Matičnjak je najpoznatiji prirodni lek protiv nesanice i nervoze,pomaže kod hroničnog umora i nervoze a njegov prijatan miris osvežava prostorije….
Matičnjak je u narodu poznat i kao limun trava, jer njegov miris podseća upravo na ovo citrusno voće. U srednjem veku koristio se za otklanjanje napetosti, njegove grančice bile su prirodni osveživači prostorija, a u Francuskoj se i danas primenjuje za lečenje umora i glavobolje. Matičnjak cveta od juna do septembra, a listove treba brati pre cvetanja, dok se cela biljka (zajedno s listovima) bere tokom cvetanja.
LEK PROTIV HIPOHONDRIJE
Matičnjakje jedna od najefikasnijih lekovitih biljaka u tretmanu psiholoških problema kao što su nervoza, stres, depre-sija, anksioznost i hipohondrija (strah od bolesti). U slučaju ovih poremećaja, radi jačeg efekta može se kombinovati s drugim lekovitim biljkama koje imaju slično dejstvo, kao što su valerijana, kamilica, lavanda. Ukoliko se koristi sa valerijanom, jednako je delotvoran poput sintetičkog leka za smirenje triazolama, ali za razliku od njega, ne uzrokuje nuspojave.
Čaj od matičnjaka zaslađen medom izvrstan je lek protiv nesanice, a preporučuje se i osobama koje imaju problema sa koncentracijom. Neki ističu da se, kada popiju samo jednu šolju ovog napitka, osećaju smirenije te da dostižu blago euforično raspoloženje.
ČAJ OD MATIČNJAKA POBOLJŠAVA VARENJE
Čaj od matičnjaka najbolje je praviti od svežih listova. Efekat će se u tom slučaju prvo ispoljiti na organima za varenje budući da otklanja nadutost, pokreće probavu, a deluje i u slučaju proliva, želudačnih tegoba i povraćanja na nervnoj bazi. Koristan je i u lečenju sindroma nervoznih creva.
PREPORUČUJE SE TRUDNICAMA
Matičnjak dokazano deluje protiv menstrualnih tegoba, a čaj od ove biljke preporučuje se i trudnicama jer efikasno otklanja jutarnje mučnine.
DOBAR ZA REUMATIČARE
List matičnjaka može se koristiti i kao dodatak kupkama, naročito u slučaju neuralgije i reumatizma, a pomešan sa gorkim travama kao što su kičica, lincura, gorka detelina ili hajdučica – poboljšava apetit i blagotvorno deluje na ceo organizam.
JAČASRČANI MIŠIĆ
Za lekovito dejstvo matičnjaka najzaslužnija su esencijalna ulja citronelal i citral, pelini i tanini, koji opuštaju mišiće, jačaju srce i imaju antibiotsko dejstvo. Za jačanje srčanog mišića najbolje je koristiti tinkturu ove biljke, koja pomaže i u slučaju glavobolja, herpesa na usnama i atletskog stopala.
POMOĆ U TERAPIJI ZA ALCHAJMEROVU BOLEST
Zahvaljujući tome što je bogat antioksidansima, koji štite ćelije tela od oštećenja uzrokovanih oksidacijom, matičnjak pomaže i obolelima od Alchajmerove bolesti, poboljšavajući pamćenje i koncentraciju.
ETERIČNO ULJE – VAŽAN DEO KUCNE APOTEKE
Eterično ulje matičnjaka ima slično dejstvo kao i sama biljka i veoma je cenjeno i skupo. Spolja se koristi razblaženo, za masažu ili ublažavanje herpes simplexa. Udisanje mirisa ovog eteričnog ulja može ublažiti mučnine.
RECEPTI Za negu kože
Zbog antivirusnog dejstva matičnjak je vrlo popularan i u kozmetičkoj industriji, te se koristi u pripremi krema, losiona i tonika za negu masne i problematične kože, a pogodan je i za mešovitu kožu jer je hidrira.Tonik možete napraviti tako što ćete pomešati kašičicu matičnjaka sa šoljicom hamamelisa i ostaviti to da stoji nedelju dana, a zatim ga procediti i koristiti jednom dnevno.
Čaj za smirenje
Pomešati jednake delove lista matičnjaka, nane, cveta kamilice, hmelja i korena valerijane. Kašiku mešavine popariti sa 2 dl ključale vode, odmah poklopiti, ostaviti tri sata da odstoji, procediti i piti posle večere.
Tinktura protiv herpesa
Kašičicu listova matičnjaka preliti s pola šolje votke, ostaviti da odstoji dve nedelje na toplom mestu, a zatim procediti i dobro istisnuti tečnost iz listova. Tinkturu čuvati u dobro zatvorenoj boci od tamnog stakla. Kada se pojavi herpes na usni, mazati ga nekoliko puta dnevno sa nekoliko kapljica tinkture.