Da li patite od suvoće i svraba kože nakon brijanja? Bilo da ste muškarac ili žena, ovo je vrlo čest problem za svakoga. Za žene, osobito tokom leta, to postaje veliki problem.
Kontinuirano brijanje nogu, ruku, bikini zone čini kožu jako suvom i osetljivom. Najbolji način da izbegnete ovaj problem je da pripremite kožu za brijanje. To ćete učiniti tako što ćete hidratizovati vašu kožu pre i posle brijanja.
Sva pažnja prilikom brijanja je usmerena na dlake. Ipak, većinu problema nakon brijanja uzrokuju usputne mikrotraume površnog sloja kože. Idealno brijanje zato možemo opisati kao postupak uklanjanja što više dlaka sa što manjom propratnom štetom na okolnoj koži. S obzirom da se muškarac tokom života obrije 10-20.000 puta, ispravna njega je od izuzetne važnosti.
Mikroskopski gledano, površina kože je prilično neravna s mnogo uzdignuća, posebno oko otvora folikula iz kojih izviruju dlake. Prolazak oštrice za vreme brijanje je svojevrsno “ravnanje terena” zbog kojeg dolazi do iritacija kože.
Ma koliko god stručnjaci ponavljali da je brijanje u smeru suprotnom od rasta dlačica pogrešno i štetno, većina vas i dalje uporno radi po svom. Naime, jedini ispravan način brijanja je onaj u smeru rasta dlačica. Drugim rečima, nikad ne prelazite žiletom od dna lica prema gore, već obratno – od vrha ka dnu . Na taj način ćete obrijati dlačice taman toliko koliko je potrebno da ne nadražite kožu. Takođe, pravilan smer brijanja omogućava da dlačice narastu dovoljno u 24 sata, kada se u pravilu ponovo brijete. Ako se brijete u smeru suprotnom od rasta dlačica, to vrlo često izaziva iritaciju kože, urasle dlačice koje su uzrok bolnim upalama nalik prištevima i nedovoljni rast dlačica za sledeće brijanje. Naredno jutro ćete potezati po nedovoljno izraslim dlakama što će prouzrokovati iritaciju kože.
Koža se katkad tretira proizvodima koji isušuju kožu (proizvodima za čišćenje lica, kremama protiv starenja, kremama za kožu sklonu aknama), a kod muškaraca jednak učinak ima brijanje.
Kako se suva koža manifestuje?
Osoba oseća nelagodu.
Koža lica je zategnuta i javlja se neprijatan osećaj peckanja. Ako se suvoća ne tretira pravilno, koža se može upaliti te mestimično početi ljuštiti (suvi ekcem) zbog čeha muškarci strahuju od jutarnjeg brijanja.
Pogledajte koje domaće lekove možete koristiti da biste se osloboditi od suve kože nakon brijanja:
Hidratantna ulja
Uzmite krpu i umočite je u toplu vodu i nežno masirajte kožu nekoliko puta. Proverite da voda nije jako vruća. Nanesite ulje jojobe ili ulje avokada na lice, noge, ruke ili bilo koji deo vašeg tela nakon brijanja.
Jagode
Zgnječite nekoliko jagoda, pomešajte ih sa pavlakom i napravite fino testo. Nanesite testo na kožu posle brijanja. Ostavite najmanje 15 minuta i isperite vodom. To je jedan od najboljih lekova za lečenje suve kože nakon brijanja.
Kukuruzni skrob i med
Pomešajte kukuruzni skrob, med i punomasno mleko i napravite testo. Nanesite ovo testo na kožu posle brijanja te ga ostavite 10 minuta. Isperite sa toplom vodom.
Domaći losion posle brijanja
Da bi napravili ovaj losion, potrebno vam je sušeno lišće gaveza, nevenov cvet, glicerin, lavanda, ulje sandalovine, ružina voda i ekstrakt ljesnjika. Pomešajte suvo lišće, cveće i ekstrakt ljesnjika i ostavite dvije sedmice. Nakon toga, dodajte preostale sastojke. Nakon priprema, možete ga koristiti šest meseci za lečenje suve kože nakon brijanja.
Aloe vera gel
To je odličan lek za suvu kožu. Aloe veral hidrira kožu. Možete gel kupiti na tržištu, a možete ga i sami jednostavno iscediti iz ove biljke.
Med i sirće
Premažite sloj meda na vašu kožu posle brijanja. Isperite toplom vodom nakon pet minuta i onda nanesite jabukovo sirće. To će umiriti kožu.