Gljivice u uhu uzrok
Gljivice u uhu su obično uzrokovane gljivom Aspergillus ili kandidom. Ovo stanje se naziva otomikoza. Gljivična infekcija uha može da izazove bol, pogoršanje sluha, iscedak nalik na gnoj i svrab uha. Da biste se oslobodili gljivica iz uha, potrebno je temeljno čišćenje i upotreba anti-gljivičnih kapi.
Učestalost gljivične infekcije uha nije poznata, ali se zna da se češće javlja u toplim klimatskim uslovima i kod onih koji uživaju u vodenim sportovima. Oko 1 od 8 infekcija spoljašnjeg uha je gljivičnog porekla. 90% gljivičnih infekcija uključuju vrstu Aspergillus spp. a ostatak Candida spp.
Faktori koji povećavaju rizik za razvoj otitis eksterna uključuju odsustvo cerumena, visoku vlažnostu, povišenu temperaturu i lokalnu traumu – obično od upotrebe pamučnih štapića za uši ili slušnih aparata. Cerumen ima pH od 4 do 5 pa potiskuje i bakterije i gljivice. Vodeni sportovi, uključujući plivanje i surfovanje, su naročito povezani sa gljivičnom infekcijom uha jer učestalo izlaganje vodi rezultuje u uklanjanju cerumena i sušenju spoljnog slušnog kanala. Može postojati istorijat prethodnih invazivnih procedura na uhu. Ekcem je drugi predispozicioni faktor za razvoj gljivične infekcije uha.
Prenošenje gljivica u ušima: izbegavajte kupanje u zagađenoj vodi i nemojte gurati nikakve predmete u uši.
Gljivice u ušima simptomi
Simptomi gljivica u ušima su upala, svrab uha, iscedak iz uha i teške neprijatnosti. Rezultati gljivične infekcije uha su ljušćenje površnog epitela. Svrab uha je izraženiji nego kod drugih oblika infekcija uha i iscedak iz uha je često izražena karakteristika.
Inicijalni simptomi su slični bakterijskoj upali spoljašnjeg uha, ali otomikoza se karakteriše mnogim dugim, belim, filamentoznim hifama koje rastu sa površine kože. Sumnja na gljivičnu infekciju može nastati samo kada uslov ne reaguje na antibiotike. Takođe je moguće da su topikalni antibiotici predispozicija za razvoj gljivične infekcije.
Gljivice u ušima lečenje
Lečenje gljivica u ušima se može sprovoditi na sledeći način:
Čišćenje uha
Zapušeno uho, koje nastaje zbog gljivičnih ostataka, treba očistiti. Specijalista za ORL će očistiti ušni kanal pod posebnim mikroskopom. Posebnom sukcijom može da isisa gljivice. Možda ćete morati da ponavljate čišćenje uha dve do tri nedelje, jer gljivice imaju tendenciju da rastu i da se ponove. Čišćenje i sušenje uha je bitno tako da anti-gljivične kapi mogu dostići uho i dobro delovati. Trebalo bi da zadržite uho suvim i vodite računa da držite vodu dalje od ušiju. Vlaga može da pospeši razvoj gljivica, tako da je potrebno da se ograniči plivanje i drugi vodeni sportovi. Pamučne štapiće ne treba koristiti za čišćenje uha.
Gljivice u ušima – terapija:
Lekovi koji deluju protiv gljivica se zove antigljivični lekovi. Topikalne klotrimazol ili ketokonazol kapi su veoma efikasne i može biti potrebno da ih koristite jednu do tri nedelje. Gljivične infekcije su teške za lečenje, i nekoliko nedelja lečenja može biti potrebno da očistite gljivice. Vrlo retko, Aspergillus može biti otporan na klotrimazol kapi, a možda će biti potrebno da uzimate Itrakonazol tablete.
Prirodni lekovi:
Ulivanje toplog maslinovog ulja u uho jednom u dva meseca može sprečiti da se nakupi višak cerumena. Dodavanje belog sirćeta i tople vode u uši takođe može sprečiti gljivice. Beli luk usitnjen u maslinovom ulju može se staviti u uho uz pomoć pamučnog tufera.
Ostale mere lečenja
Mnoge kapi za uši su u opticaju za gljivične infekcije uha. Prema rečima stručnjaka, aluminijum acetat i cresilat kapi za uši su efikasne za gljivice. Sirćetna kiselina 2%, tri puta dnevno za nedelju dana, tretira gljivične infekcije. Gljivice mogu da bujaju kod dijabetičara. Šećer u krvi treba držati pod kontrolom kako bi se ovo sprečilo.
Gljivice i soda bikarbona
Poznato je da soda bikarbona ima niz lekovitih dejstava, a jedno od njih je da deluje i protiv gljivica. Naime, soda bikarbona je alkalne prirode i alkalizuje sredinu, pa je odlična protiv gljivičnih infekcija. Možete konzumirati rastvor sode bikarbone u vodi tokom nekoliko dana, i to tako što ćete rastvoriti jednu kašičicu sode bikarbone u malo vode.
Gljivice i antibiotici
Kakav je uticaj antibiotika na gljivične infekcije? Antibiotik kapi za uši treba izbegavati kod onih sa gljivičnom infekcijom. Antibiotici ne ubijaju gljivice i mogu pogoršati rast gljivica.
Antibiotici deluju isključivo protiv bakterija, dakle, protiv gljivica nemaju nikakvog efekta i zato ih ne bi trebalo zloupotrebljavati u ove svrhe. Šta više, upotrebom antibiotika se može pogoršati gljivična infekcija. Protiv gljivica treba koristiti anti-gljivične lekove.