Kozja surutka

Ono što ostaje kao takozvani nus proizvod tokom proizvodnje sira naziva se surutka. Reč je zapravo o tečnosti koja se odvaja nakon zgrušavanja mleka. Pored toga što se u njoj nalazi visok sadržaj vode, kozja surutka je izuzetno bogata proteinima, mineralima, vitaminima, enzimimima i aminokiselinama.

Smatra se da kozja surutka ima sastav koji je najbliži sastavu majčinog mleka, pa se neretko koristi kao najbolja zamena za njega. Treba imati na umu da kozja surutka ima u sebi čak 16 različitih proteina, a među njima se posebno ističu laktoglobulin i laktoalbumin. Smatra se da proteini koji se nalaze u kozjoj surutki obezbeđuju stvaranje čak 23 esencijalne aminokiseline u organizmu. Poznat je i podatak da je jedna od tih aminokiselina zaslužna za lučenje čuvenog ” hormona sreće “, seratonina.

Kozja surutka kao lek

Uzevši u obzir da kozja surutka sadrži vitamine B kompleksa, visok stepen kalcijuma i mnoge druge hranljive elemente, surutka od kozjeg mleka se koristi kao lek protiv različitih oboljenja. Naši preci su, čini se mnogo više znali o lekovitim svojstvima kozje surutke, pa su je više i koristili u ishrani od današnjih ljudi. Poznato je da se kozja surutka kao lek koristi od davnina i to na prvom mestu za pospešivanje varenja, ali i kao odlično sredstvo protiv gorušice.

kozja surutka

Preporučuje se za korišćenje tokom trudnoće, ali i nakon porođaja, jer obezbeđuje unos svih neophodnih vitamina i minerala. Osobe koje su izložene pojačanoj fizičkoj aktivnosti takođe bi trebalo da je uvrste u ishranu, je kozja surutka blagotvorno utiče na mišiće i kosti. Poznato je da kozja surutka poboljšava imuni sistem, te da blagotvorno utiče na disajne puteve, a pospešuje i detoksikaciju organizma. Odličan je izbor za sprečavanje osteoporoze, koja se javlja u starijem dobu, a pozitivno utiče i na smanjenje nivoa holesterola, jer čisti krvne sudove.

Verovali ili ne, kozja surutka se kao lek koristi čak i za skidanje naslaga kamenca na zubima, a neka istraživanja pokazuju i da uspešno štiti zube od karijesa. Ne treba zaboraviti ni podatak da kozja surutka kao lek uspešno reguliše probavu, nadutost, ali i problem sa neredovnim pražnjenjem creva, te posredno utiče i na gubitak telesne težine. Vrlo je važan i podatak da je kozja surutka odlično sredstvo za ublažavanje posledica od opekotina, bilo da su one izazvane vatrom ili Suncem. U tom slučaju se kozja surutka nanosi na opečena mesta, na kojima se koža vrlo brzo regeneriše.

Kozja surutka za jetru

Pa, ipak, iako se kozja surutka kao lek koristi za lečenje različitih oboljenja i regulisanje rada čitavog organizma, ona je dokazano najbolji lek za čišćenje, ali i obnavljanje jetre. Kada se odlučite da sprovodite terapiju za obnavljanje jetre kozjom surutkom, svakako je najbolje da se posavetujete sa lekarom, a mahom se preporučuje pijenje kozje surutke svakoga dana, u dužem vremenskom periodu i to u količini od po 500 ml do litra.

Ali, to nije sve. Ukoliko želite da zaista uspe ova kura, onda je potrebno da promenite i neke navike u ishrani i životu. U periodu čišćenja jetre kozjom surutkom se savetuje korišćenje mladog sira na prazan stomak, te izbegavanje masne hrane, ali i cigareta, kafe, alkohola i svega onoga što nepovoljno utiče na rad jetre.

Kako se koristi kozja surutka

Ukoliko vas lekar ne posavetuje drugačije, preporuka je da se kozja surutka uvrsti u svakodnevnu ishranu. Ona je odlično sredstvo za podizanje imuniteta i čišćenje organizma u celosti, a uz to je i prirodno sredstvo, pa se smatra da se može koristiti svakodnevno. Na svakom proizvodu piše uputstvo za upotrebu kojeg se treba pridržavati, ukoliko kupujete kozju surutku u prodavnici.

Najčešće se koristi pomešana sa vodom, a u količini koja je propisana na pakovanju. Kozja surutka se može naći u dva oblika : tečnom i u obliku praha. No, imajte na umu da postoje tri varijante kozje surutke koje možete kupiti u prodavnicama i to : hidrolizovana belančevina iz surutke, koncentrat belančevina iz surutke ili izolat belančevina iz surutke. S tim da izolat belančevina iz surutke sadrži najviše čistih belančevina i to preko 90 %, dok ih u koncentratu belančevina ima oko 80 %.