Jagorčevina ili jaglika lekovita biljka

Jagorčevina ili jaglika je trajna zeljasta biljka, visoka do 30 cm. Na vrhu nosi štitastu cvast, sa 5 do 12 cvetova žute boje. Krunica je žuta, u obliku levka sa pet režnjeva na vrhu i pet crveno-žutih pega na dnu.
jagorcevina jaglika
Cvetovi jaglike su prijatnog mirisa, sličnog medu i prijatnog slatkog ukusa. Cela biljka jagorčevina je pokrivena žlezdastim dlakama. Cveta od marta do maja.

U medicinske svrhe koriste se dve vrste jagorčevine: Primula veris, sa jednom ili više kraćih cvetnih stabljika i Primula elatior, sa dugačkom cvetnom drškom. Sastav, dejstvo i upotreba su isti za obe vrste.

Lekovite sirovine jagorčevine su osušen rizom s korenjem i cvet jagorčevine. Rizom se vadi u početnoj fazi cvetanja ili u jesen. Treba ga dobro i brzo očistiti od zemlje, a zatim oprati u hladnoj vodi, iseći na komadiće i sušiti na suncu ili u sušari. Kvalitetno osušen koren je specifičnog mirisa, neprijatnog, ljutog ukusa. Rizom sadrži triterpenske saponine i fenolne glikozide. U cvetu ima flavonoida, nešto manje saponina i drugih supstanci. Mlado lišće sadrži dosta vitamina C.

Cvet jaglike se bere zajedno sa drškom i suši u hladu, na promaji. Cvet se koristi umesto cveta divizme ili zajedno sa njim ulazi u sastav čajeva za pluća. Osušenu biljku treba čuvati na suvom mestu u dobro zatorenim pakovanjima, ne duže od godinu dana.

Jagorčevina je pre svega sredstvo za iskašljavanje i služi za izradu raznih pomoćnih lekovitih sredstava, najčešće sirupa, koji se koriste za lečenje disajnih organa, naročito kod dece.
Sve vrste jagorčevine su, u većim dozama, škodljive jer, zbog prisustva saponina, mogu izazvati neželjene posledice, a jedna vrsta (Primula obsonica) koja se gaji kao ukrasna biljka, izaziva upalu kože, jer ima žlezdaste dlake koje nadražuju kožu. Osušeni rizom jagorčevine i sirup mogu se nabaviti u apotekama.

U narodnoj medicini, cvet i rizom jagorčevine upotrebljavaju se za lečenje nervne uznemirenosti, slabosti srca, nesanice, za čišćenje krvi i kao diuretik. Jagorćevinu treba izbegavati za vreme trudnoće i dojenja.
List jagorčevine se može upotrebljavati u ishrani, kao salata ili varivo poput spanaća, ali list mora biti sasvim mlad, jer sa starenjem povećava količinu saponina, pa nije za upotrebu.

Čaj od jagorčevine protiv nesanice
Uzeti 50 g jagorčevine, 25 g lavandinog cveta, 10 g hmelja i 15 g kantariona. Punu kašiku ove mešavine preliti sa 2,5 dl kipuće vode, poklopiti i ostaviti 3 minuta. Procediti i piti toplo, sa malo meda, pred odlazak na počinak.

Čaj za pročišćavanje krvi
Pomešati 50 g jaglike, 5U g zovinih izdanaka, 15 g koprivinog lista i 15 g korena maslačka. Kašiku mešavine preliti sa 2,5 dl kipuće vode, ostaviti da odstoji, procediti i piti preko celog dana po malo.

Čaj protiv prolećnog umora
Usitniti u avanu 10 g osušenog korena jagorčevine, 10 g majčine dušice i 10 g anisa. Preliti šoljom kipuće vode, procediti i piti jednu šolju dnevno.

Čaj protiv prehlade i suvog kaslja
Isitniti 50 g cvetova jagorčevine, preliti litrom kipuce vode, ostaviti da odstoji pola sata, procediti i piti pet šoljica dnevno.

Vino od jagorčevine protiv srčanih tegoba
Flašu od dve litre napuniti isrtnjenim cvetovima jagorčevine i naliti čistim belim vinom (cvetovi treba da plivaju u vinu). Dobro zatvoriti flašu i držati na suncu 14 dana. Posle toga, tri puta dnevno uzimati po kašiku ovog napitka.