Ishrana i regulisanje načina života je osnovno terapeutsko sredstvo za lečenje dijabetesa. Pravilna dijeta za dijabetičare pomaže regulisanju glikemije, ali i sprečava da dođe do komplikacija i blagovremeno rešava ostale propratne zdravstvene probleme koji su često povezani sa dijabetesom.
I kod lečenjadijabetesa dijetom treba razlikovati dijabetičare tipa 1 i dijabetičare tipa 2.
Ishrana kod lečenja dijabetesa tipa 1
Cilj ishrane za dijabetes tip 1 je da se pre svega utiče na nivo šećera krvi (glukozu) i to kako na prazan želudac, tako i posle jela, zatim da se utiče na postizanje i održavanje količine masnoća u krvi, uz obezbeđivanje dovoljno energije, kao i na odlaganje dijabetičarskih komplikacija. Kod dijabetičara tipa 1 veliki akcenat se stavlja na redovnost obroka i detaljno poznavanje povezanosti doziranja insulina i ishrane.Kod dijabetesa tipa 1 obično se preporučuje 6 obroka dnevno. Energetska vrednost ishrane bi trebalo da bude adekvatna, kako bi se održala idealna telesna težina, pa su dijabetičari tipa 1 skloni da se zato nedovoljno hrane.
Najbitnije pitanje je pitanje unošenja saharida. Kod dijabetičara tipa 1 postoji utvrđena količina saharida koju smeju uneti dnevno, podelje-na na 6 pojedinačnih doza koje se između sebe razlikuju zavisno od aktuelne aktivnosti. Osim toga, neophodno je pratiti i glikemijski indeks (Gl). Potrebno je regulisati pre svega šećer i namirnice koje sadrže šećer, ali isto tako i proizvode od belog brašna kod kojih je glikemijski indeks veoma visok. Najbolje bi bilo da ovi dijabetičari propisanu količinu saharida pokrivaju kroz integralno pecivo, krompir, integralni pirinač, integralne testenine i mahunjače. Zatim kroz voće i povrće, sa akcentom na povrću. Jelovnik bi trebalo da polazi od principa ishrane u okviru zdravog načina života, što znači da u njemu, osim navedenih namirnica, ne bi smeli nedostajati ni mlečni proizvodi (najbolje kiseli), meso – najbolje mršava piletina i ribe (mada ove poslednje mogu i masnije), kvalitetne masnoće biljnog porekla (biljna ulja i proizvodi koji se prave od njih, kao npr. margarin). Nimalo zanemarljiv nije ni režim unošenja tečnosti koji se takođe mora uvrstiti u jelovnik za dijabetičare.
Dijeta kod lečenja dijabetesa tipa 2
Preko 90% dijabetičara tipa 2 je gojazno, pa je stoga uglavnom potrebno da se dijeta sastavi tako da ima i redukcioni karakter. Regulisanjem telesne težine se veoma često pojavi i glikemija. Regulisanje telesne težine je kod dijabetesa tipa 2 apsolutno neophodno. Veoma često prilikom gubitka težine nestane i dijabetes. Dijabetičar sa viškom telesne težine koja potiče od neadekvatnog načina života ne može očekivati poboljšanje glikemije i ukupnog zdravstvenog stanja. I kod dijabetičara tipa 2 je neophodno kontrolisati unošenje kalorija, saharida i masti, i usmeriti se na njihovu selekciju. Često, međutim, nije neophodno ishranu podeliti na 6 obroka dnevno, kod gojaznih dijabetičara se mogu ostaviti samo 3 glavna obroka, ali obično se preporučuje da se hrana podeli na 4-5 manjih dnevnih doza.
Treba smanjiti količinu unošenih masnoća. Ishrana ne treba da bude sa malo masnoća, jer se smanjenje masnoća u ishrani nadoknađuje povećanjem unošenja saharida (niskokalorični jogurti se npr. zamenjuju škrobom), što nije poželjno kod dijabetičara. Naprotiv, postoje uspešni režimi ishrane sa relativno velikom količinom masnoća. Zabluda je da se goji od masnoća, goji se zbog preterano velike količine saharida koje organizam potom prerađuje u masti.
