Hrana protiv raka

Harvardska škola za očuvanje zdravlja iznela je podatak da bi se 65% svih vrsta kancera moglo sprečiti promenom načina života i ishrane. Ako operativno odstranite kancer dojke a nastavite da jedete hranu koja je u najvećem broju slučajeva uzročnik nastanka tog oboljenja, teško da ćete uspeti potpuno da se izlečite. Ponekad je upravo to razlog što se kod žena kojima je uklonjen rak na jednoj dojci on ubrzo pojavi i na drugoj. Dakle, treba eliminisati činioce koji su uticali na nastanak malignog oboljenja da se rak ne bi razvio i na drugim mestima u telu.

Ishrana koja obiluje voćem i povrćem različitih vrsta i boja, s puno antioksidansa, vlakana, jedinjenja sumpora, sulforafana, beta-karotena, likopena, elagične i limunske kiseline, luteina, flavonoida, rezveratrola, folne kiseline… može pomoći da se izbegne rak pluća, želuca, dojke, prostate, bešike, limfnih žlezda, debelog creva i drugih organa, naravno uz izbegavanje ostalih faktora rizika.

Takođe, ishrana u kojoj riba kao izvor omega-3 masnih kiselina ima prednost nad drugim vrstama mesa, posebno crvenim, te uz dovoljno vode i začina kao što su đumbir i kurkuma, može doprineti sprečavanju raka dojke, pluća, kolona (debelo crevo), rektuma, bešike, prostate i drugih organa.

Koja je najbolja hrana protiv raka

– Jedite što više sirove hrane (idealno bi bilo oko 70% ukupnog dnevnog unosa), jer se tako snabdevate živim enzimima koji pomažu da se hrana dalje procesuira.

– Ne kombinujte voće i povrće u istom obroku (zbog vlakana u povrću koja se duže vare – dolazi do vrenja šećera iz voća, što može izazvati gasove, iritaciju i gorušicu).

– Izbegavajte jake začine, kao što su biber ili ren, jer mogu iritirati sluzokožu želuca.

– Ne samo obolelima od raka već i zdravim osobama savetuje se potpuno izbegavanje pržene hrane.

– Ukoliko bolujete od kancera, nemojte jesti između obroka i izbegavajte hranu podgrevanu u mikrotalasnim pećnicama.

– Odgovarajućom ishranom sprečite opstipaciju (zatvor), jer u tom slučaju toksini iz debelog creva prelaze u krvotok i nanose štetu ćelom organizmu te dodatno slabe imunitet usporavajući lečenje raka.

Pijte sok od šargarepe i zeleni čaj

Dobro je piti ekstrakt ječma ili pšenice sa sokom od šargarepe. Na početku terapije kancera dojke neophodno je oko osam čaša ovog napitka na dan. Sok mora biti sveže isceden. Ječmeni prah – ekstrakt veoma je hranljiva namirnica i može se lako nabaviti. Po jednu kašiku staviti u svaku drugu čašu soka od šargarepe. To činiti na sledeći način: jedna čaša soka + jedna kašika ekstrakta, zatim drugu čašu preskočiti, pa u treću opet dodati ekstrat i tako naizmenično do osme čaše. Možete praviti sveže cedene sokove i od lisnatog povrća, pa kombinovati jedan sveže cedeni sok od povrća a zatim jedan od šargarepe i jedne kašike ekstrakta i tako naizmenično do osme čaše. Zeleni čaj sadrži brojne polifenole-katehine koji sprečavaju razvoj i rast malignih ćelija. Najmoćniji medu tim molekulama jeste epigalokatehin (EGCG), koji blokira receptore za stvaranje novih krvnih sudova, potrebnih za rast tumora.

Supernamirnice

– Kupina sadrži jake antioksidanse (antocijanidine), koji deluju na smanjenje broja malignih ćelija, čak i kada se jedu u manjim količinama.
– Crni luk može sprečiti pojavu različitih vrsta kancera, posebno dojke, jednjaka, jajnika, debelog creva. Ako se konzumira svakodnevno, posebno je dobar za osobe koje jedu previše mesa.
– Brokoli snižava nivo estrogena, što je dobra vest za žene koje boluju od karcinoma dojke ili spadaju u rizičnu grupu.
– Susam može sprečiti nastanak kancera ako se jede dva-tri puta nedeljno, samleven ili u obliku paste.
– Pečeni i kuvani krompir s ljuskom zadržavaju polifenole koji sprečavaju mutaciju ćelija i nastanak malignih bolesti. S druge strane, prženi krompir sadrži preko 350 puta veću količinu akrilamida, jedinjenja za koja je dokazano da mogu podstaći nastanak kancera.
– Zbog svog antikancerogenog dejstva, crno grožđe posebno može biti korisno s obzirom na to da deluje na benzopiren, jaku kancerogenu supstancu koja je veoma česta u našem okruženju.
– Bundeva i kajsija, pored šargarepe, sadrže velike količine beta-karotena. On se u našem telu pretvara u retinensku kiselinu, koja se u mnogim zemljama koristi za lečenje kancera.
– Uzimanje ribljeg ulja posle operacije dojke može sprečiti širenje kancera.
– Jedite što više tamnozelenog povrća koje sadrži karotenoide što blokiraju rast i razmnožavanje ćelija kancera. Pritom se zamrzavanjem i kuvanjem tog povrća ne gube znatne količine hranljivih sastojaka.
– Antocijanidini koji se nalaze u borovnicama podstiču samouništavanje ćelija kancera.
– Treba jesti i trešnje jer sadrže glukaričnu kiselinu koja podstiče detoksikaciju organizma.
– Kad god ste u prilici, jela začinite kurkumom, koja je, zahvaljujući kurkuminu, jedan od najsnažnijih antikancerogena.

Napomena: Pošto zeleni čaj sadrži kofein, sa njegovim uzimanjem ne treba preterivati, jer u istraživanjima se pokazalo da kofein uz ostale faktore rizika, neće biti od koristi u prevenciji teških oboljenja.Takođe ne treba preterivati ni sa uzimanjem brokolija jer u nekim slučajevima supstance iz istog mogu delovati loše i na zdrave ćelije. Velika količina prostih šećera (posebno beli šećer) su dobri prijatelji kancerogenih ćelija.

Što manje mesa

Istraživanja su pokazala da redukovan unos proteina životinjskog porekla smanjuje enzimsku aktivnost, bitnu za preobražavanje kancerogene materije unete u naše telo u aktivnu kancerogenu supstancu koja se vezuje za DNK i mutira je. Prilikom smanjenog unosa navedenih proteina dešava se sledeće:
– manje kancerogenih materija ulazi u ćelije;
– usporava se umnožavanje malignih ćelija;
– smanjuje se aktivnost enzimskog kompleksa, koji utiče na pojavu karcinoma.

Dakle, treba smanjiti unos namirnica životinjskog porekla, što posebno važi za obolele od raka.