Folna kiselina i Koenzim Q10

Folna kiselina

Folna kiselina je vitamin rastvorljiv u vodi, član je velike porodice vitamina B, otkriven u kvascu i džigerici 1935. godine.
Folna kiselina je neophodna za normalno funkcionisanje organizma, pa moramo u određenim količinama da je unosimo ili hranom, ili dijetetskim preparatima.

Dobri izvori folne kiseline su lisnato povrće (spanać, kelj, grašak), pomorandže, jagode, banane, masna riba, jaja, žitarice iz celih zrna, soja…
Folna kiselina iz namirnica je osetjiva na svetlost i temperaturu,pa se oko 1/3 sadržaja gubi prilikom pripreme hrane.

Dopunsko uzimanje folne kiseline preporučuje se:
ženama koje planiraju trudnoću
za vreme trudnoće i dojenja
kod uzimanja kontraceptivnih sredstava
starijima za bolji rad srca i preventivu ateroskleroze

Iako su joj zadaci brojni, kao primaran može da se izdvoji stvaranje novih ćelija. Važna je i za nastanak nekih proteina, i prenos ćelijske genetske informacije. Neophodna je za vreme trudnoće, jer smanjuje rizik od neuroloških poremećaja ploda. To se posebno odnosi na poremećaje u razvoju kičmene moždine i moždanih ćekja, koji se u 40-50% slučajeva mogu sprečiti dodatnim korišćenjem folne kiseline. Svim ženama koje planiraju trudnoću, kao i trudnicama preporučena dopunska doza folne kiseline je oko 600 mikrograma dnevno.

Da su masnoće, posebno holesterol i trigliceridi pogubni za zdravlje poznato nam je odavno. Jednako je poguban nedostatak vitamina folne kiseline, jer je utvrđeno da za posledicu ima nastanak ateroskleroze, a loše utiče na krvne sudove. Preporučene doze za odrasle danas su povećane na 400 mikrograma, u cilju zaštite srca i krvnih sudova.

Koenzim Q10

Izvor energije i vitalnosti

Iako je otkriven tek sredinom 20. veka, koenzim Q 10 je danas u mnogim zemljama jedan od najpropisivanijih folna kiselina q10preparata koji lekari preporučuju pacijentima za ublažavanje simptoma hroničnog umora, ali i različitih srčanih smetnji.

U organizmu, koenzim Q 10 ima važnu funkciju u pretvaranju energije namirnica koje smo uneli – u telesnu energiju. Dobijanje ćelijske energije rezultat je vrlo složenih i međusobno usklađenih reakcija koje regulišu enzimi. Koenzim Q 10 je odgovoran za završnu fazu energetskog metabolizma i na taj način za nastajanje energije u svakoj ćeliji.

Koenzim Q 10 je i prirodni antioksidant. Ove dve funkcije – energetski posrednik + antioksidant ključ su višestrukog povoljnog delovanja koenzima Q 10 na opšte stanje organizma i fizičku sposobnost, ali i srčani rad.
Potrebe organizma za koenzimom Q10 podmiruju se ishranom, a proizvodi ga i jetra. U telu ne nastaju uvek jednake količine koenzim Q 10 njegovo stvaranje povećava se pri fizičkom radu, a smanjuje starenjem.
Meso, soja, orasi, bademi, i spanać posebno su bogati koenzimom Q 10, pa se uz ovakvu ishranu, do određene starosne granice, mogu da obezbede potrebne količine.
Jednolična ishrana i sve duži životni vek, stvaraju potrebu za dopunskim korišćenjem koenzima Q 10. Pouzdano je utvrđeno da se koncentracija u ćelijama starenjem smanjuje – u 40. godini života za 30%, a u 60. i za 60%.