Lekovito bilje za lečenje čireva

Uzrok čira je obično infekcija lojne žlezde. Obično se javlja u predelu pazuha, na rubovima analnog otvora ili vagine, u preponama ili na bradi. Počinje kao bubuljica koja raste i postaje bolna zbog bakterijske infekcije (obično su u pitanju stafilokoke). Bubuljica, gnojno zapaljenje i čirevi nastaju brzo, napune se gnojem u toku 24 sata i veoma sporo prolaze; potrebno je da prođe od deset dana do jednog meseca pa da dođe do spontanog pro-laska čira.
Kada se čirevi ponavljaju, onda treba razmišljati o temeljnom lečenju koje uključuje dijetu i odgovarajuće higijenske navike.

Spoljašnje lečenje čira

Na prvom mestu, primenićemo lokalnu toplotu sa ciljem da čir sazri tako što ćemo na njega staviti kesu sa toplom vodom, ili još bolje, toplu oblogu od gline. Savršeno rešenje je priprema toplog obloga na bazi lanenog semena (Linum usitatissimum): malu platnenu kesu napunimo trećinom lanenog semena, zatim je zašijemo i stavimo u kipuću vodu; semenke će nabubriti i popuniti kesu.
Suvišnu vodu pažljivo iscedimo, zatim kesu stavimo na čir, toplu koliko je moguće izdržati i zamotamo gazom. Za jedan tretman se preporučuje primena dve kese kako bi se rashlađena kesa odmah zamenila toplom. Postupak treba da traje oko trideset-četrdeset minuta. Laneno seme ima u sebi biljne sluzi i osnovne masne kiseline koje pomažu sazrevanju čira. U iste svrhe se može koristiti i laneno brašno.

Za stimulisanje sazrevanja gnojne upale i čira isto tako su efikasne tople i vlažne obloge od kuvane hrastove kore (Quercus robur), koje treba naizmenično menjati.
Kod vrlo snažne nadraženosti, preporučuje se hladna obloga od arnike.
Za obloge koje služe za omekšavanje čireva i dalje se koristi seme božije travice i piskavice, koje ima biljne sluzi i osnovne masne kiseline poput lanenog semena, ali sadrži i alkaloid trigonelin.
Seme božje travice se koristi isto kao i laneno.
Kuva se u vodi dok se ne dobije gusta masa koja se stavlja u vidu debelog sloja na lanenu tkaninu.
Mada se ponekad preporučuje, ovde nećemo govoriti o mešavini semena piskavice i lana, jer nema posebnog dejstva.
Kod lokalizovanja gnojnih pojava, koje teško mogu da omekšaju, preporučuje se mast na bazi kukute (Conium maculatum) ili barske kukute (Cicuta virosa). Njeno terapeutsko dejstvo je delotvorno kao i druge kreme protiv bubuljica; posebno se ceni njena analgetska moć, zahvaljujući alkaloidima koje u sebi sadrži.
Ukoliko se javi trovanje, čak i ako je lokalnog tipa, primenu kreme odmah treba ukinuti.

Unutrašnje lečenje čireva

Upornu pojavu čireva treba lečiti ne samo spolja nego i iznutra. Polazna tačka je uvek probavni trakt. Obično se preporučuje dugotrajna primena blagog čaja za čišćenje. Dodavanje bilo kakvog antidiskrazičnog leka, kao što se radi kod hroničnog ekcema, ponekad daje sasvim dobre rezultate.
Ovde se nikako ne preporučuju jaka sredstva za čišćenje kao kod hroničnih kožnih promena. Dovoljna je polovina doze lista sene (Cassia senna) od one koja se primenjuje kod hroničnih dermatoza za regulisanje metabolizma.
U drugim situacijama je poželjna upotreba lekova za čišćenje. Ovi čajevi se takođe prepisuju na uobičajen način i na duži period. Na kraju, lečenje čira može da se dopuni šipkom ili bilo kojom drugom vrstom koja je bogata vitaminom C.

Recepti protiv čireva
Sastav:
Kopriva, maslačak, šipak, čaure sene i zeleni anis, u jednakim delovima.
Koncentracija:
100%
Obrada:
Stave se dve kafene kašičice mešavine u šolju vrele vode i ostave se 20 minuta Piti po jednu šolju ujutru i uveče.

