Šta je melatonin?
Melatonin se stvara u različitim tkivima u telu, iako je glavni izvor melatonina epifiza u mozgu. Proizvodnja i oslobađanje melatonina iz epifize se javlja sa jasnim dnevnim (biološkim) ritmom, sa maksimalnim nivoima koji se javljaju noću. Melatonin hormon se cirkulacijom sprovodi od mozga do svih delova tela. Tkiva koja sadrže receptore specifične za melatonin su u stanju da detektuju vrhunac cirkulišućeg melatonina noću i ovo je signal telu da je noć. Nivo cirkulišućeg melatonina može se detektovati u uzorcima krvi i pljuvačke, a to se koristi u kliničkim ispitivanjima za identifikaciju internih cirkadijalnih ritmova.
Kod mnogih životinja (uključujući širok spektar sisara i ptica), hormon melatonin iz epifize je od suštinskog značaja za regulisanje sezonske biologije tela (na primer, reprodukcije, ponašanja i rasta dlaka), kao odgovor na promenu dužine dana. Značaj melatonina u ljudskoj biologiji nije jasan, mada može pomoći da uskladite cirkadijalni ritam u različitim delovima tela. Melatonin se često naziva “hormon sna”- iako nije od suštinskog značaja za ljudsko spavanje, spavamo bolje za vreme dok se melatonin luči.
Melatonin hormon spavanja
Melatonin je hormon proizveden u epifizi mozga iz aminokiseline triptofan. Proizvodnja i oslobađanje melatonina se stimuliše u mraku i kada je smanjena svetlost, sugerišući da je melatonin uključen u biološki ritim (unutrašnji organski sat) i regulisanje različitih funkcija tela. Nivoi melatonina u krvi su najviši pre spavanja.
Alternativni naziv za melatonin: N-acetil-5-metoksitriptamin.
Melatonin hormon je proizveden u epifizi i takođe se proizvodi u gastrointestinalnom traktu. Ovaj hormon igra ključnu ulogu u sinhronizaciji cirkadijalnog ritma i pomaže regulisanje ciklusa buđenja kod sisara. Pored ove funkcije, melatonin je moćan antioksidans koji štiti organizam od slobodnih radikala. Iako je sintetički melatonin (tablete i kapsule) stekao popularnost u poslednje vreme kao nutritivni dodatak, melatonin se može naći u različitim namirnicama.
Melatonin hormon i san
Melatonin hormon i san: najčešća funkcija i upotreba melatonina je da pomogne u snu. Najjači dokazi koji podržavaju upotrebu melatonina je za sindrom odložene faze sna, nesanice kod dece i starijih osoba, umor i probleme sa spavanjem kod osoba sa poremećajima ponašanja, razvojnim ili mentalnim poremećajima. Najslabiji dokaz koji ide u prilog upotrebe melatonina je za poremećaj spavanja usled radnih smena.
Melatonin za spavanje – u čemu je tajna?
Kada sunce zađe i dođe do mraka, epifiza je “uključena” i počinje aktivno da proizvodi melatonin, koji se oslobađa u krvi. Obično, ovo se dešava oko 9 časova uveče. Kao rezultat toga, nivo melatonina u krvi je u porastu naglo i počinjete da se osećate manje budni. San postaje sve primamljiviji. Nivoi melatonina u krvi budu povišeni oko 12 časova – cele noći – pre svetlosti novog dana kada se melatonin vraća na nizak nivo. Dnevni nivo melatonina se može jedva otkriti.
Svetlost direktno inhibira oslobađanje melatonina. To je razlog zašto se melatonin ponekad naziva “drakula hormona” – samo izlazi u mraku. Čak i ako je epifiza ”uključena”, neće proizvoditi melatonin, osim ako je osoba u slabo osvetljenom okruženju. Pored sunčeve svetlosti, veštačko unutrašnje osvetljenje može biti dovoljno pametno da spreči oslobađanje melatonina.
Melatonin u hrani
Ako tražite melatonin u hrani, uobičajene namirnice kao što su maslinovo ulje, vino i čak pivo – su bogati izvori melatonina. Melatonin se takođe nalazi u mnogom uobičajenom voću i povrću, uključujući paradajz, koži grožđa, višnje i orasi. Dok većina ovih namirnica sadrži značajno manje količine melatonina nego doze koje se tipično nalaze u suplementu melatonina, uključujući različite namirnice bogate melatoninom u ishranu lako može isporučivati korisne količine ovog jedinjenja.
Važan faktor je da li telo može da dobije dovoljnu količinu melatonina samo iz hrane. Melatonin deluje kao antioksidans direktnim skupljanjem štetnih agenasa koji promovišu upale i starenje i mogu da izazovu bolesti, uključujući rak i kardiovaskularne i neurološke probleme. Iako je potrebno više istraživanja, postoji konsenzus o potenciji melatonina u ovom pogledu.
Melatonin iz izvora hrane se obično koristi zbog svojih zdravstvenih koristi, a ne kao pomoć za spavanje. To je, pre svega, zbog količine, širenja i vremena u kojem se melatonin konzumira putem hrane. Ako je upotreba melatonina prvenstveno za regulisanje sna ili da se ublaže simptomi nekih poremećaja povezanih sa spavanjem, onda suplement melatonina može biti bolji izbor. Uvek se posavetujte sa svojim lekarom pre upotrebe suplemenata, jer bi mogli da interaguju sa drugim lekovima.
Razmotriti kako menjanje hrane može uticati na dostupnost i apsorpciju melatonina. Na primer, kuvanje na visokim temperaturama ili fermentacija mogu uticati na to koliko se melatonina može dobiti iz hrane. U idealnom slučaju, hrana koja se konzumira treba da bude sveža i neprerađena, da dobijete maksimalnu vrednost hranljivih materija.
Namirnice bogate melatoninom:
- Ananas
- Banane
- Pomorandže
- Ovas
- Kukuruz
- Pirinač
- Paradajz
- Ječam
Da li postoje melatonin tablete za spavanje
Da li postoje melatonin tablete za spavanje? Pored svoje proizvodnje u telu, melatonin se može uzeti u obliku kapsule. Kada se primenjuje u odgovarajućem trenutku u toku dana, može resetovati cirkadijalni ritam organizma. Odgovarajuće doze melatonina su one koje su ekvivalentne koncentraciji prirodno proizvedenog melatonina u epifizi. Visoke doze melatonina mogu resetovati cirkadijalni ritam, doneti pospanost i niže temperature tela.
Novi lekovi koji blokiraju efekte melatonina se razvijaju. Ovo uključuje BMS-214778 i luzindol, i mogu imati primenu u različitim poremećajima.