Svoja znanja i iskustvo u radu s biljkama Britanka Džeka Mekvikar predstavila je u knjizi “Lekovito i začinsko bilje”, u kojoj je obuhvatila više od 335 vrsta lekovitog i začinskog bilja sa uputstvima za berbu i čuvanje svake biljke i više od 200 recepata sa savetima za korišćenje biljaka u kulinarstvu i kozmetici, kao i za pravljenje i primenu biljnih lekova. Knjiga je mnoge oduševila mnogobrojnim preporukama i receptima za svakodnevnu i vrlo različitu primenu opisanih biljaka, informacijama o raznovrsnosti, načinu uzgoja, nege, branju, čuvanju i korišćenju lekovitih i začinskih biljaka. Raznolikost opisanih biljaka je vrlo velika. To su uglavnom različite aromatične vrste koje su od davnina poznate po svojim lekovitim, kulinarskim, ali i drugim svojstvima. Velika prednost našeg podneblja je u tome što mno-ge lekovite biljke možemo da nabavimo, ili da ih pronađemo u prirodi kao samonikle, a njihovim pravilnim korišćenjem unosimo u organizam lekovite materije koje nas jačaju i čuvaju naše zdravlje. U nastavku donosimo neke od Džekinih saveta, recepata i preporuka vezanih za određene biljke.
ZOVA (Sambucus nigra)
Zovini cvetovi smanjuju bronhijalni katar i katar gornjih disajnih puteva, a koriste se i u lečenju polenske groznice.Za spoljnu upotrebu može da se koristi hladan rastvor cvetova, za ispiranje oka kod konjuktivitisa i kao oblog za promrzline. Vodica za grgljanje napravljena od rastvora cvetova ili sirćeta sa zovinim cvetovima smiruje upalu krajnika i bolno grlo. Cvetovi zove imaju blago laksativno delovanje, a na glasu su kod lečenja reumatizma i kostobolje. Bobice su blagi laksativ i podstiču znojenje. Kuvanjem bobica i zgušnjavanjem sa šećerom dobija se zimski sirup za razredivanje koji se koristi kod kašlja i prehlade.
Ukuvane bebice zove (za neuralgije i migrene)
Sastojci: 500 g bobica zove
500 g šećera
Kuvajte bobice sa što je moguće manje vode. Propasirajte i lagano kuvajte sok dok ne nestane većina tečnosti. Dodajte šećer i neprekidno mešajte dok ne dobijete željenu gustinu. Sipajte u pogodnu posudu. Po potrebi uzimajte po dve kašike.
Vodica od cvetova zove izbeljuje i omekšava kožu i uklanja pege. Plodovi daju ljubičastu boju.
VRKUTA (Alchemilla)
Travari je koriste za menstrualne probleme. Ističu da ispijanje uvarka od zelenih delova biljke 10 dana svakog meseca olakšava tegobe u menopauzi.Može da se koristi za ispiranje usta posle vadjenja zuba.
Vrkuta u kulinarstvu:
Iščupkajte mlade listove, koji imaju blago gorak ukus, na male komade i ubacite u salatu. Pre mnogo godina, u „Marks & Spenser” prodavnicama mogao je da se kupi jogurt napravljen od listova vrkute!
SAVET!
Lišće vrkute je odlično za aranžiranje cveća. Listovi mogu da se kuvaju i koriste za farbanje vune u zeleno, a u veterini za lečenje proliva.
KISELICA (Rumex acetosa)
Smatra se da kiselica ima svojstva za čišćenje krvi i poboljšanje njenog kvaliteta, kao što ima i spanać, koji povećava nivo hemoglobina. Sadrži i vitamin C. List može da se koristi u oblozima za lečenje određenih kožnih oboljenja, uključujući akne.
Kiselica u kulinarstvu:
Ovo je odlična biljka za eksperimentisanje. Koristite je štedljivo u čorbama, omletima, sosovima, uz živinsko i svinjsko meso. Korisna je za omekšavanje mesa.Obmotajte listove oko šnicli ili dodajte zgnječeno lišće u marinadu. Jedite sirove listove u salat-ma i kuvajte ih kao spanać, menjajući jednom vodu tokom kuvanja da biste smanjili kiselost.