ČIREVI NA NOGAMA (VARIKOZNI ČIREVI NA BEDRIMA)

Postoji mnogo vrsta čireva, ali je možda najteže lečiti one koji se javljaju kod osoba koje leže i koje imaju problema sa cirkulacijom u nogama. Čirevi kod osoba koje leže se stvaraju usled pritiska mekog tkiva na telu, koje je zgnječeno između kreveta i tvrdih delova kosti, smanjujući tako cirkulaciju i izazivajući uginuće kožnih ćelija.
Lečenje čireva zahteva, pre svega, posebnu higijenu, kako bi se izbegla infekcija.

Amika (Amica montana)

Što se tiče spoljašnje primene arnike u lečenju čireva na bedrima sa varikoznim počecima, flebolozi su isticali pojavu alergijskog nadražaja. Primedba izgleda sasvim tačna ukoliko se oko starog i obamrlog čira na bedrima razvio, kako se to često dešava, akutni i uporni dermatitis; s obzirom na to da je ovakav čir veoma osedjiv, lako može da izazove pojavu alergijske reakcije. Nadražujuće lokalno dejstvo amike može da pogorša situaciju. Tada se preporučuje stavljanje vlažne gaze prethodno potopljene u vodu
u kojoj se kuvala nrastova kora (koja deluje samo kao sredstvo za skupljanje a nikada kao sredstvo za nadraživanje ili alergiju) i na taj način osušiti dermatitis.

Pasji jezik ili mišjak (Cynoglossum officilinale)
Ima iste komponente kao crni gavez. Zavoji, ili još bolje, zavoji sa ovom biljkom, ne samo da se koriste kod čireva nego i kod trombo-flebitisa i drugih vrsta rana. U slučaju čira na bedrima, ovi vlažni oblozi
se preporučuju samo tokom prvih dana dok se nadražaj ne smiri i čir započne epitelizaciju. Dalje se nastavlja sa lečenjem pomadama, kremama i čvrstim zavojima. Kod površinskog tromboflebitisa, međutim, pomenuti zavoji moraju što pre da se uklone, kako bi pacijent što pre ustao i hodao. Ležanje u krevetu sa vlažnim oblogama se praktikovalo nekada, a sada je potpuno zanemareno.

Crni gavez (Svmphvtum officinale)
Koren crnog gaveza je veoma bogat alantoinom, supstancom koja je široko primenjiva u kozmetici i dermatologiji zbog zarastajućih svojstava. Medutim, njegova primena mora da se ukine spolja, s obzirom na to da sadrži pirolizidinske alkaloide koji imaju kancerogeni efekat na jetru kod hroničnih oblika. Naziv crnog gaveza (consuelda) potiče od consolida i naznačava da učvršćuje i zatvara rane; drugi primer narodne mudrosti koji se potvrđuje naučnim pronalascima. Sa svežim i isečenim korenjem možemo dobiti tečnost nakon kuvanja 100 do 250 gr vode u kojoj je natopljena sterilna gaza koja se stavlja na čir. Čak i tada treba imati u vidu da lečenje čireva mora biti pod nadzorom.

Gospina trava (Hvpericum officinale)
Kod varikoznih poremećaja sklonih čirevima na bedrima, preporučuje se trtjanje nogu uljem od gospine trave. Nikako ne treba zaboraviti unutrašnje i spoljašnje lečenje sa preparatima od Aesculusa.

Med
Takođe je klasičan lek stavljanje sirovog meda, jer stimuliše proces zarastanja. Osim toga, enzimi koji su u medu prisutni (ali mora biti nekuvan) pomažu rastvaranje membrane vezivnog tkiva koje se obično formira na čirevima. Danas se u Velikoj Britaniji već komercijalizovao flaster od sterilnog meda za lečenje ove vrste čireva.

Majčina dušica (Thvmus vulgaris)
Trljanje alkoholom od majčine dušice jača kožu dok se još nije otvorila tokom formiranja čira. Trljanje mora biti diskretno ali energično, sa masažom, kako bi se stimulisala lokalna cirkulacija. Alkohol od majčine dušice je veoma lak za pripremu: uzme se dosta majčine dušice (poželjno je da bude sveža), umoči se u vinski alkohol i ostavi da se natapa oko tri nedetje na svežem i mirnom mestu.