Hmelj

Ovaj cvet koji raste šest metara u visinu je verovatno najpoznatija lekovita biljka, a istovremeno i najtraženija u svetu. Preparat od hmelja (i slada) se, sudeći po statističkim podacima, koristi od najranijeg uzrasta, pa do duboke starosti – tako tvrde statistike o prosečnoj potrošnji piva po glavi stanovnika. Ali, hmelj je i više od toga. Veoma važna osobina hmelja jeste smirivanje uzburkanih misli. A tu mi odmah pada na pamet logična misao – u kakvoj li to duševnoj kaljuzi živimo, ako nam je neophodno da se tako mnogo smirujemo?

Jedinstvena osobina hmelja, kao i materija koje on sadrži, a koje imaju osobine ženskih hormona estrogena i koji se u ovom slučaju nazivaju fitoestrogeni, jeste da do izvesne mere smiruje i muške strasti eliminisanjem hormona testosterona. Pod izrazom muške strasti ne podrazumeva automobile i karte, već s godinama sve slabiju erotiku koju hmelj obično dokusuri. Postoji i mogućnost testiranja, na primer, koliko je potrebno piva da bi se ona prigušila, a sa time i poređenje muške snage odnosno praćenje ponovnog stvaranja hormona, dakle za koje vreme se muška snaga obnavlja, ako se uopšte obnavlja.

Hmelj protiv opadanja kose

Preporučuje se da se hmelj, u mešavini sa drugim lekovitim biljkama, pije pre jela, kako bi se u njemu sadržane gorke materije (amara) iskoristile za bolje varenje i kako bi se, zahvaljujući polusvarenoj hrani, apsorpcija fitoestro-gena usporila radi njenog što boljeg korišćenja. Mešavina lekovitog bilja i hmelja može se koristiti i za spoljašnju upotrebu utrljavanjem u skalp glave, radi potpomaganja rasta kose. Isto kao što se ne zaliva cvet, već saksija u kojoj se on nalazi, tako i uvarak ili ekstrakt ove mešavine treba utrljati u delove kože glave koji bi trebalo da budu kosmatiji i ostaviti da neko vreme odstoji i zasuši se, pre nego što se glava opere. Može se ostaviti i nekoliko dana na glavi, samo što će u tom slučaju seda kosa dobiti zelenkastu nijansu. Bubrežnim bolesnicima se preponu čuje pivo razblaženo toplom vodom, mada ono baš i nije bogznakako ukusno. Razblaživanjem se hipertonično pivo koje izaziva žeđ i stvara masne naslage pretvara u hipotonični napitak koji ima idealne urološke osobine za obolele od bubrega.

Sirovi hmelj

Svež hmelj ima veoma prijatan miris. Domaćice su nekada pravile vence od hmelja i stavljale ih u ormane, jer njegov miris moljcima ne prija. Šišarice hmelja, koje se jedino i koriste, za oko dva meseca izgube svoj miris, a kroz pola godine više nisu ni za šta. Hmelj se, dakle, mora skladištiti dobro osušen i sabijen u staklene zatvorene tegle. Posle tog vremena se može koristiti kao izvor gorkih materija, kao i za pivo i gorke
napitke. Posle godinu dana ga treba baciti. Sveže osušen hmelj nudi daleko prihvatljiviju mešavinu gorkih materija, zatim eterična ulja, flavonoide, enzime i druge bitne aktivne materije uključujući i fitohormone koji kod mnogih žena markantno smanjuju neprijatna stanja klimakterijuma ili trudnoće. U svakom od navedena dva slučaja će ostale lekovite biljke u mešavini, osim virka, biti različite. Kada se radi o tegobama u klimaksu, treba kombinovati hmelj sa čičkom, biljkom dan i noć, rastavićem, malinom, cikorijom i drugim, zavisno od tegoba. Kada se radi o trudnoći, umesto biljke dan i noć uzeti koprivu i brezu, a umesto cikorije list maslačka. Posle trudnoće, za vreme dojenja, treba dodati i grčko seme. Interesantno je da oštri listovi, koji grebu ruke berača hmelja, kod većine izazivaju alergijsku reakciju, dok ni kod jednog pivopije nije došlo do alergijske reakcije u usnoj duplji. Pa ipak se, sve većim dozama piva jezik teže kontroliše. Dalekosežna zdravstvena ecifičnost alkohola, naročito onog hmelja, jeste ne samo opuštanje psihe, već i izrazito smanjivanje stresnog opterećenja i napetosti organizma. Naime, alkohol u malim dozama je najbolj antioksidant na svetu. Lako veoma brzo se rastvara u vodi on je najpristupačnije gorivo za slobodne kiseonikove radikale. Zbog toga ga crevne bakterije i fermenti proizvode normalno oko 1 g na sat. Uostalom, pivo ne bi generacijama bilo toliko omiljeno piće, da ne donosi nešto pozitivno, dakle, osim antioksidantskih osobina, još i duševno smirenje i poboljšanje mehanizma varenja. Da li je neko od vas primetio da oni koji redovno konzumiraju razumnu količinu piva, bez ostalih propratnih loših navika, čine najzdraviju grupu populacije?