Dijabetičar treba da unosi relativno dosta masnoća, ali onih „dobrih”. Ulja ceđena na hladno” a ni u kom slučaju ne obična industrijski prerađena ulja. Idealno je maslinovo ulje, zatim laneno i druga, potom riblje masnoće (i u obliku suplementa u ishrani) u masnim ribama, puter u manjoj količini, orasi, razne vrste semenki. Veoma zdravu namirnicu predstavljaju i jaja. Treba u potpunosti izbegavati industrijski proizvedene masnoće, tj. margarine, komprimiranu masnoću u bilo kom obliku, uobičajena ulja ceđena na toplo, kao i mesne prerađevine Masnoća na mesu, ukoliko je nema mnogo se može povremeno tolerisati. Treba se pra svega posvetiti selekciji masnoća. U ishrani za dijabetičare tip 2 bi trebalo da dominiraju masnoće biljnog porekla . Iishrana dijabetičara tipa 2 trebi da polazi od ishrane koja se rukovodi pravilnim načinom života.
U preventivi dijabetesa tipa 2 određenu ulogu igra i genetska predispozicija, ali ipak, najveća odgovornos leži na svakom od nas. Samo od nas zavis kako ćemo se poneti sa svojom genetskom predispozicijom. Regulisanjem načina života se i na genetsku predispoziciju može uticati u sopstvenu korist. Neophodno je dijabetičarsku dijetu dopuniti redovnim fizičkim aktivnostima. I dijabetičar sa zdravstvenim ograničenjima može nekako da se kreće.
Redovno svakodnevno kretanje ima niz pozitivnih uticaja koji se primenjuju kako u preventivi, tako i u lečenju dijabetesa:
• Smanjuje insulinsku rezistenciju.
• Snižava krvni pritisak.
• Jača mišiće, uključujući i srčani.
• Pomaže da se organizam održi u kondiciji.
• Pomaže regulisanje nivoa holesterola u krvi, učestvuje u povećanju pre svega „dobrog” HDL holesterola.
• Učestvuje u stvaranju imuniteta – jača imunološki sistem.
• Pomaže u otklanjanju stresa. Kako bi kretanje bilo efikasno, potrebno je da mu se posvetite redovno – idealno je 30 minuta svakog dana. Dovoljna je žustra šetnja, korišćenje stepenica umesto lifta izlaženje iz gradskog prevoza stanicu ranije i prelaženje tog rastojanja pešice. To je idealan način za povećanje udela kretanja u našim dnevnim aktivnostima.
Svaki dijabetičar bi trebalo da bude upoznat sa time koliki mu je šećer u krvi. Postepeno će pak naučiti kako njegov organizam reaguje na ishranu i kako se njegov svakodnevni program odražava kroz izmerene vrednosti. U slučaju potrebe, dijabetičar potom može da pro meni svoj program onako kako mu više odgovara. Dijeta za dijabetičare sama po sebi često nije dovoljna.
Broj dijabetičara je u neprekidnom porastu. I u svetu i kod nas se ne govori samo o urođenom dijabetesu. Činjenica današnjeg vremena je i to da od stečenog dijabetesa često pate i mala deca, a pritom je relativno lako braniti se od ove bolesti koja polako, ali sigurno, postaje epidemija našeg doba. Lekar, nutricionista i travar će vam, svako iz svog ugla i svoje oblasti, objasniti šta je ono najvažnije što treba znati… Naučite da živite zdravo. Upoznajte lekovite biljke kojima možete da se branite od, ali i da sprečite dijabetes. I uživajte u poslasticama koje vam neće nauditi.
Neka svako postupi individualno, prema svom zdravstvenom stanju i preporuci lekara.
Postoje dva oblika oboljenja – dijabetes tipa 1 i dijabetes tipa 2. Dijabetes tipa 1 karakteriše apsolutni nedostatak insulina, zbog čega dolazi do povećanja nivoa glukoze (šećera) u krvi. Zbog toga je neophodno da se insulin dodaje.
Dijabetes tipa 1 nije moguće izlečiti sredstvima kojima raspolaže savremena medicina, jer nije poznato kako da se obnove oštećene ćelije gušterače (pankreasa). Kod preventive dijabetesa tipa 1 intenzivno se govori o pozitivnom uticaju dugotrajnog dojenja i odlaganja uključivanja kravljeg mleka u ishranu odojčeta.
Dijabetes tipa 2 karakteriše pre povećana produkcija insulina, a istovremeno s tim i nedovoljna osetljivost tkiva na insulin. Zbog toga dolazi do povećanja nivoa glukoze u krvi, ali istovremeno i do povećanja nivoa insulina, pa stoga govorimo o tkz. insulinskoj rezistenciji, nastanku ali u značajnoj meri i eventualnom odlaganju ispoljavanja bolesti. Pritom osnovu preventive predstavlja „samo” pravilan način života koji obuhvata regulisanje ishrane, povećano kretanje i fizičke aktivnosti i obuzdavanje stresa.
