Pilonidalni sinus simptomi, uzrok, lečenje, operacija, oporavak

Šta je pilonidalni sinus?

Pilonidalni sinus je mala cista ili gnojni čir koji se javlja na rascepu na vrhu zadnjice. Pilonidalni sinus obično uzrokuje urasla dlaka a sadrži i prljavštinu. Može uzrokovati teže bolove i obično se inficira. Kada se inficira, iz njega može početi da curi gnoj i krv i ima neprijatan miris.

Pilonidalni sinus je zdravstveni problem koji najčešće pogađa muškarce, a takođe je čest kod mlađih ljudi. Takođe se česće javlja kod ljudi koji previše sede, poput vozača. Najučestaliji je u uzrastu od 16 do 25 godina.

Koji su uzroci ovog oboljenja?

Tačan uzrok ovog zdravstvenog problema nije poznat, ali se smatra da je u pitanju kombinacija promene hormona (koja se dešava nakon puberteta), rast dlaka i iritacija od odeće ili predugo sedenje.

Stvari koje izazivaju iritaciju, poput sedenja, mogu izazvati to da dlaka krene da raste potkožno i urasta. Organizam se u tom slučaju „ponaša“ kao da je dlaka strano telo i imuni sistem tako i reaguje, kao što bi reagovao na bilo koje drugo strano telo u koži.

pilonidalna cista

Dijagnostikovanje pilonidalnog sinusa i prepoznavanje znakova infekcije

U početku možda nećete imati primetne simptome osim male rupice na površini kože. Međutim, kada se to udubljenje inficira, vrlo brzo se pretvara u pilonidalnu cistu (zatvoren plik ispunjen tečnosti) ili čir (otečeno i upaljeno tkivo u kom se skuplja gnoj).

Pilonidalni sinus simptomi:

– Bol prilikom stajanja ili sedenja
– Oticanje ciste
– Crvenu i suvu kožu oko tog područja
– Gnoj ili krv koji cure iz čira i imaju neprijatan miris
– Dlačice koje vire iz čira
– Stvaranje više od jednog sinusa odnosno rupica u koži

Takođe se može dogoditi i blaža groznica, ali je ovo ređa pojava.

Kako se leči pilonidalni sinus?

Tradicionalni tretman
Ako se pilonidalni sinus dijagnostikuje na vreme, verovatno nećete osetiti teže bolove niti imati znakove upale. Verovatno će vam lekar prepisati neki jači antibiotik koji uništava širok spektar različitih bakterija. Važno je znati da ovo neće izlečiti sam deo u kom se nalazi sinus, ali će pružiti veliko olakšanje kad je u pitanju neprijatan osećaj i infekcija. Lekar će vam verovatno preporučiti dalji pregled i uklanjanje dlaka ili brijanje tog područja, kao i dodatno vođenje računa o higijeni tog predela.

Punktiranje
Pre ove procedure, lekar će vam verovatno dati lokalnu anesteziju, a zatim će skalpelom ukloniti čir. Prilikom intervencije se uklanjaju sve dlačice, krv i gnoj iz samog čira. Zatim se rana previja sterilnom gazom i ostavlja da se zaceli iznutra.Oporavak od operacije pilonidalnog sinusa obično traje oko četiri nedelje i kod većine pacijenata nije potreban dalji tretman.

Injekcija fenola
Kod ove vrste tretmana, prvo se daje lokalna anestezija. Zatim se u cistu daje injekcija fenola hemijske komponente koja se koristi kao antiseptik. Ovu proceduru je ponekad potrebno onoviti nekoliko puta. Na kraju dolazi do toga da se povreda stvrdne i zatvori.

Kad je u pitanju ova vrsta lečenja pilonidalnog sinusa, čest je recidiv, pa se zato i retko koristi. Lekari se obično pre odlučuju za operaciju u nekim slučajevima.

Operacija
Ako vam se i posle tretmana pilonidalnog sinusa ponovo pojavi ili imate više od jedne ciste, lekar će vam verovatno preporučiti operaciju. Prvo se daje lokalna anestezija, a zatim se cista otvara i uklanja se sav gnoj i prljavština. Kada se procedura završi, rana se ušiva. Nakon operacije, lekar će vas posavetovati kako da promenite odeću i preporučiti da brijate taj deo kako biste sprečili rast dlaka u samoj rani.

Oporavak

U zavisnosti od težine poremećaja i vrste tretmana,  pilonidalni sinus obično nestaje u roku od 4 do 10 nedelja.

Koje su komplikacije povezane sa pilonidalnim sinusom?
Postoje brojne komplikacije koje mogu nastati zbog pilonidalnog sinusa. One uključuju infekciju rane i ponovni nastanak ciste nakon operacije.

Simptomi da je rana inficirana uključuju:

– Jak bol
– Upaljenu i otečenu kožu
– Temperaturu od 37° ili više
– Krv i gnoj koji cure iz rane
– Neprijatan miris rane

Može li se sprečiti nastanak pilonidalnog sinusa?

Možete sprečiti nastanak ili recidiv pilonidalnog sinusa redovnim pranjem tog područja blagim sapunom i potpunim ispiranjem sapunice, održavanjem tog dela potpuno suvim i izbegavanjem sedenja duže vreme.

Pošto je najčešći uzrok za nastanak pilonidalne ciste urastanje dlaka u narodu je ovaj problem poznat i pod nazivom – urasla dlaka na trtici. Pre nego što se uradi operacija dobro je probati neke prirodne lekove koje nudi alternativna medicna.

Navodimo četiri najbolja leka za pilonidalne ciste:

1. Gorka so.

Ispunite kadu sa toplom vodom i dodajte dve šolje gorke soli u nju. Potopite se na pola sata. Gorka so će smanjiti upalu i značajno smanjiti bol. Magnezijum – sulfat koji sadrži gorka so će uticati na smanjenje ciste. Potapajte se u rastvoru gorke soli 2 puta dnevno. Takođe, trudite se da sedite što manje. Idite u duže šetnje i budite stalno u pokretu.

2. Ulje čajevca

Ulje čajevca je vrlo pogodan lek za pilonidalni sinus. Ovo ulje ima veliki broj lekovitih moći, zbog svojih anti-bakterijskih, anti-gljivičnih i anti-inflamtornih svojstva. Vaša cista je žarište infekcije, a ulje čajevca, ne samo da će brzo uništiti infekcijum, već će tekođe uticati na smanjenje ciste. namažite na čir tri puta dnevno po kap ovog moćnog ulja.

3. Kurkuma

Kurkuma je, široko korišćen prirodni lek za mnoge vrste bolesti i poremećaja. Sjajno deluje protiv upale i bolova, što su osobine koje omogućavaju brzo olakšanje simptoma kod urasle dlake na trtičnoj kosti. Od kurkume i malo vode napravite gustu pastu i nanesite je na cistu. Koristite ovu pastu od kurkume tri puta dnevno. Pored toga, za bolje dejstvo protiv upale treba uzeti 1 kašičicu kurkume pomešane sa šoljom toplog mleka.

4. Ricinusovo ulje

Još jedan dobar prirodni lek za pilonidalni sinus je ricinusovo ulje. Nanesite malo, blago zagrejanog ricinusovog ulja direktno na cistu i pokrijte zavojem. Postupak ponavljajte tri puta dnevno i promenite zavoj svaki put. Već posle prvog tretmana osetićete olakšanje.