Hejeva dijeta se pojavila davne 1933. godine kao koncept nebalansiranog unosa kiselih i alkalnih namirnica i niko nije ni mogao da pretpostavi da će to biti osnova novog režima ishrane koji će biti popularan u narednih 100 godina.
Hejeva dijeta nosi naziv po doktoru Vilijamu Hauardu Heju koji je imao problema sa srcem, krvnim pritiskom i bubrezima i niko nije očekivao da će se izboriti sa svim pomenutim bolestima. Kada je svoj zdravstveni problem sagledao iz više uglova, odlučio se za promenu ishrane kao način lečenja. Danas ovaj način ishrane vodi ka izlečenju od mnogih bolesti, a njegova osnova je – pravilnom kombinovanje namirnica.
Stanje prevelike kiselosti tela, koje podrazumeva veću količinu kiselih namirnica, naziva se acidoza, i dugoročno usporava efikasan rad organizma, izaziva manjak energije, lošiji zdravstveni profil i naravno, probleme sa gojaznošću.Takodje, doprinosi gubitku esencijalnih minerala poput kalcijuma, magnezijuma i kalijuma.
Zašto je dobra Hejeva dijeta
Hejeva dijeta pomaže u sledećim stanjima:
– osteoporoza i osteoartritis
– dijabetes
– karcinom (dojke, prostate, debelog creva)
– kamen u bubregu i žuči
– probavne i želudačne tegobe
– ateroskleroza i visok holesterol
– depresija i nesanica
Unoseći alkalne namirnice, telo se oslobađa trošenja energije za eliminaciju viška kiselih ostataka i da radi ono za što je i stvoreno. Stručnjaci tvrde da je idealan odnos 60 odsto alkane hrane i 40 odsto kiselih namirnica.
Kiselu reakciju u telu najčešće izazivaju belančevine najviše životinjskog porekla, gazirana pića bogata fosforom koji izaziva gubitak kalcijuma, rafinisane namirnice (beli hleb, kolači, lisnata testa). Oprezan treba biti i sa kafom (ne više od tri šolje dnevno) i sa crnim čajem. Masnu hranu tokom Hejeve dijete svesti na minimum, a sa pušenjem obavezno prestati.
Doktor Hej grupisao je voće u kiselu, a povrće u neutralnu grupu namirnica, pa povrće može da se jede sa bilo kojom grupom.Ako sprovodite Hejevu dijetu možete jesti za jedan obrok sve iz jedne od grupa koncentrisane hrane (proteinska ili skrobna) i iz neutralne grupe, a razmak između svkog obroka treba da bude 4 do 5 sati.
PROTEINSKA GRUPA NAMIRNICA OBUHVATA: meso živinsko, ribu, jaja i mlečne proizvode, koji uključuju mleko, sir i jogurt.
Mleko netreba kombinovati sa mesom, a može sa voćem. U ovu grupu namirnica spadaju mahunarke (sočivo, pasulj,soja), voće (jabuke, kajsije, jagode, trešnje, ribizle, grožđe, kivi, limun, pomorandže, grejpfrut, šljive, ananas, breskve.I lubenice su u ovoj kategoriji, ali treba da se jedu zasebno.
NEUTRALNA GRUPA NAMIRNICA OBUHVATA: svo povrće osim onog u škrobnoj kategoriji, sve vrste orašastih plodova izuzev kikirikija i masti, koje uključuju puter, maslac, žumanca i maslinovo ulje.
U Skrobnu grupu spadaju: žitarice, hleb i pirinač, proizvodi napravljeni od brašna, kukuruza, ovsa i ječma. Ali i skrobno povrće (krompir, bundeva), slatko voće(suvo grožđe, smokve, zrele banane). Izuzetno zrelo voće nije dozvoljeno zbog visoke koncentracije šećera.
Podela namirnica
U veoma alkalne namirnice, koje treba forsirati spadaju: heljda, blitva, kupus, grejp, avokado, jabuka i kruška, celer, brokoli, lan i laneno ulje, masline i maslinovo ulje.
Sva hrana koja ima pH vrednost ispod 7 je kisela, iznad je alkalna.
Limun je, pre nego što ga pojedemo kiseo, ali u organizmu njegova pH vrednost raste i on postaje alkalan. Suprotno, većina namirnica životinjskog porekla i mlečnih proizvoda pre nego što uđu u organizam su alkalne, ali nakon probave njihova pH vrednost opada i postaju kisele.
Da li je telo alkalno ili kiselo proverava se pomoću pH test trakica za urin
Predlog dijete
Nedeljni plan Hejeve dijete počinje doručkom od integralnih mafina, medom, puterom i crnom kafom.
Ručak se sastoji od krem čorbe ili supe od šargarepe, barenog celera i salate od ananasa, breskvi i grožđa.
Desert je rendani limun.
Večera se sastoji od pečenih jagnjećih kotleta, barenog karfiola, barenog kelja i salate od grejpfruta i kiselog kupusa sa prelivom od majoneza.
Tokom vikenda za ručak predlažemo rolat od paradajza, pečeni crni luk i salatu od paradajza i krastavca sa majonezom i kajsiju za desert.
Za vikend – večeru pečena riba ili šnicla, barena šargarepa i salata od seckanog kupusa, crnog luka i rotkvica. Desert je led sa ukusom limuna.
Saznaj više>>> Hejeva dijeta detaljno