Još uvek tragate za savršenom dijetom uz koju ćete se na zdrav način, bez gladovanja, ali efikasno rešiti suvišnih kilograma? Možda je trenutak da probate nešto novo.
Dijeta bazirana na namirnicama koje održavaju optimalan nivo šećera u krvi poznata kao glikemijska ili GI dijeta može da bude pravo rešenje za vaš problem!
Probali ste UN dijetu, čuvenu Atkinsonovu, Dukan i brojne druge popularne dijete, ali nijedna nije dala zadovoljavajuće rezultate?
lzgladnjivali ste se, preskakali večere, pili toplu vodu na prazan stomak i opet ništa?
Ako ste se pronašli u ovoj priči, onda je trenutak da date šansu jednom sasvim drugačijem režimu ishrane. Počnite zdravo da se hranite!
Zvuči suviše jednostavno da bi bilo istinito?
U suštini i nije. Sve što je potrebno jeste da umesto namirnica koje utiču na podizanje nivoa šećera u krvi koristite one s niskim glikemijskim GI indeksom!
Pokazalo se da ishrana koja se zasniva na namirnicama sa niskim GI glikemijskim indeksom u velikoj meri smanjuje rizik od srčanih oboljenja.Hrana koja ima nizak glikemijski indeks se sporije vari,što znči da se duže zadržava u našem probavnom traktu i tako odlaže osećaj gladi.
Zašto je GI dijeta uspešna?
Uz brižIjivo osmišljen jelovnik od 1.300 kalorija, zasnovan prvenstveno na zdravim namirnicama, za vrlo kratko vreme ne samo da ćete ostvariti liniju koju već dugo priželjkujete, već ćete i poboljšati svoje zdravlje.
GI dijeta iskustva
Ispitanici koji su bili povrgnuti ovom režimu ishrane su mršavili po tri kilograma za samo nedelju dana! Kako to GI dijeta utičde na naš organizam i otkuda ovako fantastični rezultati?
Smanjuje taloženje masnih naslaga
Istraživanje je pokazalo da se dodavanjem proteina, vlakana i dobrih masti hrani „bez koje ne možemo” (kao što je hleb, pa čak i čokolada), postiže neverovatan efekat. Naše telo pretvara loše ugljene hidrate u dobre, odnosno one sa niskim glikemijskim indeksom.
Zašto je ovo važno?
Zato što se namirnice bogate proteinima, vlaknima i dobrim mastima sporije vare, a samim tim i smanjuju lučenje insulina, hormona koji reguliše nivo šećera u krvi. A ovaj hormon je direktno povezan sa stvaranjem masnih naslaga u telu, što se insulin više luči, to se salo više taloži. Brojne studije su pokazala da su osobe, koje imaju problema sa regulisanjem nivoa šedera u krvi, uz ovakav režim ishrane oslabile čak za 20 do 70% više nego uz neku drugu, klasičnu dijetu.
Osećaj gladi se smanjuje za 81 %
Kao što smo već rekli, namirnice sa niskim glikemijskim indeksom se sporije vare, što znači da se duže zadržavaju u našem probavnom traktu i odlažu osećaj gladi.
Jedna studija je pokazala da osobe, koje su pet sati nakon obroka baziranog na ovoj vrsti namirnica, unosile čak 81 % manje hrane u odnosu na ispitanike koji su jeli namirnice sa viskom glikemijskim indeksom. Dakle, prednost ovakvog rezima nije samo što zaustavlja osećaj gladi, već i što na nas deluje tako da imamo utisak da čak jedemo preko svojih mogućnosti!
Ukoliko ste odlučili da predjete na ovaj režim ishrane, ne samo da ćete doterati liniju, već ćete i poboljšati zdravlje, pa čak se i podmiaditi.
Evo kako namirnice sa niskim glikemijskim indeksom utiču na vaš organizam:
– štite zdravlje srca Pokazalo se da ishrana koja se zasniva na namirnicama sa niskim glikemijskim indeksom u velikoj meri smanjuje rizik od srčanih oboljenja. Razlog leži u činjenici da GI dijeta snižava nivo holesterola više od bilo koje druge.
– uklanjaju akne i bore
Istraživanja su pokazala da prelazak na ovaj režim ishrane za čitavih 50 % smanjuje pojavu akni. Osim toga, brišu se sitne bore i uklanjaju podočnjaci.
– čuvaja vid
Jedna američka studija je pokazala da namirnice sa niskim glikemijskim indeksom smanjuju rizik od makularne degeneracije, bolesti središnjeg dela mrežnice koja je povezana sa starenjem a predstavlja glavni uzrok slepila kod osoba starijih od 65 godina.
– smanjuju rizik od pojave raka
Preliminarna istraživanja pokazuju da dijeta koja se zasniva na ovoj vrsti namirnica može da smanji rizik od pojave raka dojki, debelog creva i pluća.
Koje namirnice imaju nizak glikemijski indeks?
Na brzinu pretvaranja ugljenih hidrata u šećer u krvi utiču vlakna, proteini i masti tako što je usporavaju. Hranu koja je bogata ugljenim hidratima koji se sporo vare smatramo niskoglikemijskom. Predstavljamo vam nekoliko zdravih zamena za vaše omiljene visokoglikemijske namirnice.
VISOKOGLIKEMIJSKE
-beli hleb
-pečeni krompir
-perece,peciva
-krofne
-slatkiši,torte,kolači,čokolada
NISKOGLIKEMIJSKE
-integralni hleb
-pasta sa malomasnim sirom prelivom i mesom ili sirom
-kikiriki
-malomasni sladoled sa šumskim voćem
GI DIJETA JELOVNIK
Za svaki obrok je ponudeno nekoliko varijanti, a dnevno možete da izaberete samo jednu.
Doručak:
* 1 energetska tabla tabla od integralnih žitarica (do 180 kcal), 1 šolja malo-masnog jogurta,1 breskva
* 6 kašika ovsenih pahuljica, 1 šolja malo-masnog mleka, 3/4 šolje bobičastog voća
Užina (dva puta dnevno):
* 10 zrna grožda, 1 šolja malomasnog jogurta 1/2 šolje voća po izboru, 30 g malomasnog sira
* 3 kašike suvog grožda, šaka badema 1/3 šolje malomasnog sladoleda, 1/2 šolje bobičastog voća
Ručak
* 90 g tunjevine u sopstvenom soku, 2 kašike nemasnog majoneza, šolje mešane salate, 2 kašike nemasnog preliva, 1 kriška sira
* tanjir supe od povrća (do 150 kcal), 2-3 šolje mešane salate, 2 kašike nemasnog preliva, 30 g mladog, nemasnog sira * 60 g nemasnog mesa, 2-3 šolje mešane salate, 2 kašike nemasnog preliva, 1 energetska tabla (do 180 kcal)
Večera:
* porcija raviola punjenih sirom (do 250 kcal), 1 šolja barenog povrća po izboru, 1 kašičica margarina, nemasni preliv (od jabuke)
* 1 pljeskavica od junetine, 1 kriška malomasnog sira, 1 kašika kečapa ili senfa, 1 integralna zemička, 1/2 šolje povrća, 1 iseckan paradajz sa 2 kašike malomasnog preliva, 10 zrna grožđa
* 90 g grilovanog lososa, 3-4 šolje salate od spanaća, 2 kašike malomasnog preliva, 1 jabuka.