Sve blagodeti hmelja

Biljka, kao i svaka druga, samo u zemljama intenzivne proizvodnje piva popularnija nego u drugim zemljama. Nad njegovim gajenjem se pomno bdi, i mada je široj javnosti najpoznatiji kao glavni sastojak za proizvodnju piva, trebalo bi ga upoznati i iz drugih uglova. I sigurno ćete ga zavoleti.

Hmelj (Humulus lupulus) je višegodišnja dvodoma biljka penjačica iz familije Urticaceae, red Ca-nnabacaae. Nije slučajno što je svrstan baš u ovu grupu biljaka. Izuzetan je, kako po svojim lekovitim svojstvima, tako i, navodno, po onim opojnim. Tvrdi se da pušenje šišarica hmelja ima isto dejstvo kao i pušenje marihuane, što ni u kom slučaju ne preporučujemo da se proba. Ovaj proces može imati neprijatna propratna dejstva, a može izazvati i zavisnost! Bolje je da se aktivne i delotvorne materije iz ove biljke u ljudski organizam unose na drugi način i bez ikakvih opojnih dejstava, na primer, u čaju.

Listovi hmelja su srcastog oblika, tro ili petoprsti, naspramni, nasađeni na duge peteljke, na dodir rapavi; cvetovi jedno-polni, dvodomni, muški složeni u metlicu, ženski sakupljeni u cvast u obliku šišarice. Plod je žutozelena ahenija pokrivena žlezdama koje izlučuju karakteristični miris etarskog ulja i tanina koji pivu daje njegov tradicionalni ukus, a istovremeno deluje i kao savršeni konzervans. Stablo hmelja je razgranato i može dostići visinu i do 10 m. Gaji se samo ženska biljka radi cvetova koji se pojavljuju u julu, a beru u drugoj polovini avgusta i početkom septembra, jer upravo u to vreme sadrže najveću količinu iktivnih materija.

Hmelj treba odmah osuditi, idealno je u polusenci na temperaturi koja ne prelazi 40°C. Suši se isključivo u jednom sloju u suvoj i zračnoj prostoriji na platnu za sušenje, ili na veštačkoj temperaturi (npr. u pećnici). Hmelj, kao višegodišnja biljka, može na jednom mestu bez problema da izdrži i preko 30 godina. Iz trajnog korena svake godine izbijaju stabljike koje se posle cvetanja i zrenja suše i odstranjuju se. Razmnožavanje hmelja se u tekućoj odgajivačkoj praksi obavlja isključivo vegetativno.

Može se naći i u prirodi

Hmelj se može naći i u prirodi kao samonikla biljka, na vlažnim mestima. Javlja se pre svega u okolini potoka i reka, gde stvara gustu šikaru. Ne dešava se često da gđjena biljka podivlja, jer se gaji uglavnom planinski. Potiče iz Engleske, ali danas se najviše gaji u ze*mljama srednje i zapadne Evrope, zatim u Rusiji, SAD.

Berba

Ukoliko nemate nameru da hmelj gajite u sopstvenoj bašti, onda je za vas berba u prirodi najbolji izbor. Budite, međutim, oprezni, jer se često javljaju alergije na hmelj. Već i samo branje šišarica može kod osetljivih pojedinaca da izazove osip na koži, pa čak i upalu očiju. Utešno je to što, kada se šišarice osuše, nestaje i ovo njihovo neprijatno i neželjeno dejstvo. Osušene šišarice, međutim, treba čuvati najviše godinu dana, jer po isteku tog vremena većina aktivnih materija nestaje. Treba isto tako imati na umu da hmelj nije biljka namenjena za dugotrajno korišćenje. Idealno je koristiti je povremeno, od slučaja do slučaja i za konkretne zdravstvene tegobe.

Hmelj u kuhinji

U daljem tekstu ćete naići na recepte koje smo pripremili za vas, mada se hmelj, uopšteno govoreći, u kuhinji koristi prilično često. Idealni su mladi izdanci koji se pripremaju isto kao i špargla. Ponegde se mogu kupiti, a prodaju se pod oznakom „špargla od hmelja”. Mogu se jesti i presni i bareni. Druga varijanta je nešto ukusnija. Još u ranija vremena su ljudi pravili salatu od izdanaka hmelja – ukusnu salatu sa solju, biberom, sirćetom i uljem. Ova salata je svojevremeno predstavljala delikates i na plemićkim gozbama i trpezama. Dok se u palatama jeo kao salata, sirotinja je ovu ukusnu biljku jela kao glavni obrok. Izdanci hmelja se mogu iseckati i staviti u čorbu, mogu se pripremiti kao turšija, izmiksovati, sa pavlakom skuvati kao izvanredan sos uz bareno suvo meso. Uz to, verujte da konzumiranjem hmelja činite maksimum za svoj organizam, jer izdanci hmelja sadrže ogromne količine vitamina iz grupe B, kao i minerala.