Sigurno ste primetili koliko je konopljino ulje popularno i koliko se o njemu priča, a jeste li probali ovo ulje? Konopljino ulje je zelenkaste boje , blagog i nimalo neprijatnog orašastog ukusa.
Dobija se presovanjem iz semenki industrijske konoplje i predstavlja visokovredan izvor nutrijenata.
S polica brojnih trgovina smeše vam se boce sa ovim uljem, a mi vam nudimo savete kako koristiti konopljino ulje i kako odabrati kvalitetnog proizvođača koji je ujedno i garancija kvaliteta.
Zašto je konopljino ulje toliko zdravo?
Ulje sadrži vitamin E, linolnu i alfa-linolensku kiselinu, poznate i kao omega-6 i omega-3 masne kiseline. Ono što ovo ulje čini karakterističnim jest idealni odnos među njima – odnos omega-6 i omega-3 masnih kiselina iznosi 3: 1 (negde ćete videti i 2,5: 1, ishrana zapadnjaka ima dosta loš odnos “trojki” i “šestica” (čak 01:25 u korist “šestice”) jer je prisutna u brojnim namirnicama. Stoga je važna korekcija omera pomoću “trojki” i njihovog blagotvornog delovanja. Ulje konoplje može sadržati THC samo u tragovima (dozvoljeno je do 0,2%) i može biti detektovan u urinu na testovima na opijate.
Zašto odabrati organsko i hladno ceđeno konopljino ulje?
Organsko, hladno ceđeno i pravilno čuvano ulje konoplje jedini je pravi izbor – ekocertifikat garantuje kontrolu nivoa rezidualnih pesticida, mineralnih đubriva i poreklo bez genetskih modifikacija, a hladno presovanje omogućava čuvanje nutrijenata koji bi propali ili bi ostali u značajno manjem broju kada bi semenke bile podvrgnute zagrevanju pre ceđenja ulja.
Kako se koristi konopljino ulje?
Konopljino ulje može poslužiti kao salatno, ali možete ga dodati i u biljna mleka u kućnoj radinosti, blendane sokove, šarene salate sa povrćem i / ili žitaricama itd. Ne preporučuje se zagrevanje konopljinog ulja.
Ko može da konzumira konopljino ulje?
Svako. Deca, odrasli, ljudi u zreloj životnoj dobi … Alergije nisu poznate, konoplja prirodno ne sadrži gluten i stoga je i ulje prikladno za prehrambeni režim u kojemu se on izbegava. Takođe, konopljine proizvode posebno vole sportisti i rekreativci jer njihovim unosom snabdevaju telo nizom nutrijenata.
Povezano>>> Ulje od konoplje kao lek
Kako čuvati konopljino ulje?
Pravilno skladištenje izrazito utiče na kvalitet svakog ulja, pa tako i konopljinog. Neadekvatno čuvanje izaziva opadanje biološke vrednosti i degradacije nutritivnog profila. Za početak, uvek pri kupovini birajte ulje u tamnim bocama – konopljino ulje ne toleriše svetlost koja ubrzava proces kvarenja. Kupljeno ulje najbolje je pre otvaranja čuvati na suvom i hladnom mestu, dok jednom otvoreno ulje nužno je čuvati u frižideru. Pokušajte da ga upotrebite tokom mesec dana.
Povezano>>> Sve što treba znati o konopljinom ulju
Konopljino seme
Konopljino seme je izuzetno hranljivo. Može da raste bilo gde, od sušne Sahare do hladne Skandinavije, te tako predstavlja idealno rešenje za problem gladi u svetu (da je nije zabranjeno saditi).
Može se koristiti sirovo, prženo i mleveno.
Konopljino seme je bogat izvor svih 20 aminokiselina, uključujući i 9 esencijalnih koje telo ne može da proizvede. Sadrži vitamine A, B1, B2, B3, B6, C, D i E.
Ima savršen odnos omega 6 i omega 3 kiselina koje štite od kardiovaskularnih bolesti.
Konopljino seme je najbogatiji poznati izvor polinezasićenih esencijalnih masnih kiselina.
Semenke konoplje jačaju odbrambeni sistem organizma, smanjuju holesterol i štite krvne sudove.
Konopljino seme je bogat izvor fitonutrijenata koji štite imunitet, krvne sudove, ćelije, kožu i mnoge organe. Vrlo lako je svarljivo i ne uzrokuje nadutost i gasove.