To može da bude bilo šta: alergija na hranu ili lek koji je dete uzelo, ujed insekta, reakcija na neku biljku koju je okrznulo na putu ka školi, ili čak psihološki odgovor na stres ili napetost.
Koprivnjača -veliki broj crvenih nateklina na koži koje svrbe – može da se pojavi iznenada i nestane ne isti način, mada ponekad traje i po nekoliko nedelja.
Koprivnjača se javlja onda kada organizam luči histamin, supstancu koja utiče na krvne sudove da otpuštaju limfu ispod kože i obrazuju mala uzdignuća nalik na plikove. Ova histaminska reakcija je prirodan odgovor na nadražaj. U većini slučajeva koprivnjača može uspešno da se leči u kućnim uslovima.
Tradicionalni načini lečenja
• Zaustavite svrab. Radi ublažavanja svraba probajte s nekim oralnim antihistaminikom koji se prodaje bez lekarskog recepta. Pridržavajte se uputstava datih u pakovanju. Ukoliko vaše dete postane uznemireno ili nervozno usled leka, od lekara zatražite neku zamenu.
• Kupanje. Radi ublažavanja svraba kod koprivnjače, stazite dete u toplu vodu u kadi u koju ste dodali pola šolje sode bikarbone ili ovsene mekinje. Ukoliko jedno kupanje nije dovoljno, okupajte ga ponovo kasnije u toku dana.
• Hladnoća umiruje svrab. Umirujuća hladnoća obloge od leda ili hladne komprese može da ublaži potrebu za češanjem. Pokvasite čistu rukavicu za kupanje u hladnoj vodi i nanesite na koprivnjaču. Ostavite da stoji 10-15 minuta. Ovaj metod s hladnom oblogom ponavljajte jedanput na sat vremena.
Prirodni lekovi
• Peršun sprečava lučenje histamina u organizmu koje izaziva koprivnjaču i druge alergijske simptome. Dodajte još peršuna prilikom kuvanja ili podstičite dete da pojede nekoliko stabljika svežeg peršuna uz obrok.
• Pasta napravljena od isitnjenih listova mišjakinje može da ublaži svrab na koži. Pomešajte prah s dovoljno vode da biste napravili pastu i nanosite je direktno na koprivnjaču. Stavite svežu pastu kada se prethodna skori i počne da otpada.
Prevencija
Radi sprečavanja koprivnjače, kao prvo morate da utvrdite šta je izaziva. Nažalost, to je mnogo lakše reći nego uraditi. Lekari ili alergolozi mogu da identifikuju alergen koji izaziva napad koprivnjače u otprilike jednom od četiri slučaja. Ipak, ukoliko vaše dete ima hroničnu koprivnjaču, morate da razmislite o tome da zatražite lekarsku pomoć radi utvrđivanja uzroka. Takođe bi trebalo da pratite šta dete jede i da li reaguje na životinje ili neke lekove. Napravite spisak deterdženata za pranje veša, sredstava za održavanje kućne higijene i drugih hemikalija s kojima vaše dete dolazi u dodir. Što više podataka date lekaru ili alergologu, veći su izgledi da se otkrije uzročnik i dete oslobodi koprivnjače.
Kada zatražiti pomoć
Iako u većini slučajeva koprivnjača ne predstavlja nikakvu značajnu opasnost po zdravlje, neke alergijske reakcije mogu da budu potencijalno opasne po život. Ukoliko se pored koprivnjače kod deteta javi i otok šaka, stopala, lica i usana, ili ukoliko se dete žali da ne može da guta, javite se lekaru i momentalno se zaputite u odeljenje hitne pomoći. U slučaju tako jake reakcije može da se dogodi da jezik i grlo oteknu i zapreče disajne puteve. Dete će morati da primi injekciju adrenalina radi smanjenja otoka.