Giht simptomi

Giht simptomi

Giht je vrsta artritisa koji je uzrokovan nagomilavanjem viška mokraćne kiseline u krvi. To je najbolniji tip artritisa i karakteriše ga crvenilo, otok, ukočenost i upale zglobova. U većini slučajeva su pogođeni zglobovi u palcu, ali giht takođe može uticati na članke, pete, kolena, zglobove, laktove i prste.

Uzroci

Giht može biti prouzrokovan zbog:

Viška proizvodnje mokraćne kiseline u telu

Usled eliminacije mokraćne kiseline u telu (može biti usled lošeg funkcionisanja bubrega)

Unošenja hrane koja sadrži visok nivo purina koji se metaboliše u mokraćnu kiselinu (neka mesa, riba i pasulj imaju visok nivo purina)

Prekomereni unos alkohola može povećati nivo mokraćne kiseline u telu

Dehidratacije

Prevelikog stresa

Visokog krvnog pritiska

Giht ima 4 faze: asimptomatsku (bez simptoma), akutnu, međukritičnu i hroničnu.

Znaci i simptomi

Giht je najbolniji od svih vrsta artritisa. Obično se razvija posle mnogo godina nakupljanja kristala mokraćne kiseline u zglobovima i okolnim tkivima. Napadi gihta su iznenadni sa najčešćim simptomima koji podrazumevaju napade noću gde se javlja ekstremno oštar bol u zglobu/zglobovima. Ovo je faza akutnog artritis gihta. Bol je propraćen crvenilom i otokom. U najvećem broju slučajeva bol se javlja u zglobovima palca. Giht takođe može zahvatiti stopalo, članak, petu, koleno, ručni zglob, lakat ili zglobove prstiju. Napad može trajati od par dana do nekoliko nedelja, a onda nestati. Sledeći napad bi se mogao dogoditi za nekoliko nedelja, meseci ili se čak može pojaviti za nekoliko godina.

Tretmani

Ukoliko patite od nekog od simptoma gihta, morate odmah posetiti vašeg lekara kako bi vam postavio dijagnozu i počeo sa lečenjem. Lekar će početi sa lečenjem gihta nakon fizičkog pregleda i provere vaše istorije bolesti. Neki testovi će biti potrebni na osnovu dijagnoze kako biste proverili ozbiljnost oboljenja. Jedan od glavnih testova je test aspiracije zglobne tečnosti koji proverava da li postoji prisustvo kristala mokraćne kiseline u zglobovima. Test krvi ili urina se može uraditi kako bi se proverio nivo mokraćnih kiselina u telu.
Glavni cilj prilikom tretiranja gihta je smanjenje bolova u zglobovima korišćenjem anti-upalnih lekova. Lekovi za smanjenje nivoa mokraćnih kiselina u telu mogu biti propisani. Pored lekova, veliko olakšanje vam može doneti promena vašeg životnog stila. Možete načiniti jednu ili više promena u vašim životnim navikama:
Ako imate višak kilograma, smanjite težinu i održavajte je.

Pijte puno vode tokom dana.

Ukoliko konzumirate velike količine alkohola, smanjite njegovu potrošnju.
Svakodnevno umereno vežbajte.
Tokom hladnih meseci, uvek držite ruke i stopala dobro pokrivene i tople, jer napadi gihta su veoma česti tokom hladnijih meseci.
Nikada ne ignorišite simptome gihta. Pitajte vašeg lekara za informacije i šta je najbolje što možete da uradite kako biste smanjili rizik od njegovog vraćanja.
Napomena: Ovaj članak je samo u informativne svrhe i ne pokušavajte ni na koji način da ovim savetima zamenite mišljenje stručnjaka.