Saznajte:
– kuvano crno vino za prehladu
– kuvano belo vinu
– recept
– kuvano vino kao lek
Kuvano crno vino za prehladu
U potrazi ste za prirodnim lekom protiv prehlade? Ljudi kažu da jedna čaša vina na dan ima lekovito dejstvo, sigurno ste ovo čuli mnogo puta do sad. Kuvano crno vino za prehladu daje odlične rezultate! Još su stari Rimljani uočili sve blagodeti vina i počeli ga primenjivati, osim za uživanje, i u lekovite svrhe. Crno vino je bogato polifenolima i taninima koji deluju pozitivno na zdravlje čoveka.
Kuvano crno vino je prirodni lek za prehladu, upravo zahvaljujući svom svojstvu da ima antivirusno delovanje, zahvaljujući svom lekovitom sastavu. Vino sadrži i vitamin C koji je neophodan za jačanje imuniteta, kako bi se organizam lakše izborio sa prehladom. Još ako u kuvano vino dodate i neki začin, poput npr. lekovitog karanfilića – dejstvo je još jače i efikasnije. Kuvano vino se naročito koristi tokom zime, kada prehlada uglavnom i vlada – osim što će vas zagrejati u hladnim zimskim danima, delovaće i lekovito na vaš organizam! Možete dodati i limunov sok ili med u kuvano crno vino, za pojačanje lekovitog efekta i još bolji ukus.
Kuvano belo vino za prehladu
Iako se uglavnom koristi kuvano crno vino za prehladu, treba napomenuti da i belo vino takođe ima lekovito dejstvo i može se kuvati kao crno. Kuvano belo vino za prehladu takođe daje odlične rezultate, a samim tim što se retko koristi – ima veću draž. Jednostavno, nekome više prija ukus i miris belog vina, pa će radije koristiti ovo vino kao lek. Belo vino se takođe kuva u kombinaciji sa začinima.
Dakle, svejedno je – crno ili belo, oba su lekovita i oba efikasno leče prehladu, a na vama je da izaberete koje vam više prija.
Kuvano vino recept
Recept za kuvano vino :
– 1 čaša crnog vina
– 1 čaša vode
– 1 kašika meda
– Prstohvat bibera
– Prstohvat muskatnog oraščića
– Prstohvat cimeta
– 4 komada karanfilića
– Kora od 1 narandže
Priprema kuvanog vina: najpre zagrejte vino, a zatim dodajte ostale sastojke i kuvajte na laganoj temperaturi. Mešavinu sklonite sa vatre pre ključanja, kada se dostigne nekih 80 stepeni. Uživajte u ovom toplom lekovitom napitku!
Recept za kuvano vino
Sada ćemo navesti jedan recept za kuvano belo vino, pa ljubitelji belog vina mogu da uživaju u njegovim lekovitim svojstvima.
Recept za kuvano vino:
– 750 ml belog vina
– 1 limun
– 7 kašika meda
– 6 komada karanfilića
– Prstohvat cimeta
– 1 kašika izrendanog đumbira
Priprema kuvanog vina: potrebno je ugrejati vino, a zatim dodati ostale sastojke (limun se dodaje kao izrendana kora koju ste prethodno oprali). Tek kad vino provri, dodajte malo limunovog soka (zagrevanjem limunovog soka gubi se vitamin C). Vino sa ostalim sastojcima kuvati i skloniti sa vatre pre nego što proključa. Na ovaj način ste pripremili odličan prirodni lek za jačanje imuniteta i lečenje prehlade.
Kako se kuva vino
Kako se kuva vino?
Vino se kuva u kombinaciji sa nekim začinima (cimet, karanfilić, biber, muskatni oraščić, čili, kora narandže i limuna, đumbir itd.
– Možete koristiti i crno i belo vino za kuvanje
– Koristite kvalitetno vino, koje biste i inače pili
– Kao zaslađivači se koriste šećer i med
– Vino se kuva lagano, kako bi se dobio jači ukus dodatih začina
– Vino se sklanja sa vatre pre nego što provri (kada se dostigne temperatura od nekih 80 stepeni, zato što na većim temperaturama se gubi nivo alkohola)
– Nije neophodno dodavati vodu, jer nema nikakvog efekta
– Kuvano vino se procedi pre upotrebe
– Pije se dok je još toplo
Kuvano vino kao lek
Kuvano vino kao lek se koristi još iz vremena starog Rima. U srednjem veku su monasi u manastirima kuvali vino i dodavali mu razne začinske biljke koje su takođe bile lekovite – i na taj način su dobijali prirodni lek protiv mnogih bolesti, prevashodno zimskih (prehlada).
U čemu je tajna lekovitosti kuvanog vina? Kuvano vino sadrži polifenole, za koje je poznato da imaju protivupalno, antioksidativno i antikancerogeno dejstvo, a značajni su i za zdravlje srca. Alkohol ima vazodilatatorno dejstvo, što znači da širi krvne sudove i na taj način povećava protok krvi do tkiva.
Crveno vino sadrži i tanine koji imaju antivirusno dejstvo, što ovaj napitak čini vrlo efikasnim za lečenje virusnih oboljenja kao što su prehlada i grip.