digestivni sistem je prilagođen za mešovitu hranu, stoga nije potrebno odvajati namirnice.
Preopterećenje sistema za varenje može se desiti tokom proteinskog dana zbog unosa velike količine mesa.
Taj dan bi mogla da se unosi riba, ali se to u dijeti ne spominje.Stručnjaci ne veruju da će podela hrane na dane učiniti čuda za gubitak suvišnih kilograma.
Pročitajte i: Un dijeta jelovnik | Dijeta Un | Un dijeta rezultati | Un dijeta recepti | Un dijeta iskustva | Un dijeta za mrsavljenje | Un dijeta za skidanje kilograma | UN dijeta recepti po danima sa jelovnikom – iskustva | Un dijeta analiza nutricioniste | Un dijeta