Dijeta za osetljiv želudac

[icegram campaigns=”19573″]
Štetne namirnice
Napici
Kafa, čokolada, alkoholna pića,gazirana pića.

Voće
U težim oblicima gastritisa ili pojavljivanja čira treba izbegavati koru voća, kao i voće koje nije dovoljno zrelo.

Meso
Sve meso uopšte, naročito masno (kobasice i svinjetina).

Začini
Nije preporučljiva ljuta ni kisela hrana, kao ni nadražujući začini (biber, mlevena paprika, ljuti začini uopšte.

Deserti i slatkiši
Kupovni kolači uopšte, naročito razni kremovi, slatka pavlaka i bombone su izuzetno slatke i masne namirnice.

DIJETA ZA OSETLJIV ŽELUDAC-Dozvoljene namirnice

Voće
Uvek kada je dovohno zrelo. Naročito se preporučuiu dunje, kruške, smokve, jagode, maline, grožde, kajsije idijeta za osetljiv želudac breskve. Ananas i papaja imaju veoma važnu ulogu jer sadrže digestivne enzime, ali ipak mogu dovesti do aciditeta; ukoliko pojedincu prijaju mogu se unositi, ali tek kada su dovoljno zrele.

Povrće
Najbolje za ovu svrhu su tikvice, bundeva, krompir, šargarepa, kupus, kesten i morač.

Hleb
Ponekad integralni hleb može da izazove nadimanje, pa čak i osećaj pečenja u stomaku, naročito ukoliko
nismo naviknuti na ovu namimicu. U slučaju težeg oblika gastritisa, bolje je početi sa belim hlebom visokog kvaliteta, a zatim postepeno uvoditi u ishranu integralni. Savetuje se prepečeni hleb. Testenine koje se koriste za pripremanje supe mogu se jesti bez ikakvih problema.

Jaja
Ne više od pet nedeljno. Izbegavati pečena jaja, bolje je odlučiti se za poširana ili tvrdo kuvana.

Mlečni proizvodi
Obrano ili delimično obrano mleko, madaje uvek bolje mleko na biljnoj bazi (od badema, soje). Kravlje mleko se može ukiseliti u želucu osetijivih osoba, te ukoliko nikako ne prija pojedincu, nesumnjivo ga treba izbegavati.

Supe
Povrćna čorba (pripremljena od celera, šargarepe, krompira, crnog luka, zelene salate, itd.) sa testeninom, pirinčem ili pahuljicama od ovsa ili pirinča. Pahuljice od žitarica takođe se mogu pripremati kao kašice za bebe.

Desert
Karamel krem, bademi, čajni keks. Med je dobar zaslađivač, mnogo bolji od šećera u slučajevima gastritisa ili čira.

PRIMER MENIJA
Meni koji sledi ne koristi se u svrhu mršavljenja. Osoba koja želi da ga iskoristi treba da izabere odgovarajuće količine za svako jelo, mada ni u kom slučaju ne bi trebalo preterivati.

Doručak i užina
Izabrati jednu od ponuđenih opcija:
• Obrano mleko, bademovo mleko ili mleko od žitarica sa ječmenim sladom i integralnim tost hlebom zaslađenim sa malo meda.
• Šira od crnog grožđa sa suvim smokvama i bademima (može se dodati i čajni keks ili nekoliko biskvita sa medom).
• Prirodni obrani jogurt sa medom ili malo marmelade po izboru, dve kriške integralnog hleba ili belog prepečenog hleba i kompot od jabuka.
• Biljni čaj sa medom, svež sir, jedna kriška prepečenog hleba i jedna jabuka.
• Musli od ovsa
• Sok od jabuka i grožđa, kompot od jabuka i integralni hleb (75 g).

Ručak i večera
Prvo jelo
Zelena salata sa malo sirćeta i drugim povrćem koje se lako vari (obično to nisu crni luk, krastavac, masline ili paradajz, ali ovo povrće nije zabranjeno). Pire krompir, povrćna supa, pire od bundeve ili tikvica, testenina iz supe (špagete, rezanci, makaroni) sa sosom od proprženog paradajza i blagim sirom (izbegavati parmezan i sušene sireve), bareni krompir i povrće, gusta supa od povrća, kaša od žitarica, itd.

Drugo jelo
Pečeni plavi patlidžan, barena ili pečena artičoka, ćufte od žitarica, tofu (sir od soje) ili sejtan (na bazi pšeničnog glutena), kajgana, tortilja od barenog povrća ili skuvanog na pari, poširana ili tvrdo kuvana jaja, svež neslan sir, bademi, pinjoli, orasi. Ukoliko se osoba ne pridržava vegetarijanskog načina ishrane, mogu se dodati bela riba skuvana na pari ili sa roštilja, bareno pileće belo meso, ali uvek u malim količinama jer višak proteina stimuliše lučenje želudačnih sokova, povećavajući lučenje želudačne kiseline.

Desert
Kompot od jabuka, šljive, zrele banane, pirinač sa mlekom, zrelo voće (osim citričnog voća).