Folikulitis (bubuljice) simptomi i lečenje

Saznajte:

– šta je folikulitis
– koji su simptomi
– bubuljice na glavi
– bubuljice posle depilacije
– lečenje

Šta je folikulitis

Šta je folikulitis? Folikulitis je upala folikula dlake. Ovo kožno oboljenje nastaje pod uticajem bakterija, gljivica, a u ređim slučajevima i virusa (Herpes simplex). U najvećem broju slučajeva, infekcija je bakterijska, a uzročnik je Staphylococcus aureus. Ove promene se posebno javljaju u predelima obraslim gustom dlakom: kosa, brada, noge.

Kako se manifestuje folikulitis?

Oko folikula dlake se pojavljuju izbočine crvene boje, koje su ispunjene gnojem. Pojavljuju se gnojni čirevi, koji mogu biti veliki, bolni, osjetljivi na dodir, natečeni, neretko se javlja i upalna reakcija, crvenilo i svrab. Infekcija ošteti dlake koje se mogu lako iščupati, a čvrsta dlaka se može kovrdžati i ponovo ući pod kožu, što dovodi do iritacije. Ovo se posebno događa nakon brijanja dlaka, depilacije i sl. (zato i zahvata bradu kod muškaraca, ili noge kod žena).

folikulitis bubuljice simptomi lecenje

Ukoliko se ne vodi računa o higijeni, takođe se možete zaraziti ovim infektivnim stafilokokom koji će dovesti do upale folikula dlake. To podrazumeva i kupanje u javnim kupalištima bazenima). Znojenje i toplota pogoduju širenju ove infekcije.

Folikulitis simptomi

Simptomi folikulitisa se mogu pojaviti i nevezano za infekciju – ukoliko izlažete kožu određenim hemijskim supstancama može se pojaviti iritacija folikula dlake. Zatim, kod osoba sa oslabljenim imunim sistemom, dijabetesom ili prekomernom telesnom težinom postoji veći rizik za pojavu folikulitisa. Folilulitis se najčešće javlja na koži glave, preponama, nogama, bradi.

Folikulitis simptomi:

– upaljeni, crveni folikul dlake i pojava malih gnojnih pustula

– ukoliko se upala proširi na dublje slojeve kože, nastaju gnojni čirevi oko folikula dlake

– svrab i iritacija u predelima pokrivenim dlakama

– upala i crvenilo

– dešava se i da gnoj iz čireva procuri, ili čak i sukrvičava tečnost

Folikulitis – bubuljice na glavi

Folikulitis na glavi je začepljenje folikula kose, a u najvećem broju slučajeva se manifestuje pojavom bubuljica na koži glave. Dešava se usled začepljenja folikula dlake lojem, koji koža glave luči. Zato se ova pojava najviše dešava kod osoba koje imaju problema sa masnom kosom.

Folikulitis – bubuljice na glavi je česta pojava kod adolescenata. Pojavljuje se usled loše higijene kose, znojenja, infekcija kože glave gljivicama ili bakterijama, poremećaj u lučenju hormona, nezdrava ishrana, sters, alergijska reakcija, upotreba određenih preparata za kosu i dr.

Osnovno što treba uraditi u ovom slučaju je voditi računa o higijeni kose, redovno prati i masirati kožu glave, za masnu kosu se preporučuju šamponi bez ulja.

Preporučuje se i upotreba jabukovog sirćeta, limunovog soka ili preparata sa salicilnom kiselinom koji će delovati na bakterije koje su izazvale infekciju i sprečiti njeno širenje.

Ukoliko se infekcija ne leči, može ozbiljno da se proširi i da dovede do opadanja kose ili drugih oboljenja kože glave.

Povezano>>> Bubuljice na glavi

Folikulitis na nogama

Infekcija stafilokokom i nastanak folikulitisa se može pojaviti na bilo kom delu tela, a posebno se pojavljuje tamo gde je koža gusto obrasla dlakama. Folikulitis na nogama je česta pojava, pogotovo kod žena, koje često depiliraju kožu nogu.

