Kim ima mnoga lekovita svojstva, odličan je protiv nadimanja, pomaže varenje, ima blago sedativno dejstvo, ublažava stomačne grčeve, bogat je vitaminima B grupe, sadrži kalcijum, gvožđe, natrijum, fosfor, magnezijum, kalijum i selen.
Ciminum, drevni naziv kima je, pretpostavlja se, vavilonskog porekla. Smatra se jednom od najstarijih začinskih biljaka, njegovi ostaci su pronađeni u faraonskim grobnicama. Verovalo se da ima afrodizijačka svojstva pa je drevni arapski afrodizijak spravljan od meda, bibera i kima, a prirodnim lekom protiv zaboravljanja smatrala se mešavina meda i kima.
Kim ne treba mešati s biljkom crni kim ili crni kumin (Nigella sativa L. Ranunculaceae), danas sve popularnijom biljkom čije se ulje masovno koristi za ublažavanje alergijskih tegoba. Bila bi posve tragična zabuna uzeti oralnim putem eterično ulje kima, koje se pije u kapima, umjesto biljnog ulja crnog kima koje se uzima u dozi od jedne kašičice.
Stari Grci su toliko koristili ovaj začin da su ga držali na stolu kao što mi danas neizostavno na sto, kada ga postavljamo, stavljamo so i biber.
Tokom srednjeg veka verovalo se da kim leči od straha od životinja. U nekim zemljama se smatralo da donosi sreću novim bračnim parovima pa su ga koristili da njime pospu mladence, onako kako se koristi i pirinač.
Saznajte>>> Za šta je sve dobar kim
Mi ga uglavnom koristimo za peciva, ređe kao začin salatama, a još ređe pijemo čaj od semena kima. U nekim zemljama ga uzimaju posle jela kako bi sprečili loš zadah a i protiv gorušice. Veruje se i da potpomaže funkciju žuči.
Seme kima ima veoma dugu istoriju upotrebe u kuhunji i kao prirodnog leka najviše kod poremećaja varenja, deluje umirujuće na digestivni trakt, poboljšava apetit i ima lakstativno dejstvo. Nekada se koristio kako bi se poboljšala laktacija kod dojilja, preporučivano im je da žvaću seme kima ili piju čaj od ovog aromatičnog semena. Koristi se i za lečenje bronhitisa i često je sastojak sirupa protiv kašlja.
Ako nemate običaj da koristite kim, sem kada mesite mirisna peciva, slobodno ga stavljajte u jela koja se teško vare, a pošto ima lekovita digestivna svojstva dodajte ga kao začin sezonskim salatama, par zrna kima i oslobodićete se osećaja nadutosti i onog kao da vam je želudac u grlu.
Čaj od kima
Kuvajte 2,5 dl vode dok ne provri.Stavite kašičicu mlevenog semena kima u vodu.Poklopite i ostavite čaj od 10 – 15 minuta.Procjedite i nakon toga možete početi uživati u ispijanju ovog opuštajućeg npitka izuzetno prijatnog ukusa.
Čaj od kima se koristi i kao efikasno sredstvo protiv grčeva i nadutosti kod beba.Za bebe je najbolje kupiti kesice sa kimom za pripremu čaja a možete ih naći u svakoj apoteci.
Saznajte više>>> Čaj od kima upotreba doziranje i korišćenje
Iako se zna da kim čaj ima pozitivne efekte po zdravlje, te nema nuspojava, visoka doza plodova kima može dovesti do zdrastvenih problema.