Hmelj kao lek, čaj, macerat

Hmelj lek za bolesti civilizacije

O lekovitom dejstvu hmelja se znalo još u Starom eku. Stari Grci i Rimljani su ga veoma uspešno koristili kao sredstvo za pročišćavanje krvi i kao diuretik. Nekada se hmeljom lečilo čak i nedovoljno lučenje želudačnih sokova kod poremećaja varenja. Koristio se i kao pomoćno diuretičko sredstvo i kao sredstvo protiv tuberkuloze, a i kao sredstvo za poboljšanje sna. Hmelj smiruje rad moždane kore, usporava rad srca i opušta napetost glatkih mišića, pa se stoga koristi kao prirodni sedativ.

Domaći macerat

Pripremite manju šaku svežih šišarica hmelja ili 2 kašičice sušenih, prelijte mlakom vodom (oko 500 ml) i ostavite da stoji najduže preko noći. Izjutra procedite i možete odmah da koristite. Idealno je uzimati 3 puta dnevno po 1 supenu kašiku. Ova kura ne bi trebalo da traje duže od tri meseca. Preporučuje se da se macerat koristi kod tegoba sa želucem, mučnina ili bolova u trbuhu, jer smanjuje, odnosno otklanja nesanicu i deluje diuretički.

Čaj od hmelja

Hmelj deluje kao blagi sedativ kod stanja uznemirenosti, poremećaja sna i razdra-žljivosti. Bere se tokom septembra. Suši se na suncu ili na veštačkoj temperaturi od oko 40°C. A kako ga pripremiti? Oko 0,5-1 g sušenih šišarica hmelja preliti sa 150 ml kipuće vode i ostaviti da stoji 5-10 minuta. Piti 2 do 3 puta dnevno. Jači čaj konzumiran pre spavanja dovodi do dubokog i mirnog sna.

Efikasna prirodna zaštita

Od biljke se koriste šišarice ili samo žlezde ahenija. Osim tanina, eteričnih ulja, smola i biljnih boja one sadrže i razne esencije, gorke materije, flavonoide, tanine, holik i adenin. Šišarice hmelja sadrže i biljne
hormone zvane fitoestrogeni koji su slični estrogenima koji se produkuju u ljudskom organizmu. Sa medicinskog aspekta dokazano je da hmelj deluje na rak prostate, dojke i sluzokože materice, a efikasno sprečava i stvaranje tumora. U narodnoj medicini se koristi zbog svojih baktericid-nih svojstava, za rane koje teško zaceljuju, kao i za kupke za jačanje. Ekstrakt hmelja pomaže kod nesanice, smiruje grčeve, ublažava bolove i smanjuje temperaturu, dok gorke materije sadržane u njemu potpomažu varenje. Hmelj pomaže i kod nervne razdražljivosti, osećanja teskobe i napetosti. Povoljno deluje na psihu, otklanja probleme sa koncentracijom, pa čak i depresivna raspoloženja. Lupin doprinosi stabilizovanju nivoa hormona u organizmu, a ostale materije otklanjaju psihičke probleme, pa stoga hmelj u velikoj meri pomaže kod menstrualnih tegoba. Ženama se preporučuje da u vreme menstrualnog ciklusa dnevno popiju po dve šolje čaja od hmelja. Čaj se priprema tako što se dve kašičice sušenih šišarica hmelja preliju kipućom vodom i čaj ostavi 10 minuta da odstoji nepoklopljen. Ovaj čaj je dobar i za varenje, međutim, treba upozoriti da nije preporučljivo hmelj kombinovati sa alkoholom ili sredstvima za smirenje, zato što se u tom slučaju dejstvo ovih lekova pojačava.

Prirodna hemija

Šta još od čudesnih sastojaka sadrži hmelj? Osim već rtavedenih materija, veliku ulogu igraju i biljni hormoni (fitoestrogeni) koji su neverovatno slični estrogenima iz ljudskog organizma. Oni sadrže i monoterpene i po-lisaharide koji efikasno sprečavaju bujanje ćelija raka, dok istovremeno podstiču imuni sistem i u velikoj meri ga jačaju, što je pacijentima obolelim od raka i najpotrebnije. Mi ni u kom slučaju ne kažemo da se radi o čudesnom leku za ovu bolest, već samo to da se hmelj kao propratna4erapija može smatrati veoma efikasnim sredstvom. Zahvaljujući fitoestrogenima ženama se u organizmu stabilizuju hormoni. Dakle, hmelj je u stanju da pomogne da vas PMS ne muči i da nemate bolnu menstruaciju. Istovremeno, pak, uravnotežava psihu, otklanja probleme sa koncentracijom i depresivna raspoloženja. I to kako kod žena, tako i kod muškaraca.

Hmelj najbolji izbor za oboteti želudac

Tvrdi se da su gorke biljke u stanju da efikasno lece probleme sa želucem. Za hmelj to važi dvostruko. Ova biljka je jedna od najefikasnijih kada se radi o lečenju želudačnih tegoba. Tu činjenicu su potvrdile i mnoge nezavisne studije.

Mnogo puta do sada su naučnici dokazali da hmelj ima baktericidno dejstvo i da je u stanju da uništi do 40 vrsta ovih zaraznih klica. Lekovito dejstvo poseduju pre svega ženske cvasti u obliku šišarice, jer su one najdelotvornije. Osim toga, mnogo puta je dokazano da hmelj deluje i na one bakterije na koje antibiotici više ne deluju. A materije koje sadrži hmelj imaju veoma slično dejstvo kao i hemijski, konvencionalno proizvođeni antibiotici. Hmelj osim toga ograničava širenje infekcija koje su sastavni deo čira na želucu, kao i nastanak raka.
Hmelj se tradicionalno koristi pre svega kao prirodni lek za nesanicu, nervnu iscrpljenost, stres, fizičku iznurenost, napetost, 1 anksioznost, lupanje srca nervnog porekla i nervozu. Ublažava bolove – naročito glavobolje i migrene, a deluje i na grčeve. Takođe je i diuretik i blagi laksativ. Pomaže kod reumatizma i upala nerava i kože. Idealan je za žene u klimaksu i muškarce u andropauzi – smiruje tegobe vezane za ovo životno doba. Prečišćava krv i jetru. Ranije se koristio i kao lek za temperaturu i groznicu. Kada je u pitanju želudac, hmelj je jedna od malo biljaka koja je u stanju da se izbori i sa upalom želuca. Sprečava čir na želucu, podstiče stvaranje želudačnih sokova, a time i apetit, pa čak deluje i antikancerogeno.

Prva violina čeških naučnika

Stručnjaci iz praške Tomajerove bolnice potvrđuju ovu činjenicu. „Da, hmelj je zaista u stanju da izleći želudac”, jednoglasno potvrđuju. Naime, oni su laboratorijski dokazali da je hmelj u stanju da ograniči razmnožavanje Helicobacter pylori, a to je bakterija koja se usadi u sluzokožu želuca i dvanaestopalačnog creva i izaziva upalu. Tu može vremenom da izazove čak i infekciju bakterijskog porekla koja pogađa sluzokožu želuca i dvanaestopalačnog creva i izaziva različite tegobe kod varenja. Može i da izazove aktivnu hroničnu upalu – gastritis ili čir. Lekari su tokom trogodišnjeg ispitivanja dokazali uticaj hmelja na ovu bakteriju. Osim Tomajerove bolnice, u ovom ispitivanju su sudelovali i Naučni institut za ispitivanje namirnica i Naučni institut za pivo i slad u Pragu, koji su takođe potvrdili da hmelj zaista deluje na isti način kao i mnogi«antibiotici.