Čorba od kiselice i zelene salate
Sastojci: 100 gkiselice
• 100 g zelene salate
• 100 g krompira (oljuštenih i isečenih)
• 50 g peršuna
• 50 g maslaca
• 6 dl pilećeg bujona
• 4 kašike pavlake za kuvanje
Operite zeleniš, osušite i krupno naseckajte. Zagrejte maslac i dodajte zeleniš. Lagano dinstajte 5 minuta, pa dodajte i krompir. Sve dobro promešajte, sipajte preko toga zagrejan bujon (supu), poklopite i lagano kuvajte 25 minuta.Usitnite štapnim mikserom. Pre posluživanja dodajte pavlaku.
SAVET!
Kiselica je dobra za boju; uz odgovarajuće sredstvo, daje žutu ili zelenu boju. Koristite sok od listova za odstranjivanje mrlja od rđe, plesni i mastila s platna ili srebra.
MASLAČAK (Taraxacum efficinale)
Jedna od najkorisnijih lekovitih biljaka. Svrstava se u najbolje biljne lekove za probleme bubrega i jetre. Korenom lečimo zatvor i smetnje u varenju, dok su listovi snažan diuretik koji ne ostavlja telo bez kalijuma. Glavice se kuvaju sa šećerom i koriste protiv kašlja.
Maslačak u kulinarstvu:
I listovi i koren jedu se kao hranljiva salata koja čisti krv.
Salata od maslačka i slanine
Sastojci: 225 g mladih listova maslačka
100 g slanine isečene na kockice
1 kriška hleba isečenog na kockice
4 kašike maslinovog ulja
1 kašika jabukovog sirćeta
1 zgnječeni čen belog luka
so ,biber
ulje za prženje
Operite i osušite listove i stavite ih u činiju. Pržite slaninu, beli luk i hleb na ulju dok ne dobije zlatnu boju. Istresite preko listova, dobro promešajte i poslužite.
Kao biljno dubrivo, maslačak je dobar izvor bakra. Uberite 3 cele biljke, stavite u kantu, prelijte litrom ključale vode, pokrijte i ostavite 30 minuta. Procedite kroz staru krpu. Đubrivo nije pogodno za čuvanje.
Nana (Mentha piperita)
Nana je aromatična, umirujuća, antiseptična, antibakterijska, protivupalna biljka koja stimuliše organizam. Može da se koristi na mnogo načina, za različite probleme, uključujući želudačne i crevne tegobe kod kojih je potrebno delovanje protiv grčeva, nadutosti i za podsticanje apetita. Posebno je p-godna za glavobolje uzrokovane nervozom. Pospešuje koncentraciju. Ulje od ove biljke može da se koristi za masiranje bolnih mišića.
Nana u kulinarstvu:
Nana je odlična za čajeve i u receptima s ribom, mesom, jogurtom, voćem i drugim.
Čokoladni mus s nanom
Sastojci: 100 g obične, tamne čokolade
2 jajeta
1 kašičica instant kafe
1 kašičica sveže naseckane nane
ulupana slatka pavlaka
1 malina ili jagoda za ukras
Rastopite čokoladu na pari i sklonite s vatre. Umutite žumanca i dodajte u čokoladu dok je vruća (to će ih malo skuvati). Dodajte kafu i iseckanu nanu.Ostavite smesu da se hladi 15 minuta. Ulupajte belanca (ne previše čvrsto) i lagano ih dodajte u smesu s čokoladom. Rasporedite u činijice. Pred samo posluživanje, u sredinu stavite malo šlaga, malinu ili jagodu i listić nane.
ROZETLA (Pelargonium graveolens)
Gotovo sve pelargonije (muškatle) stigle su u Evropu iz južne Afrike u 17. veku. Aromatično lišće rozetle ili mirisne muškatle bilo je popularno u viktorijansko doba, kada se gajila u kući da bi se njen miris širio prostorijama. Početkom 19. veka, francuska industrija parfema prepoznala je njen komercijalni potencijal. Ulje rozetle danas nije samo sastojak parfema za muškarce, već se koristi i u aromaterapiji.
Rozetla u kulinarstvu:
Pre nego što su proizvedene veštačke jestive arome, kuvarice su koristile listove ove biljke na dnu pleha za kolače, da bi testu dale aromu. Naše bake su ih ubacivale u tegle sa slatkim od šljiva i drugog voća. Zašto ne bismo sledili te primere? Kad podmažete pleh ili stavite papir za pečenje na dno, rasporedite po njemu dvadesetak listova rozetle. Zatim u pleh sipajte testo i pecite kao i obično. Kad se kolač ispeče i ohladi, odstranite papir i listove.
