Sadržaj:
– Ishrana posle svake operacije
– Nakon operacije slepog creva
– Debelog creva
– Krajnika
– Hemoroida
– Srca
Svaka bolest, lakša ili teža, iscrpljuje organizam, a ako je neophodna hirurška operacija da bi došlo do izlečenja, posle nje čovek postaje još krhkiji i podložniji je raznim infekcijama. Zato je važno da se za vreme oporavka od operacije obogati jelovnik hranljivim sastojcima, koji mogu da vratite snagu, vitalnost i energiju.Ali, prvih dana nakon operacije – ishrana je obično bazirana na tečnim i kašastim obrocima, dok se čvrsta hrana uvodi kasnije.Jelovnik posle operacije zavisi od vrste i težine oboljenja ili operacije, pa se on zato sastavlja u dogovoru sa stručnjacima, za svakog pacijenta posebno.
Ishrana nakon operacije može biti oralna, paranteralna ili enteralna, u zavistnosti od hirurške intervencije i pacijentovog stanja. Osnovni ciljevi ishrane nakon hirurške intervencije jesu uspostavljanje normalne homeostaze organizma, smanjenje gubitka telesne mase, zadovoljavanje energetskih potreba i potreba za mikronutrijentima, te održavanje normalne ravnoteže elektrolita i tečnosti.
Posle operacije se prvo daje tečna dijeta, što podrazumeva konzumiranje proceđenih voćnih sokova bez pulpe, čajeva, bistrih supa, razredenog jogurta i sl. Potom se prelazi na kašastu dijetu, koja može obuhvatiti pasirano mleveno meso, pasiranu kuvanu šargarepu, pire od krompira, pečene jabuke i sl.
Kad je u pitanju prelazak na čvrstu ishranu, to zavisi od stanja digestivnog trakta. Tokom rekonvalescencije i prelaska na čvrstu hranu, treba uzimati više manjih obroka i dosta tečnosti. Preporučuje se koršćenje kiselih mlečnih napitaka, mladog sira, barenog povrća, koji ne izaziva nadimanje, te oljuštenog voća, kašastih sokova i kuvanog nemasnog mesa. Treba izbegavati prženu i pohovanu hranu, kao i namirnice koje nadimaju, poput graška, pasulja, karfiola, kuvanog kupusa, krastavaca i sl.
Ishrana posle operacije slepog creva
Nakon operacije slepog creva, ishrana mora biti odgovarajuća, kako bi se pospešio proces oporavka. Ishrana i kretanje posle operacije slepog creva su prvih dana ograničeni. Prvih desetak dana nakon operacije se preporučuje laka barena hrana, povrće, tečnost. Od neke čvršće hrane, sme eventualno piletina.
Bitno je rasporediti hranu u manje i cešće obroke. Nikako ne smete jesti preterano tešku, masnu i industrijski prerađenu hranu. Unosite što više tečnosti (vode), ali i sveže ceđenih sokova.
Ishrana posle operacije slepog creva podrazumeva da uzimate samo lagane namirnice, poput čaja, keksa, jogurta, sokova, supe, čorbice, kuvane piletine i pirinča.
Nikako ne smete jesti roštilj, pasulj sa zaprškom, gazirane sokove, voće i kašaste sokove. Tek posle nekih desetak dana od operacije možete lagano prelaziti na „težu“ hranu.
Ishrana posle operacije debelog creva
Pacijentima se posle operacije debelog creva preporučuje ishrana bogata proteinima i vitaminima, bez dodavanja začina. Stolica treba biti redovna i kašasta, pa treba unositi laganiju hranu. Podrazumeva se da ne smete unositi tešku i masnu hranu, kao i preterano začinjenu hranu, a najbolje je da začine i i zbegavate.
U prvih nekoliko dana posle operacije debelog creva, ishrana treba da bude sa što manje dijetnih vlakana, a voće i povrće treba da je dobro kuvano ili pasirano, isto važi i za meso. Što se tiče mesa, ishrana posle operacije debelog creva podrazumeva živinsko meso i teletinu. Riba se takođe preporučuje, jer je manje zahtevna za proces varenja. Ukoliko jedete jaja, treba da su meko kuvana i da služe kao dodatak jelu. Pijte što više tečnosti, najbolje obične vode.
Ishrana posle operacije krajnika
Ishrana posle operacije krajnika podrazumeva da je pacijent na posebnom režimu ishrane, koji se odnosi, pre svega, na mlaku ili hladnu hranu.Prvih dana nakon operacije krajnika, hrana treba da bude tečna ili kašasta, a zatim postepeno treba prelaziti na normalnu ishranu. Tokom oporavka od operacije krajnika, hrana i piće ne smeju da budu previše topli, kiseli, ljuti ili slani.
Isto tako, hrana ne sme da bude ni izrazito hladna (npr. ne preterano hladan sladoled).
