Lekovito bilje za lečenje psorijaze

Psorijaza se javlja u vidu zona na kojima se koža ljušti i crveni, zatim opada u vidu peruti srebrnkaste boje; psorijaza obično napada delove gde postoji ćešće trljanje tela: na kolenima, laktovima,kosmatim delovima i pregibima na telu.

Psorijaza je naslednog je karaktera i posledica je prekomernog stvaranja spoljašnjeg sloja kože. Uprkos ružnom izgledu osoba koje imaju ozbiljne napade psorijaze,psorijaza nije opasna bolest. Osim toga,psorijaza se javlja i u obliku pupoljaka, pod uticajem nervnog i emocionalnog stanja osobe. Nije poznato efikasno lečenje psorijaze.
psorijaza lekovito bilje
Dijeta
Na dijetetskom nivou preporučuju se velike količine voća, povrća i hladno ceđenih biljnih ulja (koja su bogata vitaminom E).

Lekovite biljke
Očigledno je da između biljaka koje sadrže saponin i kožnih bolesti postoji bliska i značajna veza koju samo delimično poznajemo. Stoga bi bilo logično da pretpostavimo da će se s boljim upoznavanjem faktora uzajamne povezanosti postizati bolji terapeutski efekti sa ovim biljkama nego što se to danas čini.
Kod psorijaze su veoma korisne biljke bogate saponinom.
Kao domaći lek za psorijazu imamo ulje od gospine trave (Hvpericum perforatum), laneno kozmetičko ulje (Linum usitattissimum) i biljne smole. Za unutrašnje lečenje preporučuje se čaj od hernije (Herniaria glabra).
Dobru reputaciju ima bodljikava tetivka (Smilax utilis) koja ima najviše uspeha u lečenju uporne psorijaze; potiče iz srednje Amerike.

Veoma je koristan sledeći lek: ostaviti tokom noći da se natapa jedna kašičica korena od bodljikave tetivke u litru hladne vode koju sledećeg jutra stavimo da vri dvadeset minuta. Polovina se pije (hladna) tokom prepodneva a druga polovina uveče, redovno i bez prekidanja tokom nekoliko nedelja. Na isti način mogu da se koriste i druge droge bogate saponinom, poput hernije.

Čaj za metabolizam koji se savetuje nakon istraživanja hroničnih ekcema, pogodan je takođe i protiv psorijaze. Za spoljašnju upotrebu često je dovoljno čišćenje lanenim uljem kojem se mogu dodati jedan ili dva procenta hiperinskog ulja.

U alopatskoj medicini koristi se biljni lek na bazi lekovitog peruanskog lišaja (Polvpodium leucotomos i druge podvrste), koji se uzima u kapsulama. Nisu poznata štetna sekundarna dejstva. Kupanje u morskoj vodi i lekovitim sumpornim mineralnim vodama (onim koje imaju miris pokvarenih jaja) može biti korisno u preventivnom lečenju psorijaze, ali su retko efikasni prilikom akutnih kriza svraba i ljuštenja.