ISHRANA U TRUDNOĆI (šta jesti a šta izbegavati kada ste u drugom stanju)

Jednom kada vi i vaš muž završite sa grljenjem i poljupcima povodom toga što ste saznali da ste u drugom stanju, slede loše vesti.

A loše vesti su te da ne možete jesti dosta toga obzirom da trudnoća menja vaš imuni sistem do te mere da postajete podložni oboljenjima koja su povezana sa hranom. To može ići dotle da budete ugroženi pobačajem i dehidracijom, pa prema tome, zašto rizikovati? Umesto toga, samo vodite računa o tome šta jedete.

Pogledajte listu koju smo sastavili za vas, tako da hranu koja je tu navedena ne pojedete nenamerno.

Hrana i piće koje bi trebalo izbegavati u trudnoći

Nedovoljno termički obrađeno meso: Crveno meso bi trebalo u potpunosti izbegavati, jer sadrži bakterije. Zapravo, delikatesno meso sadrži listeriju, koja je odgovorna za pobačaje i inficiranje beba, što može biti opasno. Osim toga, ono takođe sadrži parazit toxoplasmagondii, koji dovodi do nastanka cisti kod fetusa i pravi strahovit haos, nakon što u njega dospe preko pupčane vrpce.

ishrana u trudnoci

Stoga, izbegavajte suhomesnate proizvode, nadeveno živinsko meso i mesne namaze, jer postoji verovatnoća da se u njima nađu štetne bakterije. Jetru bi takođe trebalo izbegavati u ishrani jer je bogata vitaminom A, koji bi u višku mogao dovesti do oštećenja ploda.

Živa jaja: Sirova jaja bi mogla biti zaražena salmonelom, bakterijom koja može izazvati povraćanje, groznicu i dijareju, pa se zato klonite Cezar salate, salate Holandeze, punča od jaja, domaćeg majoneza, jaja na „oko“ i kajgane.

Nepasterizovana hrana i napici: Ukoliko nisu pasterizovani, pića poput jabukovače i određene vrste hrane kao što su sir, bademi, kremovi i sirće mogu sadržati mikroorganizme koji mogu štetno delovati na vas. Međutim, pasterizacija ubija ove mikrobe i čini ih bezbednim za konzumaciju.

Mekani sir: Opet, pošto je nepasterizovan, mekani sir bi trebalo izbegavati obzirom da sadrži listeriju. Primeri za mekani sir bili bi bri, kamember, feta, „plavi“ sir i meksički sir.

Neoprano povrće i voće: Voće i povrće su dobra mesta za skrivanje bakterije listerije i parazita toxoplasmagondii, pa zato perite voće i povrće pre nego što ga pojedete, ili bi u protivnom moglo da naškodi vašoj bebi. Nemojte jesti ni sirove mladice, jer postoji mogućnost da štetni virusi i bakterije uđu u njih i rašire zarazu. Zato, ili ih temeljno skuvajte ili ih nemojte jesti, i tu spadaju mung pasulj, detelina, lucerka, rotkvica itd.

Konzervirana hrana: konzerva koja vam dođe pod ruku može biti bajata, a vodeni deo njenog sadržaja može imati bakterije, tako da izbegavajte konzumiranje konzervirane hrane dok ste trudni. Unutrašnji sloj zida konzerve takođe sadrži bisfenol A (Bisphenol A-BPA) koji utiče na aktivnost vašeg endokrinog sistema, i štetno deluje na fetus.

Domaća peciva i sladoled: Može se desiti da su vaši domaći kolačići, pečeni s’ ljubavlju, sirovi. Ako je to slučaj, to može dovesti do bakterijske infekcije i trovanja hranom. Domaći sladoled spada u istu kategoriju, pa umesto da se mučite u kuhinji spremajući ih, kupite ih u prodavnici.

Masti: Izbegavajte jedenje hrane pune zasićenih masti, i umesto toga se odlučite za hranu koja sadrži Omega 3, 6 i 9 masne kiseline. Zasićene masti čine da se gojite i stvaraju vam povišen holesterol. Stoga, klonite se u širokom luku butera, butera od kikirikija, slanine, hidrogenizovanogulja i kisele pavlake.

Kofein: Postarajte se da maksimalna doza kofeina koju unesete u organizam preko napitaka ne premaši 200 mg, jer je dokazano da doza veća od ovoga može dovesti do toga da beba na rođenju ima manju telesnu masu nego što bi trebalo. Zato pripazite na količinu kafe i čaja koju unesete u tokusvakog dana.

