Važno je pravovremeno otkrivanje i ispravljanje nepravilnog držanja kičme i donjih ekstremiteta. Precizna istraživanja pokazuju da deca školskog doba često imaju nepravilno držanje. Kaže se da kičmeni stub odraslih nosi otiske propusta mladosti.
Umerena fizička aktivnost i rekreativno bavljenje sportom potrebni su svakom čoveku, a takmičarski sport može biti veoma štetan. Oštećenja kičmenog stuba su indikacija za zabranu svih takmičarskih sportova. Kaže se da je čovek toliko mlad koliko je to njegova kičma. Najveću opasnost za kičmeni stub odraslih predstavljaju fotelje. Sedenje je najgori položaj za čovečije telo. Prilikom sedenja, kičmeni stub je za 30 odsto više opterećen nego pri stajanju Najviša zapovest za očuvanje zdravlja kičme jeste kretanje Naročito u prirodi.
-Za čoveka koji na poslu više sedi nego što stoji ili hoda, važno je da pri sedenju jednako izravna oba boka. Ako je karlica nesimetrična, jedna strana je više izbočena nego druga, pa muskulatura na jednoj strani može biti razvijenija nego na drugoj.
-Smanjena telesna aktivnost često je uzrok prekomerne težine. “Viseći” trbuh vuče telo napred, a to se kompenzuje povećanim slabinskim ulegnućem, što dovodi do nepravilnog opterećenja kičme.
–Noge su takođe veoma važne. Pravilan rad nogu obezbeđuje dobro držanje, jer putem mišića stopala i nogu mišići trupa primaju impulse za aktivnost. Zato je važna pravilna obuća. Cipele treba da budu elastične i meke. Preporučuje se da ljudi leti češće hodaju bosi. Prilikom stajanja pogrešno je oslanjati se više na jednu nogu. Nepravilno opterećenje nogu izaziva nepravilno držanje karlice, a time i nepravilno opterećenje kičme. To je propraćeno bolovma u leđima. Prednji deo cipele treba da bude dovoljno širok, tako da se prsti mogu micati.
-Odeća mora biti prikladna. Preuske suknje ili pantalone ograničavaju pokretljivost u kukovima i ometaju pravilan ritam hoda, a neudobne su i pri sedenju. Treba izbegavati jednostrano telesno opterećenje. Pramena držanja tela pri radu veoma je važna, pa treba naizmenično sedeti i stajati, a povremeno i hodati. Ne preporučuje se duže sedenje u dubokoj i mekoj stolici.
-Pri podizanju težih tereta, težinu tereta treba što više smanjiti. Teret treba da bude što bliži telu, jer se tako njegova težina raspoređuje na veću površinu.
Pogrešno je dizanje tereta savijene kičme i ispruženih nogu. Kolena i kukovi treba da budu savijeni do pravog ugla, a leđa ravna. Pri nošenju tereta, kičma ne sme da bude nagnuta na jednu stranu.
-Pravilno držanje veoma je važno pri obavljanju svakodnevnih poslova, posebno ako ti poslovi traju duže vreme, kao poslovi u domaćinstvu. Važno je posao u domaćinstvu urediti tako da se delimično sedi, a delimično stoji. Pri obavljanju poslova koji zahtevaju stajanje, npr. peglanje, često nepravilno opterećujemo telo. Predmeti kojima se često služimo treba da budu postavljeni tako da nije nužno saginjanje.
-Žene sa malom decom često s veoma opterećene. Tek što je prosi trudnoća, u toku koje su trbušni mišit oslabili, a one moraju da neguju i podižu decu. Važno je da sto za povijanje detet bude na odgovarajućoj visini, kao kadica za kupanje. Inače će kičma bi preopterećena, a posledice su bolovi leđima.
-Kod žena kod kojih postoj nesrazmera između uskog gornjeg dela tela i širokih bokova, pri ležanju na boku slabinska kičma se iskrivljuje, što stvara nepravilno opterećenje kičme Time se objašnjava deo jutarnjih bolova leđima. U takvom slučaju potrebno je podmetnuti mali jastuk ispod boka na strani na kojoj se leži, ili ležanje na leđima. Ako se leži na boku, preporučuji se da to bude desni bok, jer taj položaj tokom spavanja aktivira određeni energetske tokove, što omogućuje bolji odmor i dublji san i u tom slučaji otvorena je leva nozdrva. Ukoliko se leži na levom boku, zatvara se leva nozdrva za vazdušnu struju, a otvara se desna.U tom slučaju, kada se ujutru probudimo možemo biti umorni i imati osećanje da se nismo dovoljno naspavalli.