Ishrana i urinarni problemi
Ima mnogo činilaca u okruženju koji ugrožavaju naše zdravlje. Očigledno, opšte zdravlje danas priznaje da je uloga lekara i lekova oskudnija u promovisanju i održavanju zdravlja, ako se ne radi u tesnoj vezi sa navikama, ishranom i ubeđenjima pojedinca. Suočavajući se sa vrednovanjem dijetetskih faktora koji se javljaju kod bolesti urogenitalnog trakta, doktor Biterman i njegov tim, u bolnici zapadne Galileje u Izraelu, obavio je istraživanje na 964 osobe, od kojih je četvrtina bolovala od raka u nekom delu urinarnog sistema (na bešici, prostati, bubregu, testisima), izvršivši iscrpnu anketu u vezi sa navikama u ishrani navodi sajt Prirodnoizdravo.com.
Prvi zaključak je bio da osobe obolele od raka konzumiraju manje tečnosti od zdravih osoba; takođe, konzumiraju više ulja od soje ili semena pamuka, za razliku od kontrolne grupe koja je koristila maslinovo ulje ili isključivo maslinovo ulje. Sastojak vitamina E u maslinovom ulju može da smanji koagulativnost trombocita i pokrene endotelne ćelije (iz najdubljeg sloja krvnih sudova) da formiraju prostaciklin i da trombociti inhibiraju stvaranje tromboksana. Nakon vremena kada je maslinovo ulje kritikovano da ne smanjuje holesterol poput drugih ulja (uglavnom rafiniranih), izgleda da iznova biva hvaljeno zbog drugih komponenata, poput alfa tokoferola ili vitamina E. Konzumiranje maslinovog ulja takođe smanjuje rizik od raka stomaka.
Treći, iznenađujući, zaključak je da je kod osoba koje su konzumirale kumin (Cuminum cvminum L.) bila smanjena pojava urinarnog raka u odnosu na one koje ga nisu konzumirale. Ovaj podatak se mogao primetiti jer se studija obavila u Izraelu, zemlji gde je kumin popularan i koristi se u velikim količinama u kuhinji. Doktor Biterman naglašava da kumin ima kumaldehid, koji ima dejstvo na metabolizam prostaglandina (stvaraju upalu), nad arakidonskom kiselinom i nad nagomilavanjem trombocita (smanjujući koagulabilitet krvi). Još jedna vrsta koju su više konzumirale osobe obolele od raka od osoba koje ne pate od ove bolesti, bila je paprika (Piper nigrum), mada rezultati nisu bili tako značajni kao u slučaju kumina. Međutim, ono što zanemaruje doktor Biterman, zato što je njegova studija usmerena na dijetetski režim, a što i ne smemo da zaboravimo jeste da je danas glavni faktor rizika urinarnog raka, a naročito raka bešike, pušenje. Proizvodi za ostavljanje pušenja se većim delom izbacuju urinarnim sistemom i proizvode hroničnu nadraženost njihove sluzokože, što na srednji ili duži period može da izazove rak. Budimo, dakle, svesni toga i izbacimo ili smanjimo njegovu upotrebu.
Na kraju, moramo da uzmemo u obzir da je urinarni sistem telesni filter koji izbacuje nepotrebne ili otrovne otpatke. Medju ovim poslednjim mogli bismo da navedemo bezbroj zagađivača svoje životne sredine, od namirnica do vode, preko lekova ili otrova koji zagađuju vazduh. Da bi se izbegao rizik od raka u urinarnom sistemu, više nego ikada treba da pregledamo otrove koji nas spopadaju na svakom uglu, u svakom trenutku našeg života. Određeni kanceri su u porastu, kao što je rak na testisu, koji je nekada bio retka pojava, a sada više od pet posto raka u urinarnom sistemu pripada raku testisa. U tom pogledu treba posebno da napomenemo, da s obzirom na to da se radi o zametnim ćelijama koje su vrlo osetljive na otrove iz životne sredine, da su svaki put sve brojniji.
Možda bismo mogli da povežemo porast raka testisa sa alarmantnim porastom muške sterilnosti koja se javlja naročito u razvijenim zemljama, a koja bi mogla da bude posledica veoma finih otrova koje je veoma teško otkriti.