Kronova bolest i ishrana

Kako treba da se hrane bolesnici koji imaju retku ali vrlo ozbiljnu Krnovu bolest.

Kronova bolest je hronična zapaljenjska bolest crevnog trakta. Ona prvenstveno dovodi do stvaranja čireva u tankom i debelom crevu, ali može da napadne sistem za varenje bilo gde, od usta do čmara. Ime je dobila no lekaru koji ju je opisao 1932. godine.

Kronova bolest i ishrana
Simptomi ove bolesti su bol u trbušnoj duplji, proliv, povraćanje, groznica i gubitak težine. U tankom crevu Kronova bolest može da uzrokuje opstrukciju creva. Bolest mogu da prate i nežne crvenkaste izrasline na koži, kao i zapaljenje zglobova, kičme, očiju i jetre.
Kronova bolest je blisko povezana sa drugom vrstom zapaljenja debelog creva koje se zove ulcerozni kolitis. Javlja se samo u debelom crevu, a simptomi su mu krvavi proliv, grčevi u donjem de lu trbu-šne duplje, gubitak težine i groznica.

Zajedno, ove dve bolesti su često poznate kao zapaljenjska bolest creva (ZBC). Ulcerozni kolitis i Kronova bolest su hronična stanja koja mogu da traju godinama i decenijama. Kada se pojave, imaju tendenciju da se stalno kreću između perioda povlačenja i perioda aktivnosti. Od njih, podjednako pate i žene i muškarci. Obično počinju još u mladosti i ranom periodu zrelosti, ali se mogu pojaviti kako u detinjstvu, tako i kasnije.

Nepodnošenje hrane i dijeta

Grupa lekara iz bolnice Adenbruks u Kembridžu, s gastroenterologom dr Džonom Hanterom na čelu, uspešno je tokom nekoliko godina lečila aktivnu Kronovu bolest dijetom.Kod pacijenata koji su se pridržavali odgovaraj uće ishrane, ukupna učestalost pogoršanja bila je manja od 10 odsto godišnje, što odgovara uspesima hirurgije, objašnjava dr Hanter, dodajući da se dijetom čak postiže veći uspeh nego uobičajenim lekovima. On kaže da su namirnice koje imaju najviše izgleda da izazovu simptome Kronove bolesti – pšenica, mlečni proizvodi, krstašice (kupus, brokula, karfiol i prokelj), zatim kukuruz, kva-cau. paradajz, limun, pomorandža i jaja.

Kvasac se pokazao štetnim za pacijente s Kronovom bolešću i u istraživanjima u Škotskoj. Dodavanje malo kvasca u ishranu u toku mesec dana podstak-lo je razbuktavanje simptoma. Kada su drastično drugačije. Unošenje velike količine liiehepa takođe se povezuje s ovom bolešću.

Povećane potrebe za hranom

Hrana je neophodnasvima, ali je posebno važna za osobe sa zapaljenjskim bolestima creva, pošto val>a nadoknaditi od proliva izgubljene belančevine i druge hranljive materije. Usporeni rast kod neke obolele dece i tinejdžera često se znatno popravlja povećanjem unosa belančevina i kalorija.

Gubitak težine može da utiče na telesne hormone kod žena i devojaka vodi u neredovan cnklus nli privremeni prestanak menstrualvog ciklusa.

Obično se hrašave materije mogu obezbeditisamohranom. Zajedno sa dobro odabranim ako je potrebno, dodacima gvožđa. Međutim, s vremena na vreme. ZBC mogu da spreče normalno obedovalje. Na primer, kod suženja creva ili protužene dijareje. Uzimanje hrane u okolnostima često je teško, na je potrebiokoristiti gotove tečne preparate koum obezbećuju dodatne hranljive sastojke.

Otkud grčevi u crevima

Kod zapaljenja creva uzimanje hrane ne retko prouzrokuje grčeve i nelagodu u crevima, posebno na je zapaljeno tanko crevo. Veoma je važi uočiti povezanost između svake pojedene hrane i napada bolesti. Navodimo vamcšnce za koje se zna da mogu da uzrokuju velagode.

Mleko i mlečvni prvizvodi

Mleko sadrži mlečni šećer laktozu: za njegovo razlaganje potreban je enzim laktaza koji se luči u tankom taze nizak, posle pijenja mleka količina sira nadutost, gasovi.

. Ako je nivo lakdočasipona-uzimanja velikih leda javljaju se dijareja. Umestomleka, mogu se koristiti sojino ili mleka od žitarica.