Dijabetes tipa 2 se može izlečiti, jer se u suštini ne radi o stvarnom oboljenju, već samo o patološkoj devijaciji metabolizma prouzrokovanoj nepravilnim stilom života. Ukoliko pacijent koji ima dijabetes počne da se ponaša i hrani tako da sarađuje sa svojim organizmom, obnoviće se i pravilna osetljivost na insulin i dijabetes će jednostavno nestati.
Slično>>>Dijeta za dijabetičare
Koje su to biljke koje pomažu kod dijabetesa?
Pasulj i boranija
Pasulj i boranija su najpoznatiji pomoćnici kod lakši oblika dijabetesa, a ima i jako diuretičko dejstvo. Čaj od ove biljke stoga ima pozitivno dejstvo kada se radi o zadržavanju vode u organizmu. Pasulj sadrži i veliki broj aminokiselina, fitosterola, flavonoida i glikozida. Pored ostalog, pomaže i u snižavanju krvnog pritiska, a preporučuje se i za lečenje kamena u bubregu.
Čaj od pasuljevine
Pomešati jednake delove semenog omotača (perikarpa) pasulja, listova oskoruše, petoprstice, koprive i listova borovnice. Dve kašike ove mešavine staviti u 1/2 l vode, kratko prokuvati, poklopiti i ostaviti da se ohladi. Procediti i piti 2-3 puta dnevno.
Čaj od boranije
20-30 g sušenih mahuna potopiti u 2 čaše vode i ostaviti da stoji 6-8 sati. Potom piti 2-3 puta dnevno.
Breza
Njena najveća prednost je diuretičnost, čime se svrstava među glavne lekove za bubrege i organe za lučenje. Dijabetičarima pomaže i time što harmonizuje rad gušterače, detoksikuje organizam, stimuliše jetru, smiruje upalu jetre, stimuliše slezinu i regeneriše kosti.
Lekoviti napitak od breze
Mlade listiće breze u blenderu izmiksovati sa odgovarajućom količinom vode i ostaviti da masa odstoji 1-2 sata. Procediti i piti 1-2 šolje dnevno.
Povezano>>> Dijeta i saveti za obolele od dijabetesa
Recepti za dijabetičare
Maslina
I ona je dobra za dijabetes tipa 2. Pomaže u smanjenju nivoa šećera u krvi i ublažava upale krvnih sudova prouzrokovane dijabetesom. Smanjuje holesterol, masnoću u krvi i pritisak, snažno jača pamćenje, sprečava moždani udar i fobične neuroze. Za dijabetičare je preporučljiva i zato što poboljšava stanje kod neuroza udova koje | mogu dovesti do gangrene i amputacije.
RECEPT -Svinjske krmenadle na grčki način
POTREBNO JE:
4 SVINJSKE KRMENADLE
200 G SVEŽE ILI ZAMRZNUTE ŠARGAREPE I GRAŠKA
8 MASLINA
100 g KISELIH KRASTAVČIĆA
VEGETA
KIM
MASLINOVO ULJE
PRIPREMA: Krmenadle istucati, posoliti i posuti začinima. Naglo sa obe strane ispržiti na vrelom ulju, dodati povrće, promešati, smanjiti temperaturu i poklopljeno pirjaniti. Kada je meso skoro sasvim meko, dodati masline i na kolutove isečene krastavčiće. Krčkati dok sve ne omekša. Ako je potrebno, tokom krčkanja dodavati po malo vode da jelo ne zagori. Služiti sa pirinčem.
Čičoka
Radi se, u stvari, o „slatkom krompiru” iako čičoka, u stvari, spada u istu porodici kao i suncokret. Najveću prednost ove biljke predstavljaju upravo sočne krtole kojE sadrže polisaharid Skrob sa gradivnom materijom glukozom, zahvaljujući čemu je čičoka opskrbljena mešavinom polisaharida fruktana zvanom inulin. Ljudski organizam je u stanju da u manjoj količini ove materije sagoreva, a da mu za to uopšte nije potreban insulin.
Palačinke od čičoke
POTREBNO JE:
1 KG KRTOLA ČIČOKE
2 JAJETA
3 KAŠIKE BRAŠNA
MALO CRNOG LUKA ILI PRAZILUKA
SO I BIBER
ULJE ILI MAST ZA PRŽENJE
PRIPREMA: Očišćenu čičoku narendati dodati jaja, brašno, sitno iseckan crni luk i praziluk i sve dobro promešati. Namašćen tiganj staviti na vatru. Kada se zagreje, na njega rasporediti testo kao kad se prže klasične palačinke i sa obe strane ispržiti da porumeni. Mogu se servirati prelivene kiselom pavlakom i si.
Saznaj više>>> Recepti – ishrana za dijabetičare