Jabuka koja je, kako mnogi veruju, na naš jelovnik stigla direktno iz raja, nije samo simbol greha, požude i ljubavi, već i večne mladosti. Prema keltskom predanju, ima čudotvorna svojstva, pa onaj ko uspe da pojede jabuku iz čarobnog vrta ne samo da više nikad neće biti gladan, žedan ni bolestan, nego nikad neće ni ostariti. Naravno, u svakoj bajci, pa i u ovoj, ima i istine.
Jabuka je zahvaljujući svojim sastojcima zaista izuzetno zdrava namirnica, lako jabukama ne možemo da izlečimo nijednu bolest, njihovim svakodnevnim konzumiranjem možemo da sprečimo pojavu mnogih zdravstvenih tegoba i oboljenja. U skladu sa engleskom narodnom poslovicom “An apple a day keeps the doctor away”, u slobodnom prevodu “Jabuka na dan i doktor nije potreban”, ako pojedemo jabuku, ili još bolje dve velike jabuke dnevno, učinićemo mnogo za očuvanje našeg zdravlja.
Jabuka je naime prava riznica sastojaka koji pozitivno utiču na organizam. Zavisno od sorte, 100 g jabuke sadrži otprilike 85 g vode, 10,9 g ugljenih hidrata i 3 g dijetalnih vlakana. U jabuci ima i do 40 mg vitamina C, potom vitamina A, E, B1, B2, B6 i beta-karotena. Sadrži i minerale, mnogo kalijuma (100 do 180 mg), kalcijum, fosfor, magnezijum i gvožđe. Zahvaljujući velikom udelu ugljenih hidrata, posebno fruktozi i glukozi, jabuka snabdeva organizam energijom, sprečava umor i gubitak koncentracije.
Iako su neke vrste voća mnogo bogatije vitaminom C, zahvaljujući kombinaciji vitamina, minerala i ostalih materija u jabuci, ona podstiče imunološki sistem i vrlo je efikasna u borbi protiv virusa, bakterija i razornog uticaja slobodnih radikala. Upravo zato štiti od prehlade, a u borbi protiv zloćudnih ćelija, na primer, dokazano smanjuje rizik od pojave karcinoma debelog creva. Zahvaljujući karotinu, jabuka štiti od uticaja štetnih UV-zraka. Između ostalog i zato što sadrži pektin i celulozu, jabuka podstiče i reguliše varenje, stabilizuje crevnu floru i pomaže kod problema s varenjem, posebno proliva i zatvora. Pozitivno deluje i na kardiovaskularni sistem. Sprečava nakupljanje štetnih materija u krvi, snižava povišeni holesterol, sprečava začepljenje krvnih sudova i tako smanjuje rizik od pojave tromboze i ateroskleroze, a pozitivno deluje i na rad srca.
Pošto sadrži mnogo kalijuma, jabuka podstiče izlučivanje suvišne tečnosti iz organizma, pa je uz ostalo na taj način dobra za mršavljenje. Kako je bogata vlaknima koja bubre u želucu i tako stvaraju osećaj sitosti i smanjuju apetit, nezaobilazna je u svim dijetama s ciljem smanjenja kilograma. Pozitivno utiče i na funkciju bubrega, jetre i žuči. Zbog svojih svojstava jabuka je, kao dodatno prirodno sredstvo za ublažavanje različitih tegoba, dobrodošla i u ishrani bolesnika. Primera radi, njen uticaj na kiselost mokraće pomaže kod komplikacija u trudnoći, šećerne bolesti, kao i bolesti srca, bubrega i jetre. Zahvaljujući kalcijumu i fosforu pozitivno utiče na izgradnju kostiju i zuba, a pošto je bogata fluorom sprečava karijes, jača i štiti zubno meso i usnu floru. Laganim žvakanjem jabuke čiste se zubi i uništavaju štetne bakterije u usnoj šupljini.
Osim što je zdrava, jabuka može i da nas održi u fit formi. Zahvaljujući velikom sadržaju ugljenih hidrata, pre svega glukozi i fruktozi, snabdeva organizam energijom, pa tako sprečava umor i gubitak koncentracije. Pošto sadrži i do 90% vode i nimalo masnoća, jabuka uspešno gasi žeđ i osvežava nakon napornog treninga. U njoj se krije i serotonin, pa je u podizanju našeg raspoloženja uspešnija čak i od štangle čokolade. Uz to, jabuka smiruje i ublažava nervozu i razdražljivost, pa je dobrodošla i kao sredstvo za smirenje i uspavljivanje.
Budući da njihova sezona traje tokom cele godine, jabuke su nam dostupne u svakoj prodavnici po najčešće povoljnoj ceni.
Jabuka u brojkama
Kilogram jabuka ima oko 60 kalorija, što je jednako vrednosti litra mleka, a morate priznati da će vas one duže držeti sitim: Ako se jede u kombinaciji s drugom hranom,u želucu se zadržava i po nekoli sati, zato bi je trebalo jesti po sata pre glavnog obroka ili p sati nakon jela.