Hrana s mnogo vlakana

Iako ima suženja u crevima grčeve mogu da stvore semenke, orašasti plodovi, kao i kokice i kukuruz, nekuvano voće, sirovo povrće, suvo grožđe. pelovite žitarice, pasulj, kokos i ananas.

Kada se grčevi pojave u ranom toku bolesti, često je to privremeni problem uzrokovan otokom ili oteklinom u crevnom zidu. Kasnije to simptomi mogu da ukažu na stenozu preva. Imajući ovo u vidu, preporučuju se nepečene bundevine semenke, koje su važne zbog minerala, posebno cinka.

Pečena ili masna hrana

‘Svinjski” masni kremovi, mogu da stvore gasove i dijareju ako je usvajanje masti nekompletno. To se obično događa posle otklanjanja velike količine tankog creva, posebno ileuma. Jedan od načina da se prevladaju tegobe jeste da se smanji količina masti u ishrani. Drugi je da se uzima mast koja je lakša za usvajanje, kao što je ulje, najbolje maslinovo, u kuvanju ili prelivanju salata.

Omega-3 masne kiseline protiv zapaljenja

Dokazano je da riblje ulje ima antiinflamatorna svojstva i pomaže u mnogim hroničnim bolestima koje prati zapaljenje.
Italijanski lekari iz Bolonje, predvođeni doktorom Andreom Belučijem,ispitivali su delovanje ribljeg ulja kod obolelih od Kronove bolesti. Pacijenti su bili u aktivnoj fazi bolesti. Polovina njih uzimala je riblje ulje iz želuca riba u kapsulama, a polovina lažni lek. Godinu dana kasnije, u grupi koja je uzimala riblje ulje bilo je dvaput više pacijenata čijaje bolest utihnula, u poređenju s onom drugom grupom.

Najbitniji sastojak ribljeg ulja masnih riba – skuše, haringe, lososa i Tyrte, kao i sardina i sardela – jesu omega-3 masne kiseline, dragocene za zdrav kardiovaskularni sistem, mozak, umne sposobnosti, pravilno lučenje hormona i protiv zapaljenja. Za razliku od njih, životinjske masti, kao i omega-6 masne kiseline iz semena suncokreta, susama, ora-ha, kikirikija, kukuruza i bundeve, podstiču zapaljenja. Zbog toga je bitno napraviti ravnotežu između unosa omega-3 i omega-6 masnih kiselina, da bi ove prve eliminisale delovanje onih drugih. Zajedno sa masnim ribama, pored pomenutih ili dodacima ribljeg ulja u kapsulama, korisno je uzimati susamove semenke zbog obilja kalcijuma i bundevine zbog cinka, gvožđa i selena.

Uloga cinka
Naučnici ukazuju da nedostatak cinka može imati ulogu u zapaljenjima creva, na se sada razmatra njegova ulogu u lečenju Kronove bolesti, posebno kod obolele dece koja zaostaju u razvoju.

Nedostatak cinka posledica je slabe apsorpcije i povećanog gubitka kroz creva. Ishrana bogata fitatima (pšenica, mahunarke), oksalatima (spanać), visok nivo kalcijuma, bakra, nizak nivo belančevina, prekomerne količine šećera, alkohol i stres, isto tako ometaju njegovo usvajanje.
Najbolji izvori cinka su haringe i sardine, morske alge, plodovi mora, zob, semenke bundeve, naklijale semenke…

Riba, pirinač…

Iako ishrana obolelih od Kronovs bolesti zavisi od mesta i stepena oboljenja, opšte preporuke važile bi za sve. KodKronove bolestii ulceroznog kolitisa najvažnija je riba koja organizam snabdeva visokovrednim belančevinama, lakim zavarenje. Masne ribe daju i vitamin D koji može da bude nizak kod osoba sa zapaljenim crevima, zbog manjka žučnih soli. One takođe sadrže važan vitamin B12, čiji je nedostatak u ovom slučaju obično uzrokovan bolešću ileuma, ili restrikcijom ileuma, mesta gde se asporbuje taj vitamš).
Zeleno lisnato povrće, bogato folnom kiselinom (vitamin B9), nadoknađuje njen manjak kod obolelih od ovih bolesti. Voće, voćni sokovi i povrće snabdevaju organizam kalijumom koji se gubi kroz proliv. Integralni pirinač daje energiju i vitamine B grupe. Orašasti plodovi, semenke i sojini proizvodi imaju u sebi kalcijuma koji ss nedovoljno usvaja zbog proliva.