Obično počinje kao grebanje u zadnjem delu grla, ali uporan i neodoljiv nagon na kašljanje uopšte nije bezazlen.
Kašalj je zapravo način na koji organizam čisti pluća i u većini slučajeva treba da ostavite dete da se na miru iskašlje, posebno ukoliko uspešno izbacuje sluz. Kašalj takođe omogućava plućima da se oslobode bakterija, prašine, polena i drugih iritirajućih supstanci.
Kašalj mogu da izazovu bakterijske ili virusne infekcije, zapušenost disajnih puteva ili čak udisanje punim plućima preterano vrelog ili hladnog vazduha. Naravno, kašalj treba umirivati kako biste vaše dete i vi mogli da spavate tokom noći. Međutim, preko dana, trebalo bi da učinite sve da se dete oseća što prijatnije, ali ga pustite da se iskašljava.
Tradicionalni načini lečenja
Sipajte do vrha. Uzimanje bistrih tečnosti utiče na razređivanje sluzi u plućima i olakšava njeno iskašljavanje. Vrući napici mogu da budu veoma prijatni, a vlaga može umirujuće da deluje na grlo i pluća, ali će dobar biti i bilo koji bistar napitak ili supa (posebno pileća).
Ako je u pitanju alergija… Antihistaminici mogu da se koriste preko noći da bi vaše dete moglo da spava ukoliko je kašalj izazvan alergijskom reakcijom, a ne bakterijskom ili virusnom infekcijom. Možete da zaključite da je uzrok kašlja alergijska reakcija ukoliko on usledi pošto je dete bilo izloženo nekim alergenima. Strogo se pridržavajte uputstava datih u pakovanju, naročito u pogledu doziranja.
U potrazi za mirnim snom. Ukoliko vaše dete nije spavalo nekoliko noći, a kašalj ne prestaje, razmislite o tome da mu pre odlaska u krevet date neko sredstvo za sprečavanje kašlja koje može da se nabavi bez lekarskog recepta. I još jednom ponavljamo: pridržavajte se uputstava za pravilnu upotrebu datih u pakovanju.
• Vitamin C umiruje zapaljenja i jača imunološki sistem. Dajte detetu po jednu dozu vitamina C triput dnevno.
• Tablete za grlo sa cinkom jačaju imunološki sistem, otklanjaju infekciju i utažavaju zapaljenje grla i pluća. Dajte detetu po jednu tabletu dva ili tri puta dnevno, prema potrebi.
Biljni lekovi
Upotrebljavajte jedan ili više navedenih lekova. Doziranje zavisi od uzrasta.
• Čajevi od podbela i sladića mogu da raščiste zagušenost u plućima i umirujuće deluju na disajne organe. Dajte detetu po jednu dozu čaja od podbela ili sladića triput dnevno tokom perioda od dva ili tri dana.
• Plućnjak je lekovita biljka poznata kao delotvorno sredstvo protiv kašlja. Dajte detetu po jednu dozu triput dnevno tokom perioda od dva ili tri dana.
• Čaj od divizme može da ublaži kašalj, pogotovo u početnim stadijumima bolesti. Dajte detetu po jednu dozu triput dnevno tokom dva dana čim se pojavi kašalj.
Prevencija
U cilju prevencije kašlja izbegavajte da dete dođe u kontakt s drugom bolesnom decom. Ukoliko vaše dete ima alergiju disajnih organa, pokušajte da ga zaštitite od izlaganja alergenima.
Kada zašražiti pomoć
Kašalj može da ima veliki broj uzročnika, od sasvim bezazlenih do veoma ozbiljnih. Mogu da ga izazovu virusna ili bakterijska infekcija, astma, alergije, ili neko mnogo ozbiljnije oboljenje, kao što je, na primer, cistična fibroza. Ukoliko vaše dete kašlje duže od nedelju dana, ima problema s disanjem ili dobije groznicu, obratite se lekaru.