[icegram campaigns=”19636″]
Šta je feritin
Vaše telo se oslanja na gvožđe u crvenim krvnim zrncima da prenosi kiseonik u svim vašim ćelijama. Bez dovoljno gvožđa, vaša crvena krvna zrnca neće biti u stanju da obezbede dovoljno kiseonika. Međutim, previše gvožđa nije dobro za vaše telo. I visoki i niski nivo gvožđa može ukazivati na ozbiljan osnovni problem.
Ako vaš lekar posumnja da doživljavate nedostatak gvožđa ili hemohromatozu, može vam reći da uradite feritin test. Ovaj test meri količinu gvožđa u telu, što može dati vašem lekaru opštu sliku vašeg nivoa gvožđa.
Šta je feritin?
Feritin nije isto što i gvožđe u telu. Umesto toga, feritin je protein koji čuva gvožđe, oslobađajući ga kada vašem telu treba. Feritin obično živi u ćelijama vašeg tela, sa vrlo malo cirkulisanja u krvi. Feritin sadrži 20% gvožđa. Najveće koncentracije feritina su tipično u ćelijama jetre (poznate kao hepatocite) i imunog sistema (poznate kao retikuloendotelne ćelije).
Feritin se skladišti u ćelijama u organizmu dok ne dođe vreme da se proizvodi više crvenih krvnih zrnaca. Telo će signalizirati ćelijama da oslobode feritin. Feritin se zatim vezuje za drugu supstancu koja se zove transferin. Transferin je protein koji se kombinuje sa feritinom da ga transportuje do mesta gde se proizvode nova crvena krvna zrnca. Zamislite transferin kao namenski taksi za gvožđe.
Iako je važno da osoba ima normalne nivoe gvožđa, imati dovoljno uskladištenog gvožđa je takođe važno. Ako osoba nema dovoljno feritina, skladište gvožđa se može brzo iscrpeti.
Nizak feritin u krvi
Ako nemate dovoljno feritina u krvi ili ga imate previše, to može dati vašem lekaru tragove o vašim ukupnim nivoima gvožđa. Što više feritina u krvi, više uskladištenog gvožđa vaše telo ima.
Snižen feritin u krvi
Vaš lekar vam može reći da uradite feritin test ako imate neke od sledećih simptoma povezanih sa niskim nivoom feritina:
- neobjašnjiv umor
- vrtoglavica
- hronične glavobolje
- neobjašnjiva slabost
- zujanje u ušima
- razdražljivost
- bolovi u nogama
- kratak dah.
Najpre se procenjuje da li su vaši rezultati feritina u krvi u granicama normale.
Referentne vrednosti feritina u krvi:
- 24 do 336 nanograma po mililitru kod muškaraca
- 11 do 307 nanograma po mililitru kod žena
Imajte na umu da nemaju sve laboratorije iste rezultate za nivo feritina u krvi. Ovo su standardne vrednosti, ali različite laboratorije mogu imati različite vrednosti.
Nizak feritin u krvi može ukazati da imate nedostatak gvožđa, što može da se desi kada ne konzumirate dovoljno gvožđa u vašoj svakodnevnoj ishrani. Još jedan uslov koji utiče na nivo gvožđa je anemija, to je kada nemate dovoljno crvenih krvnih zrnaca. Dodatni uslovi uključuju:
- prekomerno menstrualno krvarenje
- želudačni uslovi koji utiču na crevnu apsorpciju
- unutrašnje krvarenje.
Znajući da je vaš nivo feritina u krvi nizak ili normalan – može da pomogne lekaru da bolje utvrdi uzrok. Na primer, osoba sa anemijom će imati nizak nivo gvožđa i nizak nivo feritina u krvi. Međutim, osobe sa hroničnim bolestima mogu imati nizak nivo gvožđa u krvi, ali normalni ili visok nivo feritina.
Kako povećati feritin?
Bez obzira na uzrok niskog feritina, možete povećati nivo sa dodacima i namirnicama bogatim gvožđem.
