Borovnica (Vaccinium myrtillus) DRUGI NAZIVI: borovnjača, borovinka, crna borovnica, mrča.
OPIS BILJKE: Borovnica je listopadni žbun koji naraste do 50 cm. Listovi su mali, jajoliki i po ivici sitno testerasti, smešteni na kratkim peteljkama. Zelenkasto-ružičasti, viseći i zvonasti cvetići pojavljuju se u proleće. Iz njih nastaju plavo-crvene, vrlo ukusne bobice koje se beru u julu.
BOROVNICA STANIŠTE: Kod nas čini deo flore vlažnih i hladnih planinskih šuma. Voli kiselkasto zemljište. Raste do 2.000 metara nadmorske visine, a najviše u brdskim krajevima.
VREME CVETANJA: od aprila do juna.
UPOTREBA: U narodnoj medicini poznata je po nizu lekovitih svojstava, a pre svega po jačanju organizma.
LEKOVITI DELOVI BOROVNICE: Beru se plodovi i listovi. Najveće teškoće izaziva branje, jer se listovi za primenu u lečenju dijabetesa moraju brati pre cvetanja. Naime, najlekovitiji sastojak – mirtilin – posle cvetanja prelazi u plod borovnice. Zato pre cvetanja, u aprilu, sečemo ili kosimo žbuniće, osušimo ih i na kraju odvojimo listiće od grančica. Plodove sušimo na toplom i promajnom mestu.
LEKOVIT SVOJSTVA BOROVNICE: Glikozid mirtilin, koji se nalazi u listovima borovnice, danas s pravom nazivaju biljnim insulinom, pa listove primenjujemo za lečenje šećerne bolesti. U narodnoj medicini borovnica je cenjen lek za akutna i hronična želudačno-crevna oboljenja. Kod proliva koji nastaju posle upale creva, posebno kod dece, koristimo osušene plodove. Za trbušni tifus, Knajp preporučuje čajni oparak od listova i osušenih plodova i kao dopunu terapiji antibioticima. Oparak suvih borovnica leci lakše prolive jer brzo i obilno luči sluz. Borovnica steže sluzokožu i uništava zarazne klice. Uvarak borovnice u roku od 24 sata ubija klice tifusa, paratifusa, koli bacila, što znači da deluje protivzarazno i antibakterijski na zarazne prolive, tifus i određene upale creva. Uspešno otklanja nadimanja i pojavu gasova u crevima, što je vrlo značajno u lečenju hemoroida i crevnih oboljenja. Jedan od najboljih preparata svakako je vino od borovnice, koje se najtoplije preporučuje za lečenje kolitisa, svih akutnih i hroničnih želudačno-crevnih bolesti, smetnji u varenju, opšte slabosti, slabog apetita itd. Svež sirovi sok, kao jedan od najboljih i najprirodnijih lekova, služi za ispiranje grla i grgljanje kod katara grla i ždrela, afti, upale zubnog mesa. Leči leukoplakiju jezika (male upaljene bele mrlje na jeziku) koja je izazvana preteranim pušenjem. Ako sok zadržimo par minuta u usnoj duplji, otklanja neugodan zadah iz usta. Svež sok uklanja crevne parazite, naročito gliste. Na jak kašalj lekovito deluju list i plod borovnice u uvarku. Tu pomaže i sirup od borovnice. Za rast kose, u narodnoj medicini se preporučuje trljanje glave čajem od borovnica (listovi).
ČAJ OD BOROVNICE: Na litar vrele vode stavi se pregršt osušenih ili svežih listova borovnice i ostavi 10 minuta. Pijemo 3-4 šolje dnevno. Još je efikasniji mešani čaj, s dodatkom listova divlje jagode i kupine. Taj čaj je jedan od najboljih lekova protiv šećerne bolesti.
SOK OD BOROVNICE: Isceđeni sok borovnica uzima se po 2 čaše dnevno; treba da ga piju žene koje pate od čestih upala mokraćne bešike, a muškarci jer sprečava upalu bešike i prostate.