Ishrana i lekovito bilje za lečenje epilepsije

Svim obolelim osobama savetuje se izbegavanje alkohola i industrijski prerađene hrane, te da isprobaju neki od napitaka na bazi lekovitog bilja. Epilepsija, u narodu poznata i kao padavica, jedno je od najčešćih neuroloških oboljenja. U Srbiji od epilepsije boluje oko 45 hiljada ljudi, a u najvećem broju slučajeva reč je o deci i mladima, ali i osobama starijim od 65 godina. Epilepsija se manifestuje povremenim, prolaznim napadima koji naglo nastaju, kratko traju i naglo prestaju. Lekovi koji se u medicini koriste kod većine obolelih daju rezultate u lečenju, ali u 20-40 odsto slučajeva ti lekovi ne pomažu, te su oboleli osuđeni na redovne napade, padove, povrede i druge probleme koji su posledica samih epileptičnih napada. I alternativna medicina može da pomogne u lečenju epilepsije, a ona podrazumeva upotrebu različitih lekovitih biljaka, ali i specijalan režim ishrane.

Kako nastaje

Epilepsiju mogu izazvati različite infekcije, tumori, bolesti krvnih sudova (moždani udar), metabolički poremećaji, zloupotreba droge i alkohola, a u dečjem uzrastu najčešći uzroci ovog oboljenja jesu povrede glave tokom porođaja, nepravilnosti u razvoju krvnih sudova, urođena oštećenja ili infekcije. Isto tako, u velikom broju slučajeva reč je o takozvanim idiopatskim epilepsijama, to jest epilepsijama nepoznatog uzroka. Napade može da isprovocira dugotrajna nesanica, niska koncentracija šećera u krvi, fizički napor, a u redim slučajevima i emocionalni stres.

epilepsija lekovito bilje

Ishrana – puno zdravih masti a malo ugljenih hidrata

Epilepsija se, naročito kod dece, pravilnom ishranom može dosta dobro držati pod kontrolom. Iako nema dijete koja može dovesti do potpunog zlečenja, postoje saznanja da pojedine namirnice mogu smanjiti učestalost napada ili ga pak isprovocirati. Svim obolelim osobama savetuje se izbegavanje alkoholnih napitaka i primena takozvane ketogene dijete. Ova ishrana podrazumeva izbacivanje iz upotrebe namirnica koje sadrže isključivo ugljene hidrate (hleb, keks, testo, ostali proizvodi od žita, pirinač, palenta, krompir, slatkiši), a doza masti mora da bude tri puta veća od količine ostalih nutrijenata. Naravno, to ne znači da treba da se hranimo nezdravo i narušimo zdravlje ostalih organa, pa je zato važno da koristimo samo zdrave masnoće – masti iz hladnoceđenih biljnih ulja, jezgrastog voća i semenki. Unos masti iz namirnica životinjskog porekla (meso, jaja, mlečni proizvodi) treba ograničiti. Sveže voće i povrće obavezan su deo svakodnevne ishrane, kao i dosta vode i biljnih čajeva. Treba koristiti i hranu bogatu B-vitaminom, kao što je pivski kvasac, ali i namirnice bogate magnezijumom.

Lekovito bilje za lečenje epilepsije

U lečenju epilepsije, fitoterapeuti najčešće preporučuju sledeće lekovite biljke:

Valerijana
Ova lekovita biljka deluje umirujuće na osobe koje boluju od epilepsije. Valerijana se pokazala korisnom u slučaju napetosti, strahova, iscrpljenosti i nedostatka sna. Takođe može koristiti i pacijentima koji se odvikavaju od hronične upotrebe benzodiazepina. Valerijana pomaže u lečenju migrene i drugih glavobolja, kao i nervoze, multiple skleroze, epilepsije, a mogu da je koriste i deca i odrasli. Najčešće se upotrebljava u obliku tinkture i kapsula.

Đumbir
Veoma je bogat vitaminima i mineralima, bezbedan je za upotrebu i pomaže osobama koje imaju temporalnu epilepsiju. Đumbir ublažava simptome vegetativnih napada, koji se manifestuju kao gađenje, mučinina i povraćanje.

Lavanda
Kašičicu sušenog cveta i stabljika lavande staviti da se kuva u šolji vode nekoliko minuta, pa ostaviti da odstoji pola sata. Uzimati lek posle obroka i pred odlazak na spavanje, po 1-2 kašike tokom mesec-dva dana. Zatim sledi dvonedeljna pauza i ponavljanje terapije.

Anis
Kašiku korena anisa držati 2-3 sata u šolji ključale vode. Uzimati 2-3 supene kašike, 3-5 puta na dan pre jela.

Beli luk
Kada bolesnik oseti da će nastupiti epileptični napad, od pomoći može biti udisanje pare od kuvanog belog luka.

Majčina dušica

Punu kašičicu majčine dušice popariti sa 250 ml ključale vode i ostaviti da stoji 5-10 minuta. Procediti i piti dve šolje čaja dnevno, tokom cele godine, u kurama od 2 do 3 nedelje i sa pauzama od po 10 dana.Ovaj čaj nije magičan za lečenje epilepsije ali može da poboljša simptome.

Koristite laneno ulje

Lan je prirodni izvor esencijalnih masnih kiselina, vitamina B, C, E, fitosterola i mnogih minerala. Hladnoceđeno laneno ulje najbolji je izvor omega-3 masnih kiselina. Samo jedna kašika ovog ulja može da učini mnogo za vaše zdravlje -ima lekovito dejstvo na mozak pa pomaže u slučaju glavobolja, epilepsije, prevenira maligne bolesti, poboljšava zdravlje srca… Koristite ga ujutru na prazan stomak u kombinaciji s malo jogurta.

Opasni emulgatori

U slučaju epilepsije naročito se ističe štetnost emulgatora, konzervanasa, veštački obojenih i gaziranih napitaka i transmasti, kojih ima u margarinu, slatkišima, slanim grickalicama, kolačima, tortama, lisnatim pecivima… Najozloglašeniji među emulgatorima jeste poboljšivač ukusa E 621 (monosodijum-glutamat MSC). U pitanju je supstanca koja razara mozak, remeti rad hormona i povezana je s mnogim bolestima, naročito neurološkim. Ovaj emulgator je teško izbeči ukoliko konzumiramo industrijsku hranu, jer ga najviše ima upravo u procesiranim namirnicama koje savremeni čovek svakodnevno jede, poput supa iz kesice, industrijskog suvog začina, viršli, pašteta, salama, kobasica, slanih grickalica (čips, grisini, smoki…), gotovih jela, sirnih namaza, majoneza, ali i u nekim lekovima…