Krajnici su limfne žlezde smeštene sa obe strane grla odmah iza i iznad jezika, a kao deo imunog sistema štite telo od štetnih mikroorganizama.
Upala ovih žlezda (akutni tonzilitis ili angina) obično zahvata ždrelo, krajnike i limfne čvorove na vratu, a može biti izazvana virusima, bakterijama ili pak alergijskom reakcijom. Ipak, najčešće se radi o bakterijskoj infekciji izazvanoj streptokokama koja se leči antibioticima, no nipošto ne bi trebalo isključiti preparate od lekovitog bilja pošto ublažavaju tegobe ili čak uništavaju štetne mikroorganizme.
Simptomi
Usled upale, krajnici postaju vidno crveni i otečeni, prošarani belim sekretom poput tačkica. Drugi znaci angine uključuju bol u grlu i teško gutanje, glavobolju, povišenu temperaturu i drhtavicu, umor, te bolne i uvećane limfne čvorove na vratu.
Ko je izložen najvećem riziku?
Iako je reč o veoma čestoj infekciji od koje može da oboli svako, upala krajnika najčešće se susreće kod dece uzrasta od tri do šest godina, čiji imunološki sistem još nije razvijen. Rizik je veći ukoliko dete ide u vrtić, ali i ako je izloženo duvanskom dimu.
Dijagnoza
Na osnovu pregleda lekar će uočiti tipične promene u grlu, a da bi se prepisala odgovarajuća terapija, potrebno je uraditi bris, kako bi se otkrio uzročnik infekcije. Antibiotici se primenjuju samo ako su upalu uzrokovale bakterije, dok se u slučaju virusne infekcije koristi simptomatska terapija – sredstva za ublažavanje bolova u grlu i preparati za jačanje imuniteta.
Hirurško lečenje
Deci koja ne reaguju na terapiju lekovima, savetuje se odstranjivanje krajnika. Glavne indikacije za operaciju jesu učestale gnojne angine (tri, četiri ili više puta godišnje), kao i lokalne i opšte komplikacije tih upala. U lokalne komplikacije spadaju upala srednjeg uha, sinusa i bronhija, dok opšte komplikacije mogu biti hronična upala bubrega i reumatska groznica (može zahvatiti i srčane zaliske). Oporavak nakon operacije traje oko dve nedelje, a u tom periodu moguće su poteškoće sa gutanjem, bolovi u ušima i otpornost na infekcije. Potrebno je unositi više tečnosti, izbegavati konzumiranje čvrste hrane i koristiti ovlaživače vazduha.
Prevencija upale krajnika
Pravilna higijena, što se pre svega odnosi na temeljno i redovno pranje ruku, jedan je od najvažnijih oblika prevencije i od naročitog je značaja za decu u kolektivima. Osim toga, jak imunitet najbolja je osnova za odbranu od infekcije, a to uključuje jelovnik bogat voćem i povrćem, konzumiranje veće količine tečnosti, ceđenih sokova, namirnica bogatih vitaminima A, B, C, D i E, kao i cinkom, flavonoidima, gvožđem i folnom kiselinom. Preporučljivo je smanjiti unos šećera koji, inače, slabi imunitet, ali i kofeina, alkoholnih napitaka, gaziranih sokova, belog brašna i masne hrane. Poželjno je da se svakog dana pojede bar jedan režanj belog luka i pije što više limunade i čaja od đumbira. Trebalo bi izbegavati boravak u zagađenim prostorijama i utopljivati se kada je hladno vreme.
Med i karanfili
Prokuhati decilitar vode sa pet karanfilića. Kada se tečnost ohladi, dodati kašiku meda i sok od limuna. Piti tri puta tokom dana i upala krajnika će brzo proći.
Melem za grlo
Pomešati 3 kašičice soka od limuna, petinu kašičice borne kiseline u prahu i dve kašičice glicerina. Mazati vrat više puta dnevno.
Tople obloge oko vrata
Meku tkaninu natopiti rastvorom sirćeta i vode, rakijom, ili razblaženim alkoholom, staviti oko vrata i preko toga obmotati deblju maramu ili šal. Oblogu držati najmanje dva sata.
Cvekla i beli luk
U čašu sveže isceđene cvekle staviti kašičicu zdrobljenog belog luka, pa preliti čašom prokuvane i ohlađene vode. Ostaviti da odstoji 5-6 sati (promešati svakih pola sata), a zatim procediti i ispirati grlo nekoliko puta na dan.
Čaj od listova maline
Veliku kašiku osušenih listova maline preliti šoljom ključale vode, nakon desetak minuta procediti i ostaviti da se ohladi. Ovim čajem ispirati grlo. Ukoliko je bol u grlu praćena groznicom, čaj od listova maline biće koristan i ako se popije.
Lek koji vole i deca
Namažite veliki tanjir kvalitetnim medom, a zatim ga ližite koristeći što veću površinu jezika. Na ovaj način se poboljšava protok krvi kroz jezik i grlo, što će sigurno ubrzati oporavak.