Kako lečiti hronični umor prirodnim lekovima

Umor je i psihološko i fiziološko stanje ljudskog tela, tačnije slabljenja organizma nakon dugog rada ili bilo koje druge aktivnosti.Umor obično postoji kod svakog čoveka neko vreme i prolazi kada se odmorimo i naspavamo.Ali, sindrom hroničnog umora je vrlo neprijatno stanje koje utiče na kvalitet života, jer u ovom slučaju ne pomaže ni dugotrajan odmor.Hronični umor najčešće pogađa mladje osobe, starosti od 20 do 45 godina, a posebno žene. Najkarakterističniji simptomi su opšta slabost i umor koji traje od nekoliko nedelja do nekoliko meseci.

Smatra se da su glavni uzroci hroničnog umora stres, anemija, depresija,  nizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija), razne alergije, virusne infekcije, nepravilno funkcionisanje imunološkog sistema, hormonalni poremećaj, nizak krvni pritisak i autoimune bolesti. Hronični umor ponekad mogu da uzrokuju i toksini koji u organizam dospevaju  hranom, vodom za piće i iz vazduha. Postoji granica do koje organizam može ovo da toleriše a, kada toksini pređu granicu , dolazi do pada imuniteta, a to je okidač za razne zdravstvene tegobe pa i hronični umor.

hronicni umor

Simptomi hroničnog umora

Sindrom hroničnog umora razlikuje se od običnog umora pre svega po tome što čovek ne može da se oporavi i da potpuno funkcioniše ni posle dugotrajnog odmora. Hronični umor je podmukla bolest po obolelog vrlo neprijatna, a dijagnoza može bili potvrđena tek kada u trajanju od 6 meseci postoje sledeći simptomi hroničnog umora: smanjena aktivnost organizma (mentalna i fizička), stalna želja za spavanjem u toku dana, dok se noću javlja nesanica, pogoršanje pamćenja i sposobnosti koncentracije, javlja se ravnodušnost prema životu i smanjena emocionalna percepcija, izolacija od voljenih ljudi, prijatelja, osećaj praznine u duši, gubitak interesovanja za omiljene poslove i nedostatak motivacije da se pokrenete, ali i slab imunitet, glavobolje, simptomi prehlade, bol u zglobovima, lupanje srca…

Ishrana protiv sindroma hroničnog umora

Zdrava ishrana jača imunitet i povećava sposobnost da se lakše i uspešnije borite sa stresom. Najjednostavniji način da ojačate organizam i borite se protiv hroničnog umora jeste da u ishranu ubacite namirnice koje su bogate gvožđem, jer nedostatak tog mikroelementa usporava metabolizam, lakše se zamarate i javlja se opšta slabost.

Preporučuju se namirnice poput posnog mesa, plodova mora, džigerice, kao i zeleno povrće, grašak, pomorandže, nar…

Najbolji način da osoba koja pati od sindroma hroničnog umaora brzo vrati energiju je da pojede namirnicu bogatu ugljenim hidratima. To može biti sveže voće, ovsena kaša ili kuvani krompir. Za postizanje visoke efikasnosti tokom dužeg perioda potrebno je ugljenim hidratima dodati proteine i masti. Dobre kombinacije su kaša s kovanim mesom ili voćna salata s jogurtom.

Ako imate simptome hroničnog umora, stručnjaci savetuju i da češće jedete orahe, koji sadrže velike količine proteina i nezasićenih masnih kiselina, pa organizmu obezbeđuju energiju na duže staze. Ne treba zaboravili i da su kalorični, pa nije loše obratiti pažnju na količinu, ali šaka-dve neće uticati na figuru. Korisno je i pomešati orahe, semenke suncokreta i bundeve, ili med i orahe u razmeri 1:1. Hrana i piće bogato vitaminom C takođe je važno za osobe koje pate od sindroma hroničnog umora, jer reguliše sintezu specijalne supstance – karnitina koja pomaže našem organizmu da sagori rezerve masti i obezbedi mu energiju. Najviše vitamina C ima u paprikama, kiviju, šipku, ribizlama i citrusima.

Prirodni lekovi protiv hroničnog umora

Prirodni preparati na bazi lekovitog bilja mogu biti veoma efikasni u borbi protiv neprijatnih simptoma sindroma hroničnog umora.

Lekovite kupke olakšavaju tegobe koje donosi hronični umor
U slučaju sindroma hroničnog umora lekovite kupke mogu biti od velike pomoći. Pomoći će vam da se opustile i lakše utonete u san. Zimi temperatura vode treba da bude između 38 i 39 °C, a leti ne više od 37 °C. U vodu dodajte odvarak od lekovite trave ili aromatična ulja eukaliptusa, kamilice, čajevca, badema, pasjeg trna… U kadi možete sedeti 20 do 30 minuta, a poželjno je da nivo vode ne prlazi oblast iznad srca. Kupke možete primenjivati dva puta nedeljno. Osim toga, veoma je korisno nakon napornog radnog dana napraviti toplu kupku za stopala sa dodatkom morske soli.

Medene mešavine protiv hroničnog umora
1. Iseći tri jabuke s korom i preliti ih litrom kljucale vode, pa kuvati na tihoj vatri oko 10 minuta. Ostaviti poklopljeno da odstoji pola sata. Procediti i dodati med po ukusu. Napitak piti kao čaj u toku dana. Sadrži vitamine, minerale, lako
svarljive šećere i aromatične materije. Odlično je tonizirajuće i okrepljujuće sredstvo za osobe koje su stalno umorne.

2. Okrepljujući preparat koji odlično vraća snagu obolelima od sindroma hroničnog umora priprema se na sledeći način: čašu ovsa dobro oprati hladnom vodom, a zatim sipati u litar ključale vode i kuvati na tihoj vatri sat vremena dok ne ispari četvrtina tećnosti. Potom skloniti sa šporeta i ostaviti da se prohladi. Procedlti, pomešati sa kvalitetnim domaćim medom i piti tri puta na dan po šolju.

Tinktura od maslačka i koprive protiv umora
Uzeti 100 g mlade koprive i 100 g maslačka s korennm, pupoljcima i lišćem. Dobro izmešati i dodali jednu kašiku korena iđirota i obavezno jednu kašiku pelina. Trave se pažljivo iseckaju, a mogu se i samleti u mašini za meso. Preliti sa 500 ml votke te ostaviti da odstoje 10 dana na tamnom mestu. S vremena na vreme tinkturu promućkati. Nakon 10 dana procediti i uzimati po jednu kašićicu sa 50 ml vode, dva puta na dan.

Čaj od đumbira tera umor
Iseći komadiće korena đumbira, preliti ili sa 2 dl ključale vode i ostaviti u poklopljenoj posudi da odstoje jedan sat. Nakon toga procediti, dodati malo soka od limuna i kašičicu meda, pa popiti u gutljajima. Piti dve-tri šolje čaja dnevno, tokom mesec dana.

Čajna mešavina za hronični umor
Preliti po jednu kašiku listova brusnice i listova jagode s 5 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji 40 minuta. Procediti, po želji dodati med i piti u toku dana.