Svi delovi zove izuzetno su lekoviti, a naročito bobice koje ublažavaju crevne kolike, regulišu stolicu, poboljšavaju cirkulaciju i pročišćavaju krv…
Zova je samonikla biljka koja raste kao grm ili drvo na rubovima šuma, uz ograde, na zapuštenim i neobrađenim livadama i uz jarke gde ima vlage. Ima sitne, žućkastobele cvetiće jakog mirisa, razgranate u “pljosnate” cvatove, iz kojih se razvijaju plodovi, male i sočne bobice, u početku zelene, a na kraju sazrevanja karakteristične crne boje. Ukus cvetova zove je gorak i aromatičan, dok sirove bobice imaju neprijatan ukus, ali kada se pripreme, recimo, u kompotu, izuzetno su ukusne.
Zova sadrži veliku količinu vitamina B, jedinjenja heterozide koja u svom sastavu imaju šećer, etarska ulja, tanin, smolu 6-8%, organske kiseline, antocijan, holin i vitamin C.
Osim toga zova je bogata i gvožđem, kalijumom i natrijumom, a u bobicama ove biljke ima i jabučne kiseline.
Kada se bere zova?
Lišće, kora i koren zove sakupljaju se u proleće, cvet u junu, dok se još nije sasvim rascvetao, a bobice se beru pred kraj leta kada sazru. Sivi, spoljašnji sloj biljke ostruže se pre upotreba i baca se, a upotrebljava se samo unutrašnji, zeleni sloj. Nakon branja, cvetovi zove se nižu na konopac ili se stavljaju na papir i čuvaju na toplom mestu ili na promaji da bi se što pre osušili i sačuvali žutobelu boju. Ukoliko cvet promeni boju, potamni i postane smeđ, treba ga baciti.
Lekovito dejstvo zove
Čaj od listova i izdanaka bazge pospešuje izlučivanje mokraće i suvišne tečnosti iz organizma, a koristi se i u lečenju šećerne bolesti i za pročišćavanje krvi. Čaj od cvetova dobar je za lečenju prehlade, bronhitisa, kašlja, gripa, početnog stadijuma upale pluća, jake kijavice, ospica, šarlaha, astme, početnog oblika tuberkuloze i svih reumatičnih bolesti. Od kore grana priprema se čaj koji se koristi u slučaju otežanog mokrenja, smetnji u radu bubrega i bešike, vodene bolesti, raznih edema, kao i zatvora i tvrde stolice. Zreli plodovi zove takođe su veoma lekoviti – bobice sadrže vitamin B u količini u kojoj ga ne poseduje nijedm druga namirnica. Plod zove ne jedu se sveži već se kuvaju kao kompot džem, a odlično deluju protiv nesanice. Sok od svežih bobica zove koristi se za regulisanj stolice, čišćenje krvi, umirenje trbušnih grčeva i crevnih kolika za poboljšanje apetita i pospešivanje krvne cirkulacije. Svi delovi zove imaju snažno lekovito dejstvo – i cvet, kora, i plod, i list, i koren.
Čaj od zovinog cveta protiv gripa, glavobolje, upale krajnika
Čaj od 10 g zovinog cveta, poparen litrom ključale vode treba da odstoji poklopljen pola sata. Pije se svaka dva sata po šoljica (treba ga dobro zasladiti medom), a deluje blagotvorno protiv prehlade, gripa, bolova u nogama, glavopolje, upale srednjeg uha i krajnika. Ovaj čaj pospešuje znojenje i mokrenje.
Čaj od zove za lakše mokrenje
Tri supene kašike mešavine od po 30 g zovinog cveta, peršunovog ploda i borovnice, i 10 g komorača popari se sa 1/2 litra ključale vode. Poklopi i ostavi da odstoji preko noći, a pije se sutradan, 3 puta dnevno jedna šoljica prejela.
Protiv prehlade i kašlja
Protiv svih vrsta prehlada, kašlja i upale sluznice dobar je čaj od jednakih delova zovinog i lipinog cveta i smrekovih bobica (po prstohvat). Ovaj čaj treba zasladiti medom i dodati mu limunov sok.
Za lakše iskašljavanje
Mešavina od po 30 g zovinog cveta, podbela i po 20 g cveta belog sleza i komorača olakšava iskašljavanje.Tri supene kašike te mešavine popari se sa 400 g ključale vode, zatim se poklopi i ostavi da odstoji 2 sata. Procedi se i pije toplo, svaka 2 sata po 1 kašika.
Za regeneraciju ogranizma
Sveže zovine bobice pospu se šećerom i vinom
ili limunovim sokom i jedu se svaki dan (po jedan mali tanjirić) tokom 3-4 nedelje.Takva kura regeneriše organizam jerzovine bobice pročišćavaju krv.
Poboljšava sluh
Mlaki čaj od svežeg ili suvog lišća kapne se u uho (2-3 kapi), dva puta dnevno. Ova terapija ojačava sluh.
Med i zova
Uzeti 7-8 listova zove, popariti ih sa 2 dl ključale vode, dodati 1 veliku kašiku meda i ostaviti da mešavima vri 8 minuta. Takav čaj preporučuje se u slučaju astme, bolesti srca, želuca, bubrega, pluća i jetre, ali i za čišćenje creva jer ima blago laksativno dejstvo.
Latinski naziv Sambucus nigra
Narodni naziv bazga, baz, baza, bazgovina, crna bazga zovika…