Kineski kupus

Kineski kupus je član porodice Brassiceae. Njeni članovi su, takođe, karfiol, kupus, repa, rotkvice, prokelj, briselski kupus (kelj pupčar), i tako dalje. Kineski kupus je jedna od najprilagodljivijih vrsta povrća. Veoma je popularan, između ostalog i zbog brzog rasta i visoke nutritivne vrednosti. Pripada istoj vrsti kao i evropski kupus: ipak, imaju nešto duže listove koji nisu zbijeni kao što je slučaj kod evropskog rodjaka. Veruje se da je kineski kupus prelazna vrsta između repe i kineske rastike (Pak-Čoi). Vodi poreklo iz Kine ali je postao popularan širom sveta.

 

Nekoliko nutritivnih činjenica o kineskom kupusu

Kineski kupus ima izuzetno nisku kalorijsku vrednost, kao i niske vrednosti sodijuma i zasićenih masti, što je preporučljivo, prema stavovima nekih dijetetičara. Kineski kupus omogućuje rastvorljivost materija u organizmu, dakle, izdašan je izvor rastvorljivih vlakana, koja smanjuju nivoe štetnog holesterola u krvi, štite od raka dojke, kao i od raka prostate. Poznata su takođe i njegova antioksidantna svojstva. Kineski kupus je izdašan izvor vitamina A, kalijuma i folne kiseline. Ova vrsta kupusa ima takođe i svojstva koja su preporučljiva pri smirivanju raznih upala u organizmu.

 

Toksični efekti kineskog kupusa

Bok Čoi, vrsta kineskog kupusa iz familije Chinensis, sadrži sastojak po imenu Glukozinolat, koji sprečava pojavu malignih oboljenja ukoliko se uzima u malim količinama, imajući u vidu njegova toksična dejstva u slučaju preterane upotrebe. Konzumacija kinesko kupusa u večim količinama može izazvati nesvesticu, mučninu, i digestivne probleme kod osoba koje imaju osetljiv sistem organa za varenje.

 

Uzgajanje kineskog kupusa

Različite vrste kineskog kupusa su ozime povrtne kulture. Seme kineskog kupusa treba saditi do 1.5 centimetara dubine, uz obavezan razmak. Vlažna zemlja je pogodna za razvoj ove biljke, ali treba imati u vidu da prevlažna zemlja može dovesti do njenog truljenja. Direktna izloženost biljke suncu nije preporučljiva, već je pogodno držati je na niskoj temperaturi. Setva semena kineskog kupusa se obavlja 4 do 6 nedelja pre pojave mraza, u proleće ili jesen, što su i preporučljiva doba za gajenje kupusa. Kineski kupus klija i cveta ukoliko se kasno posadi u jesen ili proleće, što ima štetne reperkusije na njegove hranljive vrednosti. Potrebno je otprilike od 50 do 85 dana, pre nego što bude spreman za žetvu, koja se preporučuje pri nižim temperaturama.

 

Bolesti kineskog kupusa, štetočine i ostali problemi

Nekoliko štetočina ugrožava proizvodnju kineskog upusa. Neke od opasnosti od su kupusni crv, gusenica, kupusni moljac, larve koje napadaju koren biljke, buve, lisne vaši, biljna buđ, truljenje, lisne bakterije, antraknoza, virusna oboljenja, Spodoptera litura (vrsta gusenice), itd. Listove kupusa napadaju puževi „golaći“ i buve. Dok puževi nagrizaju lišće, buve stvaraju sitne rupe na listovima, koji usled toga dobijaju smeđu boju.

 

Pripremanje kineskog kupusa

Kineski kupus se može koristiti u ishrani na razne načine: može biti kuvan, pržen ili dimljen, zavisno od ličnog ukusa.

 

Recepti za spremanje kineskog kupusa

Postoje nebrojene poslastice koje možete spremati sa kineskim kupusom, kako biste priredili prvoklasno zadovoljstvo svojim nepcima.

Navešćemo samo neke:

Salata sa kineskim kupusom: omiljena salata mnogih ljudi, pogodna za sva godisnja doba. Ova salata sadrži niske nivoe zasićenih masti i holesterola, zbo čega je preporučuju dijetetičari.
Ljuti kineski kupus: uzbudite svoja nepca sa začinima po svom izboru. Najboljeg je ukusa kada se služi hladan.

Pileća kineska salata i prženi prokelj: ovaj recepat je praktičan, jer se jelo vrlo brzo sprema.

Prženi kineski kupus: lak za spremanje i svi sastojci se uglavnom već nalaze u kuhinji.

Kiseli kineski kupus: lak za spremanje, odgovara domaćoj tradiciji kupusa iz turšije, može da začini bilo koje jelo.

Šunka i supa od kineskog kupusa: tokom hladnih zimskih dana, šunka i supa od kiselog kupusa mogu biti savršen izbor.

Dinstani orijentalni kupus: ovo jelo sadrži nizak udeo masti, kalorija i sodijuma i može se lepo kombinovati sa ribom ili mesom.

Grilovani Bok Čoi: ovo jelo je sjajna alternativa prženom kineskom kupusu.

Kineski kupus je vrlo popularno povrće širom sveta. Ima prilagodljiv i delikatan ukus koji zadovoljava nepca svake osobe. Pržite ga, kuvajte, dimite ili koristite za salatu, tokom cele godine. Vrela supa od kineskog kupusa tokom zime ili sveža salata tokom leta, vaš je uzbor koji vas nikada neće razočarati.