[icegram campaigns=”19680″]
Ekcem, poznat i kao dermatitis je vrsta kožnog oboljenja kod koga koža postane upaljena i karakterišu ga crveni, suvi delovi kože koji svrbe.
Postoji mnogo tipova ekcema i najčešći je onaj koji pogađa kožu glave. Iako ovaj poremećaj kože pogađa različite delove tela, ekcem na glavi se razlikuje od drugih, zato što se i sama koža na glavi razlikuje od kože na drugim delovima tela. Ovo uznemirujuće oboljenje karakterišu sušenje kože i crveni osip koji svrbi. Lojne žlezde koje su u koži glave proizvode velike količine loja, što doprinosi dermatitisu kože na glavi.
Postoji dva različita načina nastajanja ekcema – pod uticajem spoljašnjih i unutrašnjih faktora. Unutrašnji su seboreični, asteotični, atopični, numularni i madidantni. Ovi problemi sa kožom glave mogu biti uzrokovani gljivicama, neodržavanjem lične higijene, deljenjem stvari poput peškira inficirane osobe itd. U nekim slučajevima, može nastati zbog poremećaja ravnoteže hormona u telu. Seboreični dermatitis je najčešća bolest kože glave i uzrokuje svrab i iritaciju. U običnom govoru poznat je kao perut, i isušena kožase ljušti i otpada sa glave. Ostali uzročnici ovog poremećaja kože su gljivične ili bakterijske infekcije, oslabljen imuni sistem i u nekim slučajevima, genetika. Dermatitis kože glave je čest kod odraslih osoba od 30 do 60 godina. Ekcem kod odojčadi i dece pokazuje slične simptome kao kod odraslih.
Simptomi ekcemana glavi
Simptomi ovog ekcema se mogu razlikovati od osobe do osobe. Pronalaženje i lečenje ovog stanja u početnim fazama će sprečiti pogoršanje, a ukoliko se stanje pogorša trebaće duže vreme za izlečenje. Sledeće stvari se mogu zaključiti kod osoba koje pate od dermatitisa…
Jedan od očiglednih i preovlađujućih simptoma ekcema na glavi jeste oljuštena koža sa svrabom i osipom.
Koža na glavi postaje suva i stvaraju se mali plikovi.
Pogođeno područje postaje zadebljalo i mogu se razviti nijanse kože. Koža takođe crveni i suši se, stvaraju se čirevi puni gnoja.
Može se primetiti i gubitak kose u zapaljenom delu kože glave.
U slučaju teškog zapaljenja, mogu se osetiti pečenje i bol kože.
Lečenje dermatitisa kože glave
Lečenje dermatitisa kože glave zavisi od težine samog stanja. Pored lekova, postoji mnogo prirodnih načina i kućnih tretmana koji pomažu. Sledi nekoliko metoda…
Izbegavajte stalno češanje kože jer plikovi mogu pući i pogoršati stanje.
Doktori mogu prepisati lekove poput kortikosteroida, koji ublažavaju simptome ekcema. Ovi lekovi se mogu uzimati kao pilule ili se nanositi kao melem na obolelo mesto.
Takođe postoje i steroidne kreme koje se mogu nanositi na obolelo mesto, odmah nakon kupanja. Trebalo bi ih nanositi često kako bi se plikovi potpuno uklonili. Za izlečenje svraba kože, nanesite značajnu količinu kreme preko pogođenog mesta kako biste se oslobodili iritiranosti od suve kože.
Nanesite kokosovo ulje pomešano sa kamforom na kožu glave, pošto ima efekat hlađenja i obezbediće trenutno olakšanje od svraba.
Masirajte toplo maslinovo ulje na kožu glave i ostavite ga 10 minuta pre nego što ga sperete. Ovo će smiriti osećaj pečenja i osip.
Unosite dovoljno tečnosti i postarajte se da koristite medicinski šampon koji neće uklanjati suštinska ulja sa kože glave.
Izbegavajte boju za kosu i druge hemikalije koje će osušiti kožu glave. Suva koža je podložnija dermatitisu nego ona dobro hidrirana.
Indijski ljiljan je jako star način za prirodno izlečenje ekcema. Nanesite pastu od lista indijskog ljiljana i kurkume na obolela mesta kože glave i ubrzo se rešite osećaja pečenja.
Ekcem na glavi je uznemirujuće stanje, pogotovo kod dece. Ako primetite neki od simptoma ovog poremećaja kože, javite se dermatologu što pre kako biste sprečili pogoršavanje stanja.