Punč od rozetle
Sastojci:
1,2 litra soka od jabuke
4 limete
250 g šećera
6 listova rozetle
6 kapi zelene boje (po želji)
Kuvajte sok od jabuke, šećer i listove rozetle 5 minuta. Procedite. Ohladite i dodajte boju. Tanko isecite limete i dodajte u tečnost. Sipajte u čaše s ledom i ukrasite listovima biljke Pelargonium graveolens.
SAVET!
U aromaterapiji ulje rozetle deluje opuštajuće, ali koristite ga u malim količinama. Razredite 2 kapi u 2 kašičice sojinog ulja i koristite za ublažavanje PMS-a, dermatitisa, ekcema i herpesa, kao i za negu suve kože.
HAJDUČKA TRAVA (Achillea millefelium)
Jedari od najboljih biljnih lekova za temperaturu. Kad se koristi kao vruć uvarak, podstiče znojenje, koje snižava temperaturu i izbacuje otrove. U Kini se sveža biljka koristi kao oblog za lečenje rana i osipa i kao vodica za ispiranje usta kod upale desni.
Hajdučka trava u kulinarstvu:
Mladi listovi mogu da se koriste u salatama. Evo i jednog recepta:
Salata s tri samonikle začinske biljke
Uzmite jednake količine hajdučke trave, bokvice i potočarke, malo belog luka, pola krastavca, sveže naseckan ili suv vlašac i peršun, 1 srednji kuvan i ohlađen krompir, preliv od limuna i pavlake (ili ulja) i malo soka od jabuke. Očistite bilje i odaberite samo mlade listove. Pažljivo operite i ocedite. Isecite hajdučku travu i bokvicu na tanke trake, a krastavac i krompir na male kockice. Potočarku složite u činiju, dodajte bilje i povrće i preliv, pa promešajte.
VLAŠAC (Allium scheeneprasum)
Listovi vlašca su blagi antiseptici. Posuti po hrani podstiču apetit i poboljšavaju varenje.
Vlašac u kulinarstvu:
Dodajte ga isključivo pri kraju kuvanja, inače će izgubiti aromu. Odličan je kad se sveže ubran pospe kao ukras na omlet ili kajganu, salatu ili čorbu. Može da se pomeša s mekanim sirevima, da se pospe preko mesa s roštilja, ili da se pomeša s kiselom pavlakom kojom se filuju krompiri pečeni u ljusci.
Maslac s vlašcem
Sastojci: 100 g maslaca
4 kašike naseckanog vlašca
1 kašika soka od limuna
so , biber
Dobro umutite maslac i vlašac, dok ne postano kremasto. Dodajte i limunov sok i začinite po želji. Pokrijte i ohladite u frižideru, održaće se nekoliko dana. Koristite za kajgane, omlete, kuvano povrće, uz pečenu jagnjetinu i ribu.
ČUBAR (Satureia hertensis)
Čubar je biljka obdarena lekovitim svojstvima – smatra se da ublažava bol kod uboda pčele ako se protrlja ubodeno mesto. Napravite uvarak kao čaj za bolji apetit i podsticanje varenja, kao i za ublažavanje nadutosti. Smatra se i stimulansom, a nekada je bio tražen i kao dobar afrodizijak.
Čubar u kulinarstvu:
Dobro se kombinuje s povrćem i mesom. Podstiče apetit i pomaže u varenju. Ukus mu je ljut, pa ga treba štedljivo dodavati salatama. Čubar mož da zameni so i biber, pa je od velik pomoći osobama koje treba da izbe gavaju kuhinjsku so. Od njega takod može da se napravi dobro ulje i sirće,
Salata od pasulja sa čubrom i belim lukom
Sastojci:
200 g suvog pasulja
1 crni luk
1 šargarepa (očišćena krupno isečena)
1 grančica celera
1 čen belog luka
3 kašike maslinovog ulja
1 kašika belog vinskog sirćeta
2 kašike naseckanog čubra
2 kašike naseckanog peršuna
Potopite pasulj tokom noći u hladnu vodu. Ocedite ga i stavite da se kuv Prvu vodu bacite. U drugu dodajte pola očišćenog luka, šargarepu i cek pa kuvajte dok ne omekša. Ocedite i ubacite drugo povrće. Pomešajte ulje sirće i zgnječeni beli luk. Dok je pasilj još vruć, dodajte mu preostali luk (tako isečen) i naseckano bilje, pa prelijte mešavinom ulja i sirćeta. Poslužiti čim se malo ohladi.