Konjuktivitis kod dece lečenje

To se obično dogodi rano ujutru: vaše dete se budi i vi primetite da su mu oči crvene i otečene, ili, još gore, „slepljene” debelim slojem osušenog žućkastog iscetka. Dobro jutro crvenim očima.
konjuktivitis kod dece
Konjunktivitis je infekcija tkiva kojim je obložena membrana unutar očnog kapka. Mogu da je prouzrokuju bakterije i virusi izazivači prehlade. (Iako uzroci mogu da budu različiti, simptomi su kod oba tipa oboljenja isti.) Ovo stanje obično prati prehladu i često se javlja kod dece koja dodiruju sve što im je nadohvat ruke, a zatim trljaju oči pre spavanja. Ostale tegobe s očima mogu da izazovu alergije, nadražavajuće supstance ili manje povrede. Pesak, prljavština ili mušice koje ulete detetu u oko mogu da izazovu nevolje.

Virusni konjunktivitis traje oko nedelju dana i prođe, kao i prehlada. Bakterijske infekcije mogu uporno da traju sve dok se ne primene antibiotske kapi ili masti. Ukoliko se detetovo stanje ne popravi u roku od oko pet dana, obratite se pedijatru koji će propisati antibiotike.
Ovo oboljenje je sigurno neprijatno, ali obično nije opasno, osim kod novorođenčadi. Međutim, konjunktivitis je veoma zarazan i lako može da pređe s jednog oka na drugo ili sa jednog deteta na drugo. Objasnite detetu da ne sme da dodiruje inficirano oko i da mora često da pere ruke kako se bolest ne bi širila.

Tradicionalni načini lečenja
-Zatvori oči i opusti se. Najbolji način za umirenje ovog oboljenja jeste da se na zatvorene kapke nanesu tople obloge. U tu svrhu koristite čistu rukavicu za kupanje ili gazu; kada se ohladi, ponovo je zagrejte i stavite na oči. Pokušajte da obloge koje će stajati 5-10 minuta stavljate najmanje triput dnevno. Što češće to činite, to bolje, jer mikroorganizmi koji izazivaju crvenilo očiju ne podnose toplotu.
-Otvori oči. Ovo oboljenje može da izazove curenje iz očiju i stvaranje skrame na očima tokom noći. Utešite dete (koje može da se prilično uznemiri kada se probudi i otkrije da su mu se oči zalepile), a zatim toplom kompresom „odlepite” detetove slepljene kapke.
-Bez sočiva. Ukoliko je dete dovoljno staro da nosi kontaktna sočiva, poučite ga da ih skine pri pojavi prvih simptoma crvenih očiju. Sočiva mogu da iritiraju rožnjaču obolelog oka.
-Odlično od prve kapi! Sterilne slane kapi mogu da imaju umirujuće dejstvo na inficirane oči ukoliko je dete voljno da sarađuje da biste mu pažljivo stavili kapi. Najbolja je sledeća tehnika: kažite detetu da gleda u tavanicu, a onda povucite nadole detetov donji kapak i stavite kap tečnosti ispod oka. Pazite da pipeta ne dodirne oko ili predeo oko oka jer na taj način bakterije mogu da pređu na slani rastvor.
-Nemojše uklanjati crvenilo. Nemojte koristiti kapi za oči koje se prodaju bez lekarskog recepta namenjene za smanjenje crvenila. Ove kapi neće otkloniti infekciju, a ukoliko se koriste nekoliko dana, proizvodi koji sadrže aktivni sastojak tetrahidrozolin mogu da izazovu „povratno” širenje krvnih sudova u oku i na taj način zapravo pojačaju crvenilo.
-Širom otvori oči. Ako prekrijete inficirano oko flasterom ili komadom gaze, stvoriće se divna, topla, tamna sredina, pogodna za razmnožavanje bakterija. Flaster takođe onemogućava prirodno čišćenje oka (suza), jer sa flasterom na oku dete neće moći da trepće.
-Kako lekar kaže. Ukoliko u roku od pet do sedam dana ne dođe ni do kakvog poboljšanja, zatražite medicinsku pomoć. Detetov lekar verovatno će propisati neku antibiotsku mast ili kapi za oči radi otklanjanja bakterijske infekcije.

• Vitamin A je zdrav za oči i jača imunološki sistem. Dajte detetu po pola doze dvaput dnevno, tokom perioda od tri dana.
• Vitamin C smanjuje zapaljenje i pospešuje ozdravljenje. Dajte detetu po jednu dozu vitamina C dvaput dnevno tokom perioda od jedne nedelje. Uz to podstičite dete da jede hranu bogatu zelenim i žutim voćem i povrćem.
• Cink ima blagotvorno dejstvo kod očnih oboljenja, a pored toga podstiče imunološki sistem na borbu protiv infekcije. Dajte detetu io pola doze dvaput dnevno tokom perioda od pet dana.

Biljni lekovi
• Napravite toplu oblogu od čaja biljke vidičak. Vidičak doprinosi otklanjanju očnih infekcija tako što pojačava dotok krvi u oko, čime se spira krasta sa oka. Kuvajte deset minuta jednu kašičicu osušene biljke u pola litra vode. Kada se čaj prohladi tako da bude mlak, a ne vruć, navlažite rukavicu za kupanje ili čistu gazu, stavite detetu oblogu na oči i ostavite da stoji 5-10 minuta. Ukoliko je moguće, postupak ponavljajte tri ili četiri puta dnevno.

Prevencija
Konjunktivitis se lako prenosi, stoga je vaš zadatak da naučite dete pravilnim higijenskim navikama:
• Savetujte dete da pere ruke pre i posle dodirivanja očiju.
Pored toga, ukoliko se kod nekog od ukućana pojavi crvenilo očiju, operite njegove peškire, jastučnice i drugo rublje odvojeno i sa puno praška, u vrućoj vodi, radi suzbijanja širenja infekcije. Pošto ste ove stvari stavili u mašinu, operite ruke antibakterijskim sapunom da biste uništili sve mikroorganizme koji su eventualno dospeli na vaše ruke.
Što je više moguće, izbegavajte izlaganje deteta dimu, otrovnim parama, hlorisanoj vodi i drugim supstancama koje nadražuju oči.

Kada zatražiti pomoć
Crvenilo očiju obično može da se leči kod kuće; međutim, trebalo bi da se obratite lekaru ukoliko iifekcija ne prolazi (ili se pogoršava) posle pet dana ili ukoliko iz detetovog oka curi zeleni iscedak ili oko izgleda zamagljeno (to mogu da budu simptomi herpesne infekcije oka, oboljenja koje može da dovede do slepila).
Pored toga, obratite se lekaru ukoliko se dete žali na bilo kakve smetnje sa vidom ili preosetljivost na svetlost (uključujući uočavanje oreola oko izvora svetlosti), ili ukoliko primetite bilo kakve nepravilnosti u pogledu dimenzija detetovih zenica. U slučaju da je dete mla-đe od godinu dana, obavezno se obratite lekaru pri pojavi prvih simp-toma bilo kakve očne infekcije.