Urtica dioica L.
Kopriva je izuzetno važna biljka lečenje, koristi se od davnina. Spominje je Dioskorid u 1. veku kao lek protiv opšte slabosti i delotvoran pri čišćei organizma, i dodaje da je biljka dobar afrodizijak. Grci su praktikovali masiranje sa svežom biljkom protiv reumatskih bolova i artritisa.
OPIS BILJKE
Kopriva je dugogodišnja biljka iz porodice Urticaceae visoka oko 0,5-1,5 m. Stabljika je četvorougaona, listovi i stabljika prekriveni su sitnim žarnim dlačicama, cvetovi su sitni i zelene boje. Biljka raste svugde gde je zemlja bogata azotom, posebno uz kuće.
KORIŠTENI DELOVI KOPRIVE
Sakupljamo celu biljku, od ranog proleća do kasne jeseni, a sušimo naglo. Kopriva, 12 sati nakon što smo je ubrali, gubi žarni efekt u dlačicama i dobija baršunasti izgled.
PRIPREMA I UPOTREBA KOPRIVE U LEKOVITE SVRHE
1. ČAJ OD KOPRIVE 50 g suve biljke u 1 L ključale vode, čaj pustimo da odstoji 10-15 minuta, pijemo 3-4 šoljice nezaslađenog čaja dnevno.
2. SVEŽI SOK: Ovim načinom se najbolje koriste lekovita svojstva biljke, koristimo ga kod prolećnog umora i kod eliminacije toksičnih tvari iz organizma.
Pijemo čašu soka ujutro i jednu u podne.
3. OBLOZI: Natopimo gazu sokom i lečimo obolela mesta, 3-4 puta dnevno. Svezi sok nanosimo direktno na obolelu kožu.
4. TINKTURA OD KOPRIVE: 20 g suvog korena prelijemo sa 100 ml 70-postotnog etanola, uzimamo 20-30 kapi tri puta dnevno.
5. GRGLJANJE: grgljamo koncentrisaniji mlaki čaj od koprive.
LEKOVITO DEJSTVO KOPRIVE
Zeleni listovi koprive sadrže mnogo hlorofila, a njihova hemijska struktura slična je hemoglobinu: bogati su mineralima pogotovo železom, fosforom, magnezijumom, kalcijumom i silicijumom, supstancama koje čine ovu biljku dobrim diuretikom. Biljka kopriva sadrži i vitamine A, C i K, tanine, brojne aminokiseline i šećere. Kopriva se savetuje kod reumatičnih bolova, artritisa, bubrežnih kamenaca, za povećanje količine urina i kod svih upalnih procesa u telu. Čisti krv od ostataka kiselina proizvedenih metabolizmom. Koren koprive koristi se kod otežanog mokrenja zbog povećane prostate.
Koristi se kod obolele gušterače, kod bolesti jetre, žuči i slezene (recepti 1 i 2).
• Antianemična je pa se koristi kod niskog železa u krvi i kod krvarenja. Velika količina železa stimuliše proizvodnju eritrocita (krvnih crvenih zrnaca). Kopriva se savetuje slabim i umornim osobama (recepti 1 i 2).
• Takode zaustavlja krvarenja iz nosa (recept 3 i nosni tampon) te reguliše obilne menstruacije (recepti 1 i 2). Biljka daje dobre rezultate kod otežane probave, pomaže pri izlučivanju probavnih sokova i pospešuje apsorpciju tvari (recepti 1 i 2), deluje protiv proliva i pomaže kod hemoroida i kolitisa.
• Kopriva smanjuje nivo šećera u krvi, stoga se nalazi u mnogim čajnim mešavinama koje koriste dijabetičari (recepti 1 i 2) a isti pripravci koriste se i kod gripa i tuberkuloze jer dobro čisti pluća.
KOPRIVA ZA KOŽNE BOLESTI:
Koristi se kod hroničnih bolesti kože, osobito kod ekcema i akni, te kod ispadanja kose (recept 3) a pomaže i protiv infekcija u ustima, afta, upale desni, angina (recept 5).