Mnoge tegobe menopauze mogu se ublažiti hormonskim preparatima, ali u zvaničnoj medicini postoje oprečna mišljenja u vezi sa korišćenjem sintetičkog estrogena. Na sreću, priroda je bogata biljkama čiji sastojci uspešno simuliraju dejstvo ženskih polnih hormona i otklanjaju tegobe u menopauzi.
Menopauza nastaje konačnim, prirodnim gubitkom menstruacije i ovulacije. Javlja se najčešće između 45. i 55. godine života, a glavni dokaz da je nastupila jeste izostanak menstruacije tokom perioda od 12 meseci. Osnovni uzrok prestanka ovulacije jeste znatan pad nivoa estrogena i progesterona. Kao što nagli skok nivoa ova dva hormona kod devojčica u pubertetu izaziva burne psihofizičke reakcije, i njihov pad dovodi do niza neprijatnih tegoba.
Tegobe u menopauzi se mogu značajno ublažiti
Karakteristična pojava u klimaksu jesu valunzi (iznenadni talasi toplote, pojava crvenila i znojenja), a ovu tegobu oseća 75-85% žena koje ulaze u menopauzu. Ove “epizode” mogu da traju od nekoliko sekundi do 20 minuta, a činjenica da 33% žena zbog valunga traži lekarsku pomoć govori o ozbiljnosti ovog problema. Osim toga, pojavljuje se i čitav niz drugih tegoba: malaksalost, nesanica, nervoza, preosetljivost,pojava fibroida (benigne ciste na dojkama ili materici), srčana aritmija, problemi sa izlučivanjem tečnosti, drastičan pad libida, sklonost osteoporozi (krtost kostiju), kao i suvoća i gubitak elastičnosti vagine i okolnog tkiva.
Kako prebroditi tegobe u menopauzi
Mnogi simptomi menopauze i komplikacije koje se razvijaju u tom periodu, mogu se ublažiti ili čak izbeći pravilnim načinom života. Redovno vežbanje,boravak u prirodi, kontrola telesne težine, izbegavanje cigareta,
alkohola i kofeina, ishrana bogata vitaminima i mineralima, posebno kalcijumom, mogu pomoći u zaštiti od
kardiovaskularnih bolesti i osteoporoze, a imaju i blagotvoran učinak na mentalno zdravlje. Preporučuje se umerena fizička aktivnost kao što je svakodnevno pešačenje (šest kilometara za jedan sat) ili plivanje.
TOP 5 lekovitih biljaka koje ublažavaju tegobe menopauze
GLOG
Glog ublažava kardivaskularne poremećaje uzrokovane nedostatkom hormona. Širi krvne sudove, podstiče lučenje mokraće, deluje kao sedativ, reguliše krvni pritisak, te je gotovo nezamenjiv u slučaju menopauze sa propratnim simptomima.
Treba uzimati pola kašičice (40 kapi, 2,5 ml) tinkture tri puta dnevno, a kada se konzumira čaj, tri puta po šolju (kašičica gloga na jednu šolju). Nema poznatih nuspojava i kontraindikacija.
ŽALFIJA
Žalfija ili kadulja poreklom je sa Mediterana, ali se uzgaja u celom svetu. Čaj i tinktura stimulišu izlučivanje telesnih tečnosti. Bogata je flavonidima koji uspešno smiruju valunge. Tinkturu treba uzimati po pola kašičice dnevno (40 kapi, 2,5 ml), a čaj – tri šolje na dan (jedna supena kašika kadulje na šolju vode).
KOMORAČ
U narodu je poznat kao morač, a zbog svojih lekovitih svojstava uzgaja se u celom svetu. Kada je reč o tegobama koje prate menopauzu, najbolje deluje u slučaju valunga. Koristi se kao tinktura, a preporučena doza je pola kašičice (20 kapi, 1,3 ml) tri puta dnevno. Ukoliko se konzumira kao čaj, savetuje se tri puta po jedna šolja (1 supena kašika komorača po šolji) na dan.
SLADIĆ
Koren sladića najbogatiji je aktivnim supstancama, a najbolje ga je koristiti prerađenog, u obliku tinkture ili čaja. Sladić je vrlo moćno sredstvo za regulisanje valunga, međutim, treba biti oprezan prilikom njegove upotrebe jer može naškoditi osobama sa visokim krvnim pritiskom, edemima, suženim žučnim kanalima, insuficijencijom bubrega ili srca. Tinkturu uzimati tri puta dnevno po 1 kašičicu (40 kapi, 2,5ml), ili tri puta na dan po šolju čaja (1 supena kašika sladića po šolji).
CRVENA DETELIINA
Lekovita aktivna supstanca iz cvetnih glavica crvene deteline bogata je flavonoidima i fitoestrogenom, koji su slični onima u soji. Konzumira se u obliku čaja.
Potrebno je 4 grama suvog cveta podeljenog u tri doze. Klinička istraživanja nisu pokazala dejstvo crvene deteline na suzbijanje simptoma menopauze, ali se ova biljka pominje u terapiji klimakterijuma u svakom priručniku o lekovitom bilju.
Lekovito bilje olakšava tegobe
Crna kopriva i nana
Po 4 supene kašike iseckanog lista i cveta crne koprive i 2 supene kašike sitno iseckanog lista nane izručiti u litar ključale vode. Ostaviti 2 sata da odstoji, procediti i piti u toku dana zaslađeno medom.
Imela sa kruške ili topole
Po 2 šupene kašike sitno iseckanog lista i cveta bosiljka, lista imele sa kruške ili topole, i lista i cveta srdačice, izručiti u litar ključale vode. Ostaviti poklopljeno 2 sata da odstoji, procediti i zasladiti medom. Piti u toku dana.
Čaj od cveta nevena
Po 2 supene kašike sitno iseckanog cveta nevena, lista matičnjaka i lista ruzmarina preliti litrom ključale vode. Ostaviti poklopljeno 2 sata da odstoji, procediti i piti u toku dana, zaslađeno medom.