Hrana bogata gvožđem: Ako ste u potrazi za hranom sa najvećim procentom gvožđa, odlučite se za tofu, kakao prah i tamnu čokoladu, tamno zeleno povrće, mekinje i žitarice, integralne žitarice, mahunarke i pasulj, jagnjetinu i teletinu, orašaste plodove, seme bundeve i skvoša, džigericu i mekušce. Jednostavno dodajte ove stavke u ishrani da sačekate dobre rezultate.
Inhibitori gvožđa: Postoje fitohemikalije i vitamini koji se prirodno javljaju u hrani i mogu sprečiti ili poboljšavaju sposobnost organizma da apsorbuje gvožđe. Pokušajte da uzimate vitamin C iz voća i povrća, jer to poboljšava apsorpciju gvožđa iz hrane. Osim toga, vodite računa o unosu namirnica bogatih kalcijumom, jer on može da inhibira apsorpciju gvožđa u telu. Stoga, budite oprezni sa mlečnim proizvodima, posebno sa onim u kakau, čaju i kafi.
Visok feritin u krvi
Takođe možete imati veoma visok feritin u krvi, što može izazvati neprijatne simptome. Simptomi za povišen feritin uključuju:
- bol u stomaku
- lupanje srca ili bol u grudima
- neobjašnjiva slabost
- bol u zglobovima
- neobjašnjiv umor.
Nivoi feritina se takođe mogu povećati kao posledica oštećenja vaših organa, kao što su jetra i slezina. Test se može koristiti za praćenje opšteg zdravlja, naročito ako imate stanje povezano sa gvožđem koje uzrokuje da imate previše ili premalo gvožđa u krvi.
Visok feritin u krvi može ukazati na određene uslove. Jedan od primera je hemohromatoza, što je stanje kada vaše telo apsorbuje previše gvožđa. Drugi uslovi koji uzrokuju visok nivo gvožđa su:
- reumatoidni artritis
- oboljenje jetre
- hipertireoza
- Stilova bolest odraslih
- dijabetes tipa 2
- leukemija
- Hodgkin-ov limfom
- trovanje gvožđem
- česte transfuzije krvi
Feritin je ono što je poznato kao reaktant akutne faze. To znači da kada telo doživljava upalu, nivo feritina u krvi će ići gore. Zato nivo feritina može biti visok kod ljudi koji imaju oboljenje jetre ili rak, kao što Hodgkin-ov limfom. Na primer, ćelije jetre čuvaju feritin. Kada je oštećena jetra osobe, feritin unutar ćelija počne da curi.
Lekar bi očekivao veći od normalnog nivoa feritina kod pacijenata sa ovim i drugim inflamatornim uslovima.
Najčešći uzroci povišenog nivoa feritina su gojaznost, inflamacija i svakodnevni unos alkohola. Najčešći uzrok povišenih nivoa feritina u vezi sa genetikom je hemohromatoza.
Kako smanjiti feritin?
Ako imate previsok nivo feritina u krvi, vaš lekar će preporučiti neku akciju kako ga smanjiti i smanjiti rizik od neprijatnih simptoma. Sledeće jednostavne metode se preporučuju za smanjenje feritina.
Ograničite unos gvožđa. Možete smanjiti unos gvožđa pokušavajući da jedete manje hrane sa visokim količinama ove hranljive materije, kao što su utvrđeni hleb ili žitarice, crveno meso itd. Odlučite se za dodatke i vitamine koji nemaju gvožđe. Takođe treba da pokušate da se odlučite za beskvasni hleb proizveden pomoću celog zrna, kako integralno brašno sadrži fitatnu kiselinu, koja se vezuje sa gvožđem i sprečava ga da ostane u krvotoku. Fitatna kiselina takođe nije prisutna u hlebu sa kvascem.
Uzmite lekove. Lekovi kao što su EDTA ili desferioksamin vezuju višak gvožđa, tako da se uklanja iz vašeg krvotoka. Ako vaš lekar preporučuje ove lekove, on će vas pažljivo pratiti kako ovi lekovi mogu biti toksični ili opasni ako ne poštujete uputstvo za korišćenje.
Donirajte krv. Istraživanje je pokazalo da davanje krvi više puta godišnje može smanjiti nivo gvožđa u krvi.