Herpes na jeziku uzrok, simptomi i lečenje

Herpes na jeziku se odnosi na oblik oralnog herpesa, virusne bolesti koja se karakteriše formiranjem bolnih plikova na jeziku, usnama i licu.

Herpes je bolest koju izaziva jedan od najprisutnijih patogena – herpes simpleks virus. On je prisutan kod većine odraslih u latentnom obliku, i može, a ne mora da dovede do izbijanja bolesti. Oko osam vrsta herpes simpleks virusa su identifikovani da izazivaju različite oblike herpesa kod ljudi. Međutim, herpes simpleks virus 1 (HSV-1) i herpes simpleks virus 2 (HSV-2) su najčešći. Za HSV-1 je poznato da izaziva oralni i genitalni herpes, dok je HSV-2 uzročnik za genitalni herpes.

Herpes na jeziku je varijacija oralnih herpesa, i povezan je sa HSV-1. Kada se dogodi infekcija sa HSV-1, virus zauvek ostaje u telu u latentnom obliku, i može, a ne mora da se reaktivira. Ne postoji lek za ovu bolest; međutim, dostupni su simptomatski tretmani, kao i lekovi, kako bi se sprečilo ponovno pojavljanje simptoma.

Simptomi

Prenos HSV-1 koji izaziva herpes na jeziku se dešava preko direktnog i indirektnog kontakta sa aktivno zaraženim mestom kože. Kada se pojedinac zarazi virusom, prateća grupa simptoma će se najverovatnije pojaviti u roku od tri nedelje.

Groznica
Slabost
Mialgia (bol u mišićima)
Svrab i osećaj “gorenja” na jeziku
Formacija vodenih plikova
Rane

Razvoj ovih simptoma zavisi od imunološkog stanja zaražene osobe. Neki pojedinci ostaju bez simptoma i nakon prijema ovog virusa. Nakon što je došlo do infekcije, virus putuje sa zaraženog tkiva preko senzornih nerava, do senzornog nerva korena ganglije, i ostaje u latentnom obliku. Reaktivacija ili epidemija se dešava zbog umora, traume, emocionalnog stresa, gripa, ili bilo kog stanja koji dovodi do oslabljenja imunog sistema. Simptomi koji se javljaju usled takvog ponavljanja jesu relativno blagi, i uključuju peckanje, svrab i blag bol na jeziku.

Dijagnoza

Fizičko ispitivanje plikova na jeziku u pratnji sa grupom laboratorijskih testova pomogli su da se identifikuje ova bolest. Patološka istraživanja koja uključuju virusne kulture, testove povezanih antitela, itd., mogu se uraditi da potvrde prisustvo virusa, i da se odredi vrsta. Vrsta virusa koja je izazvala herpes na jeziku se takođe može odrediti putem osetljivih dijagnostičkih metoda zasnovanih na DNK, poput lančane reakcije polimeraze (PCR).

Lečenje herpesa na jeziku

Današnji tretmani se fokusiraju na ublažavanje simptoma, i sprečavanje njihovog ponavljanja. Antivirusni lekovi, poznati pod imenom acyclovir, famciclovir i valacyclovir, su propisani za sprečavanje virusne replikacije. Analgetici i određeni anestetici mogu biti propisani da ponude olakšanje od bola. Određeno bilje se takođe koristi da se smanji bol, poboljša zarastanje rana i spreči ponavljanje.

Preventivne mere

Pošto je herpes na jeziku zarazna bolest, preporučuje se preduzimanje sledećih preventivnih mera:

Izbegavajte direktan kontakt sa plikovima ili ranama na zaraženom pojedincu.
Uzdržite se od deljenja peškira i drugih ličnih stvari.
Održavajte dobru oralnu higijenu.
Držite se uravnotežene ishrane.
Vežbajte redovno.

Oko 90% svetske populacije je izloženo ovom ozloglašenom virusu poznatom kao HSV-1. Koristeći prave mere predostrožnosti, paziti na bilo koje simptome, i započeti tretman će odmah pomoći da se smanje ili spreče česta ponavljanja, i da se izbegne prenošenje virusa.