Maitake gljiva

Maitake gljiva je jedna od najdragocenijih, ali i najskupljih gljiva. Zovu je i “razigrana gljiva” (mai=ples, take=gljiva), a u Japanu je oduvek smatrana dragocenom. Postoji legenda koja kaže da onaj koji je nađe – zaigra od sreće, jer je može prodati za zlato u količini njene težine.

Danas se maitake gljiva koristi u modernoj mikoterapiji, i to iz dva razloga: efikasna je u lečenju metaboličkih bolesti i bolesti krvotoka – i ubraja se medu gljive koje su najefikasnije u borbi s tumorom. Posebno je značajna u snižavanju krvnog pritiska (deluje slično kao lekovi ACE – inhibitori), u slučajevima glikemije i poremećaja telesne težine, što je grupa karakteristika koje se nazivaju metabolički sindrom i koje nose velik rizik od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa tipa 2.

Posebno je značajna u borbi s metaboličkim sindromom, jer specifično deluje na jetru.Takodje, utiče na jačanje tkiva čineći ih otpornijim. Zato se preporučuje osobama koje se moraju podvrgnuti hirurškoj intervenciji, odnosno, zaštiti organizma od različitih vrsta trauma (povreda, bolesti).

maitake gljiva

Japanski naučnici utvrdili su da ekstrakt maitake gljiva može sprečiti rast tumora i stimulisati imunološki odgovor organizma. Naime, utvrđeno je da maitake gljive imaju izvesni uticaj na tumore dojke i creva, dok su u Kini rađena istraživanja kod karcinoma pluća, želuca i jetre – i potvrđen je antikancerogeni efekt.

Takođe, maitake mogu povećati osetljivost na insulin, pa dijabetičari mogu imati veliku korist od nje.

Antikancerogeno dejstvo
Neke lekovite gljive koriste se u tečenju tumora, ali ne kao alternativa hemo-terapiji, već kao njeno pojačanje, ili da bi se smanjio rizik od metastaze. Mogu se koristiti i posle konvencionalnih tekova -za smanjenje rizika od recidiva. Mikoterapeuti koriste više gljiva u velikim dozama (maitake, šitake, ABM, Cordvceps, Coriolus, Polvporus i dr.) i u kombinaciji s gljivom reiši. Pored protivu-palnog dejstva, takode jačaju imunološki sistem, posebno limfocite, koji uništavaju maligne ćelije delujući na tumore na više nivoa.Takođe, mogu smanjiti negativne efekte hemoterapije i radioterapije, doprinoseći održavanju dobrog kvaliteta života. Međutim, mikoterapija se mora sprovoditi pod nadzorom stručnjaka, jer su neke gljive efikasne u slučaju jedne vrste tumora, dok na neku drugu ne deluju. Činjenica je da gljive mogu delovati preventivno kad je reč o malignim oboljenjima i smanjiti rizik od oboljenja povezanih sa starenjem.