Divlji luk vlašac

Vlašac divlji luk

Vlašac divlji luk (Allium schoenoprasum) je višegodišnja zeljasta biljka koja se karakteriše prisustvom hranljive lukovice u zemlji. Raste kao samonikla, ali se može i uzgajati. Može narasti od 30-50 cm u visinu. Pripada istoj porodici kao i crni, beli luk i praziluk. Listovi ovog luka su šuplji i plavo-zelene boje, a cvetovi su ljubičaste boje i podsećaju na cvet deteline. Biljka ima izrazit miris, ali i ukus kao luk. Biljka može rasti na livadama, a naročito je rasprostranjena u Evropi, severnoj Americi i srednjoj Aziji. Kao lekoviti deo biljke upotrebljavaju se njeni listovi, lukovica i seme.

Vlašac divlji luk i zdravlje

Vlašac divlji luk, osim što je veoma ukusan i koristi se kao začin, ima i jako bitan uticaj na zdravlje. Sadrži gvožđe i vitamin C koji su neophodni našem organizmu, pre svega za normalnu krvnu sliku. Generalno, vlašac je sličnog sastava kao i ostale vrste luka. Lukovica sadrži sumporna jedinjenja koja mu daju opor miris i ukus, a tu su i brojni drugi vitamini i minerali.

vlasac divlji luk

Koristi se za lečenje anemije, za bolje varenje hrane, protiv visokog pritiska, za čišćenje krvi i jetre, a čisti i ceo organizam od toksina. Koristi se za lečenje urinarnih bolesti, reguliše apetit, za bolesti želuca i regulisanje probave. Po nekim istraživanjima, vlašac ima antikancerogeno dejstvo, naročito kada je rak jetre u pitanju.

Dakle, i više je nego jasno koliko pozitivan uticaj ima divlji luk vlašac na zdravlje. Obično se koristi kao začin za pripremu velikog broja jela. Potražite na internetu neka od najukusnijih jela koja se mogu pripremati sa ovom lekovitom vrstom luka.

Vlašac kao začin

Vlašac kao začin se veoma koristi u kulinarstvu, a ima nešto blaži ukus od ostalih vrsta luka. Kao začin se koriste nezreli cvetni pupoljci isečeni na sitne kockice ili sitno naseckan sveži luk, kao i njegovi listovi. Vlašac kao začin se koristi za pripremu jela sa ribom, krompirom, sirevima, za supe i mnoga druga jela. Naročito se koristi za pripremu tradicionalnih jela Švedske i Francuske. Vlašac kao začin se koristi i za pripremu slanih palačinki i sendviča. Listovi se koriste za salate, sosove, za jela sa kiselom pavlakom i maslacom, kao i za supe. Cvetovi vlašca se takođe mogu koristiti, ali kao dekoracija za jela. U Poljskoj i Nemačkoj se služio vlašac sa jednom vrstom sira. Vlašac se može naći tokom cele godine u svežem obliku, a postoji i kao zamrznuti proizvod. Kada kupujete vlašac, vodite računa da je svež, dobro ga operite pre upotrebe i iseckajte na sitne kockice. Zavolećete ovaj blagotvorni začin, kada otkrijete novi ukus vaših omiljenih jela!

Uzgoj

Vlašac se može i uzgajati, kako u kulinarske svrhe, tako i kao ukrasna biljka. Vlašac divlji luk možete uzgajati i u svojoj bašti, jer je prilično lak za održavanje. Ova biljka raste na dobro dreniranom tlu (vlažnom), rastresitom, koje je bogato organskim materijama i čiji je pH od 6-7, kao i na dobro osunčanom mestu. Sadi se krajem marta, a biljka izraste iz semena i postane zrela tokom leta ili početkom sledećeg proleća. Biljka je otporna na sušu, ali i niske temperature. Biljka veoma brzo raste, pa se na svake 3 nedelje potkraćuje. Otporan je na niske temperature. Osim u bašti, vlašac možete posaditi i u saksiji, koju ćete preko zime čuvati u kući – tako da ćete imati svež divlji luk vlašac tokom cele godine!