Uzročnici stomačnih tegoba lako se prenose putem nečistih ruku, pribora i posuđa, a mogu se zadržati i u namirnicama koje nisu pravilno termički obrađene.
Zbog toga je veoma važno da se poštuju osnovna pravila čuvanja i pripreme hrane.
Trovanje hranom jedan je od najčešćih letnjih zdravstvenih problema jer visoke temperature pogoduju razmnožavanju štetnih mikroorganizama u namirnicama. Stoga je veoma važno da se tokom tog perioda poštuju pravila koja se odnose na higijenu, od nabavke i pripreme, do serviranja i konzumiranja hrane. Evo nekoliko korisnih saveta u vezi sa čuvanjem i spravljanjem namirnica koje su najpodložnije kvarenju, pa samim tim donose i veći rizik od trovanja.
Mleko
Mleko zbog svog sastava predstavlja idealnu sredinu za rast i razvoj mikroorganizama, pa stoga spada u namirnice čija se zdravstvena ispravnost strogo i redovno kontroliše. Industrijski pakovano mleko prethodno je termički obrađeno. Prema načinu obrade postoje dve vrste: Pasterizovano mleko: čuva se na temperaturi od 1 do 40 °C i pre upotrebe se obavezno kuva. Obratite pažnju na koji načinje skladišteno u prodavnici (mora stajati u frižideru), i na rok trajanja na ambalaži! Sterilizovano, takozvano dugotrajno mleko može ostati sveže nekoliko meseci, ali se po otvaranju ambalaže mora čuvati u frižideru i potrošiti za 3-4 dana. Obratiti pažnju na rok upotrebe!
Mlečni proizvodi
Kiselo mleko, jogurt, voćni jogurt, kefir i slični proizvodi čuvaju se u frižideru (na temperaturi od 1 do ‘4 °C) i to najduže 5-7 dana. Različite vrste sireva, u zavisnosti od sadržaja mlečne masti, imaju kraći ili duži rok trajanja, ali se svi, bez izuzetka, drže u frižideru. Važno: kupujte mleko i mlečne proizvode u prodavnici ili na pijaci, na mestima koja su predviđena za prodaju takvih proizvoda, nikako na “divljim” tezgama, jer tu nisu podložni kontroli nadležnih inspekcijeskih službi!
Mlečni sladoled
Sladoledi, naročito mlečni i oni koji sadrže jaja, lako su kvarljive namirnice. Najmanjem riziku od trovanja bićete izloženi ukoliko jedete industrijski sladoled koji se proizvodi i čuva u kontrolisanim uslovima.
Riba
Riba spada u lako kvarljive namirnice pa se zato odmah po ulovu obrađuje i skladišti na odgovarajući način. Dan-dva, može se čuvati na temperaturi od 1 do 3 °C, a zamrznuta na -18 °C bezbedna je po zdravlje 6 meseci. Jednom odmrznutu ribu treba odmah pripremati, odnosno termički obraditi, a nije preporučljivo ponovno zamrzavanje! Ribu kupujte u ribarnicama u kojima se poštuju pravila o higijenskom skladištenju. Važno: ne kupujte ribu van prostora koji su za to predviđeni (i kontrolisani od nadležnih inspekcija)!
Meso
Najbolje bi bilo meso pripremati odmah nakon kupovine ili u roku” od nekoliko sati. Ukoliko se skladišti, čuva se u frižideru na temperaturi od 1 do 4 °C maksimalno 2 dana ili se zamrzava na -18 °C (na taj način može da se čuva i do 12 meseci, u zavisnosti od vrste mesa. Jednom odmrznuto meso treba odmah pripremati. Ne sme se ponovo zamrzavati!
Kada kupujete meso, obratite pažnju na njegov izgled, naročito na preseku, a takođe i na boju i miris. Sveže meso ima suvu ili malo vlažnu površinu, na kojoj ne srne biti nečistoće u vidu čestica i plesni. Na preseku ima karakterističnu crvenu boju, čija nijansa se razlikuje u zavisnosti od vrste mesa – svinjetina i teletina su svetlije u odnosu na junetinu ili govedinu. Boja mu ne srne biti izmenjena (sivo-zelena ili bakarno-crvena), a izgled mišićnog tkiva takođe je važan – pokvareno meso nema očuvanu strukturu. Važno: ne kupujte meso i mesne prerađevine van mesara, odnosno prostora koji su za to predviđeni (i kontrolisani od nadležnih inspekcija). Rizik po zdravlje je ogroman, a finansijska ušteda mala. Ako kupujete mleveno meso, uvek zahtevajte da se mlevenje obavi pred vama. Po važećim propisima, seckano i mleveno meso ne smeju se u takvom obliku držati u rashladnim vitrinama kasapnica i prodavnica.
Jaja
Jaja, pre stavljanja u promet, ne smeju da se dezinfikuju niti mehanički čiste. Čuvaju se na nižim temperaturama, dakle, i u prodavnicama moraju biti izložena na hladnijem mestu. Na taj način im se znatno produžava rok trajanja. U domaćinstvu ih uvek treba čuvati u frižideru. Zdravstveno je bezbednije da jaja konzumirate termički obrađena – tvrdo kuvana ili dobro pečena.
Voće i povrće
Zbog visokog sadržaja vode, voće i povrće valjalo bi konzumirati kratko vreme nakon berbe, jer su skloni brzom propadanju i mikrobiološkoj kontaminaciji. Neke vrste voća (jabuke, kruške, agrumi) mogu se čuvati i nekoliko dana na sobnoj temperaturi, dok se jagodičasto voće (jagode, maline, kupine) brzo kvari, pa je bolje odložiti ga u frižider. Pre upotrebe veoma je je važno da se voće dobro opere. Od voća se mogu praviti najrazličitije poslastice (sladoledi, kompoti, džemovi, sokovi…), ali najveću biološku vrednost ima sveže voće. U toku dana trebalo bi uneti od 2-4 porcije voća i isto toliko povrća. Na taj način organizam se snabdeva obiljem vitamina i minerala.