Postoje biljni elementi koji izazivaju kontrakcije mišića, pa čak dovode i do prevremenog porođaja. Drugi sadrže visoke doze kofeina i sastojke koji pospešuju mršavljenje, što za vas nije dobro. Ako biljni suplementi koje želite da uzmete sadrže biljke poput testeraste žumare, sene i pelena, poslušajte savet svog lekara u vezi sa uzimanjem ovih suplemenata ili ne – na sopstvenu odgovornost.

Jednom kada napravite inventar svega onoga što smete i ne smete jesti i piti i počnete se pridržavati tih smernica, sigurno ćete roditi lepu i zdravu bebu.

Šta jesti tokom trudnoće kako bi imali zdravu bebu:

Ako postoje neke namirnice koje ne smete jesti, ima i onih koje morate jesti. Evo ih pobrojanih na sledećoj listi:

Integralne žitarice: Jedenje integralnog hleba, testenine i pahuljica, kao i pirinča, povrća i voća je dobro za vas, obzirom da su bogati dijetalnim vlaknima. Tokom trudnoće, raste rizik od pojave konstipacije (zatvora), a taj će rizik opasti konzumacijom voća i povrća. Tako ćete smanjiti i rizik od nastanka hemoroida, koji su česti, naročito u kasnijim fazama trudnoće. Vlakna će vas takođe zaštititi i od gojaznosti, tako da samo navalite!

Ovsena kaša: Ovsena kaša, poput integralnih žitarica, je takođe bogata vlaknima, a pored toga sadrži i gvožđe, minerale i vitamine B kompleksa. Pojedite punu činiju ovsene kaše sa mlekom i šećerom i osećajte se sitim sledećih nekoliko sati. Poprskajte malo ovasa u vašu smesu za palačinke, preko torte, mafina i kolačića i uživajte u ukusu i hranljivosti.

Pasulj: Jedite različite vrste pasulja kao što su pinto pasulj, crni pasulj, sočivo, bubrežasti pasulj i soju pored svega što jedete. Ako volite, dodajte ih u supe i salate – uostalom, oni vas snabdevaju neophodnim vlaknima i proteinima, ali ne i folatom, gvožđem, cinkom i kalcijumom.

Orasi: Orasi poseduju izobilje vitamina E i minerala. Jedite ih kao takve, ili ih dodajte u salate, meso, ribu ili testeninu i obogatite ukus vaše hrane.

Losos: Losos je bogat Omega-3 masnim kiselinama, koje pomažu da se razviju mozak i oči vaše bebe. Takođe je odličan izvor vitamina B kompleksa i proteina. Obzirom da ima nizak sadržaj žive u sebi, možete ga pojesti u količini od oko 340 gr nedeljno. Konzumirajte ga pečenog, u salati ili pripremljenog na roštilju.

Jaja: Bogata proteinima, jaja sadrže sve amino-kiseline koje su vašoj bebi potrebne, pored izobilja minerala i vitamina koji pomažu razvoj mozga vaše bebe.

Bobice: Sve vrste bobica su dobre za vas, pošto sadrže vitamin C, vlakna, folat i kalijum.

Brokoli: Ovo kupusasto povrće je bogato vitaminima A i C, a dodatno sadrži kalcijum i folnu kiselinu. Najbolje se jede pomešan sa testeninom ili pržen sa piletinom ili morskim plodovima.

Šargarepa: Bogata vitaminom A, koji pomaže razvitak očiju, kostiju i zuba vaše bebe, jede se u sirovom stanju ili kao dodatak salatama i tortama. Takođe je bogata vitaminom B6, vitaminom C i vlaknima, što omogućava dobru funkciju vašeg digestivnog sistema.

Spanać: Ćelije krvi vaše bebe će dosta profitirati ako jedete spanać, zahvaljujući bogatom sadržaju vitamina A, gvožđa, folne kiseline i kalcijuma. Napravite lazanje sa spanaćem, barite ga sa piletinom ili ribom, ili ga probate u azijskoj kuhinji.

Nisko-masni jogurt: Pijte po šolju običnog nisko-masnog jogurta jer je bogat kalcijumom, proteinima i folnom kiselinom. Ako volite, u njega dodajte voće kako bi napravili gusti šejk. Aktivne kulture u jogurtu predstavljaju korisne bakterije, pa vas jedenje ovakvog jogurta može zaštititi od stomačnih tegoba i gljivičnih infekcija.