Dijeta za gojenje

Dijeta za gojenje sadrži hranu za ljude koji su ispod prosečne težine i žele da je povećaju. Smetnje u ishrani, hronične bolesti, neuhranjenost i nasledni faktori su neki od razloga za manju telesnu težinu. Ovi ljudi su obično tanki i krhki i imaju manje energije. Zdrav način života i hranljiva hrana je veoma važna za dobijanje na težini.

Dijeta za gojenje – debljanje

Osnovno pravilo da bi smo se ugojili potrebno je da unosimo više kalorija. Dnevno čak do 3500kcal.

Konkretne namirnice koje pomažu tokom dijete za gojenje su:

Polubeli i crni hleb, testenine, punomasno mleko i fermentisani proizvodi od punomasnog mleka(jogurt, kiselo dijeta za gojenjemleko,pavlaka),jaja, biljna ulja, maslac);sve vrste mesa. Koštunjavo voće (badem, lešnik, orah), kikiriki, su takodje dobar izbor jer su kalorični ,a sadrže korisne Omega 3 masnoće. Podrazumeva se da treba jesti voće i povrće (naročito bogato skrobom,kao sto je krompir, grašak i mahunarke).Pored redovnog unosa svežeg voća preporučuje se i suvo voće do 50g dnevno(smokve, urme, kajsije)

Kao dodatak ishrani preporučuje se pivski kvasac, bogat B vitaminom. Poželjni su i voćni sokovi, zaslađeni sa medom ili javorom sirupom, a i napici od mleka ce biti kaloričniji, ako im se doda med ili javorom sirup. Neophodno je 5 ravnomerno raspoređenih obroka, a poželjno je i 1-2 sata pred spavanje 6.manji obrok.

Predlog dnevnog unosa namirnica tokom dijete za gojenje:

1l mleka na dan
150g mladog sira
100-150g mesa ili ribe
3 jaja
200g žitarica
500g povrća (50-100g mahunarki)
50g suvog voća
100g svežeg voća dnevno

Glavni predstavnici hrane za gojenje su mleko, jaja i maslac. Zbog velikog sadržaja zasićenih masnih kiselina maslac treba ograničiti na 30g dnevno, a češće koristiti kikiriki puter, bundevin ili suncokretov puter.

Mleko ce biti kaloričnije ako ga zasladimo sa medom ili javorovim sirupom ili dodamo čokoladu u prahu ili voće u obliku frapea. Preporuka je da se povrće preliva sa gustim umacima, a salate sa dresinzima koji sadrže maslinovo ulje, senf, jabukovo sirće, majonez.

Važno je naglasiti, da, bez obzira sto su nam potrebne dodatne kalorije i vise ugljenih hidrata u ishrani. Izbor uvek treba da budu zdravije namirnice; tj.integralne žitarice, složeni šećeri i zaslađivači kao što su med i javorov sirup.