Ulazna vrata infekcije stafilokokom čine otvorena rana ili posekotina na koži, što se posebno dešava prilikom brijanja nogu, a neretko se infekcija proširi i na okolno tkivo.

Folikulitis nogu je obično površinska infekcija folikula dlake, koju prati izbijanje malih, gnojnih bubuljica. Brijanje kože ili trenje usled nošenja neudobne i tesne odeće o kožu može iritirati folikule i dovesti do pojave infekcije. Zahvaćeni deo kože obično jako svrbi, neretko i peče, a u slučaju proširenja infekcije, prisutno je crvenilo i bol na dodir.

U najvećem broju slučajeva, folikulitis nogu je trenutna pojava i za par dana prođe sama od sebe, međutim, ukoliko se to ne desi, ili ukoliko se čak pojave i komplikacije – treba se obratiti dermatologu koji će prepisati određenu terapiju.

Folikulitis – bubuljice posle depilacije

Folikulitis – bubuljice posle depilacije su česta pojava kod žena, upravo zbog čestog uklanjanja dlaka, a najčešće se javlaju na preponama, nogama, rukama, ili ispod pazuha. Posekotina ili ozleda na kaži su ulazna vrata za bakterije koje će izazvati infekciju. Dodatno brijanje dlaka ili bilo koja vrsta agresivne depilacije, samo će dodatno pogoršati problem i iziritirati kožu.

Zato je potrebno dobro pripremiti kožu pre depilacije, a isto tako je negovati i posle depilacije.

Najbolje bi bilo da koristite brijače koji na sebi imaju traku sa sredstvom koje hidrira kožu. Pre nego što krenete sa depilacijom, obavezno nakvasite kožu mlakom vodom, kako bi koren dlake omekšao, a zatim napravite blagi piling kože. Kada nanesete gel za brijanje, ostavite ga da odstoji na koži neko vreme, kako bi koža upila sastojke za pripremu kože za depilaciju. Brijač povlačite u smeru rasta dlake, a nakon depilacije kožu (posebno bikini područje) namažite nekom antibiotskom kremom i izbegavajte nošenje sintetičkih materijala, kao i tesne i neudobne odeće.
Takođe je neophodno redovno čišćenje i piling kože, kako bi se otklonile mrtve ćelije koje zapušavaju folikul i mogu uzrokovati infekciju.

Nakon depilacije, operite kožu hladnom vodom i održavajte je hidriranom.

Nikako ne smete istiskati bubuljice posle depilacije, jer tako samo možete pogoršati infekciju i rizikovati pojavu komplikacija!

Lečenje

Kako se sprovodi lečenje folikulitisa?

Ukoliko se infekcija proširi i nastane ozbiljnija upala, neophodno je da se javite dermatologu, koji će vam prepisati odgovarajuću terapiju.

Osnovni vid lečenja je lokalno lečenje, dakle deluje se direktno na površinu kože gde se pojavio folikulitis.

1 . Preporučuje se pranje kože toplom vodom i sapunom

2. Čišćenje dezinficijensima (antisepticima) kao što su 2% ili 3% rastvor borne kiseline, 3% rastvor hidrogena, blag rastvor kalijumpermanganata – koji će dezinfikovati obolelo mesto

3. Ulje čajevca je dobar prirodni antiseptik

4. Ukoliko je blaga upala u pitanju, možete nanositi tople obloge

5. Zatim se nanose antibiotske masti (klindamicin, eritromicin) koje imaju za cilj da unište patogene bakterije na mestu zahvaćenom folikulitisom

6. Obavezno je uklanjanje dlaka iz upaljenih folikula

7. Opšta terapija se sprovodi samo u slučajevima kada nastanu komplikacije folikulitisa, kada se infekcija proširi i zahvati dublje slijeve tkiva, kao i u slučaju kada lokalna terapija nema efekta

8. Korišćenje raznih prirodnih lekova za ublažavanje infekcije, koji se nanose u vidu obloga

9. Kod česte pojave folikulitisa, preporučuje se laserska epilacija, koja će trajno ukloniti dlake