Ishrana posle operacije hemoroida
Ishrana posle operacije hemoroida mora biti takva da podrazumeva da pacijent ima mekše i redovne stolice. Bez toga, nema uspešnog oporavka. Prvih nekoliko dana nakon operacije hemoroida savetuje se kašasta hrana, apsolutno bez začina, a i posle tog perioda bilo bi poželjno izbegavati jake začine i alkohol.
Ishrana treba da bude sa što više voća, povrća i žitarica (najbolje integralnih). Treba piti što više tečnosti, najbolje obične vode.
Ukoliko se javljaju bolovi tokom defekacije, mogu se koristiti laksantna sredstva.
Ishrana posle operacije srca
Ishrana posle operacije srca podrazumeva da uzimate više biljnu, a manje hranu životinjskog porekla. Takođe, hrana treba da bude pretežno kuvana i barena, a što manje ili nikako pržena, pečena ili sa roštilja. Treba izbegavati začinjena jela i jela sa dosta zaprške.
Trudite se da hrana bude raznovrsna, ali pritom količinski ograničena. Nemojte koristiti mast za pripremanje hrane, isključivo ulje, ali neko zdravije (palmino, kokosovo) – a ne suncokretovo (jednom upotrebljeno ulje ne koristite ponovo).
Gledajte da 1/5 mesa u obroku zamenite sojom, a da minimum dva puta nedeljno imate ribu za obrok, i to pre svega morsku ribu.
Izbegavajte da solite hranu, a poželjno bi bilo da potpuno ukinete so.
Posle operacije srca treba obavezno izbegavati sledeće namirnice:
svinjsku mast, masna mesa, iznutrice i prerađevine od iznutrica (paštete, mesni narezak i sl.), živinsku kožicu, punomasno mleko i sve prerađevine od njega, žumance jajeta i majonez, velike količine hleba, testenine, lisnato testo, testo sa puterom, čips, smoki, sušeno voće, kolače, torte, sladoled, koncentrovane slatkiše (čokolade, džemove, marmelade, med) i dr.
Koju hranu treba izbegavati nakon operacije
Osim zatvora, nakon mnogih operacija može se javiti nadimanje, pa stoga u prvim danima treba izbegavati hranu koja ga podstiče. To znači da obroke ne treba soliti kuhinjskom solju, a pasulj, grašak, krastavce, brokoli i karfiol, iako su zdravi, najbolje je izbegavati prvih dana nakon operacije. Ipak, budući da ista hrana ne izaziva nadimanje kod svih ljudi, neke od tih namirnica možda biste mogli uvrstiti u ishranu, u dogovoru sa stručnjakom. Slatkiše, gazirane napitke i svež hleb takođe treba precrtati s liste poželjnih namirnica, a treba voditi računa i pri konzumiranju preko potrebne tečnosti – pri upotrebi slamčice uvlači se više vazduha, što može dovesti do nadimanja. Stoga, ukoliko je moguće, treba piti iz čaše.
Hrana bogata proteinima je važna
Proteini su veoma važni, jer pomažu zarastanje rane nakon operacije, podstičući regeneraciju tkiva, a istovremeno daju pacijentu energiju potrebnu za oporavak. Živinsko meso, jaja, orašasti plodovi i tofu najbolji su izvor ovih hranljivih materija. Masti su takode važne, ali ne one životinjskog porekla. Koristite maslinovo ili kokosovo ulje, a ukoliko ste u prilici, jedite avokado, budući da masnoće iz ovih namirnica podstiču apsorpciju vitamina, koji su takođe odlični saveznici pri oporavku od operacije.
Vitamini A i C deluju slično kao proteini – pomažu zarastanje rana, a i blagotvorno deluju na čitav organizam. Dovoljno vitaminskog – blaga obezbedićete konzumirajući narandžasto i zeleno povrće, citruse i drugo voće. S druge strane, vitamin D, koga ima u ribi i jajima, jača kosti; vitamin E iz povrća i orašastih plodova štiti organizam od slobodnih radikala, dok vitamin K, koga ima u lisnatom povrću i jetri, podstiče zgrušavanje krvi.
Osim što su dobar izvor složenih ugljenih hidrata, koji su vrlo bitni za jačanje organizma nakon operacije, integralne žitarice izvor su gvozda, koje može poboljšati krvnu sliku. Važno je jesti voće i povrće, naročito jer su te namirnice bogate vlaknima, te neće izazvati zatvor, koji se često javlja nakon hirurških intervencija. Da biste ga sprečili, izbegavajte prerađenu i prženu hranu, ali i mlečne proizvode, uprkos tome što su bogati proteinima.
Ne zaboravite vodu
Mada je mnogi zanemaruju, voda je jedan od najvažnijih saveznika u oporavku, jer hidratacija umnogome olakšava, čak i sprečava pojavu zamora, mučnine i glavobolje nakon operacije. Pritom, voda može pomoći apsorpciju medikamenata koje pacijent uzima posle intervencije. Stoga je važno piti najmanje osam čaša vode dnevno, a po potrebi i više, u zavisnosti od težine operacije.