Griz – kako se sprema, kalorije, uticaj na zdravlje

Kako se dobija griz

Griz je naziv za zrnca veličine 0,3-1mm, koja se dobijaju mlevenjem žitarica, i to najčešće pšenice ili kukuruza.

Griz se zapravo dobija na isti način kao i brašno, samo su valjci u mlinu podešeni drugačije.

Zrnca griza su najčešće okrugla, bele do žuškasto-smeđe boje.

Prema veličini zrnca, griz se može podeliti na:

  • grubi griz (0,6-1mm)
  • srednji griz (0,475-0,6mm)
  • fini griz (0,3-0,475 mm).

Inače, zrnca brašna su veličine 0,15mm.

Pšenični griz se dobija mlevenjem pšenice iz središnjeg dela njenog zrna. Boja mu je blago žuta, ujednačena granulacija i velika moć upijanja. Pšenični griz se može upotrebiti kao osnova obroka ili kao dodatak slanim i slatkim jelima.

psenicni griz kalorije

Kako se pravi griz u mleku

Sastojci:

  • 100 g griza
  • 1 l mleka
  • 1 kašika putera
  • 3 kašike šećera
  • malo kore od limuna
  • cimet
  • so

Priprema:

Dodati šećer u mleko, a na vrh noža so i malo rendane kore limuna, te staviti na vatru da provri. Zatim treba sipati griz uz neprekidno mešanje i kuvati na tihoj vatri dok se ne zgusne. Zatim treba dodati kašiku do dve putera i dobro promešati. Kuvani griz sipati činiju i posuti cimetom ili rendanom čokoladom. Prijatno!

Griz za bebe

Kada postepeno počnete da uvodite čvrste namirnice, poput žitarica, u ishranu svoje bebe, možete to učiniti i sa grizom. Griz za bebe predstavlja odličnu namirnicu, veoma je ukusan i, pre svega, hranljivu. Kao što ćemo objasniti u nastavku teksta, griz obiluje vitaminima koji su veoma važni za pravilan rast i razvoj deteta. Mogu se napraviti različite kaše koje uključuju griz, samo budite dovoljno maštoviti.

Griz kalorije

1/4 šolje griza sadrži 140 kalorija. Ove kalorije se sastoje od oko 80% ugljenih hidrata, 15% proteina i 5% masti. Griz ima malo masti, samo 0.5 grama po obroku. Griz ne sadrži zasićene masti, holesterol ili trans masti.

Belančevine

Griz ima veći sadržaj proteina od belog brašna, sa 5 grama po obroku, za razliku od 3.2 grama u belom brašnu. Žene treba da konzumiraju 46 grama proteina dnevno, a muškarci 56 grama. Na 5 grama proteina u svakom obroku od griza, obezbeđuje se oko 10 odsto ovog iznosa za obe grupe.

Ugljeni hidrati i vlakna

Većina kalorija u svakom obroku od griza dolazi iz ugljenih hidrata. Svaka porcija sadrži 30 grama ugljenih hidrata, od kojih je većina skrob, kompleksni ugljeni hidrat. Griz sadrži malu količinu vlakana, još jedan kompleksan ugljeni hidrat. Svaka porcija sadrži 1 gram vlakana, koja obezbeđuje 4 odsto dnevne vrednosti. Vlakna pomažu sa varenjem i mogu vam pomoći da izbegnete zatvor. Griz je nizak u prostim ugljenim hidratima, šećerima, sa samo 1 gram po obroku.

Da li griz deblja

Goji li griz? Ovde su mišljenja podeljena – neko će reći da griz deblja, a neko će reći da je ovo veoma zdrava namirnica koja ne dodaje kilograme. Zapravo, morate znati da griz ne spada baš u niskokalorične namirnice, od čega većina kalorija potiče od ugljenih hidrata. Međutim, ono što je bitno, to je da griz ne sadrži zasićene masti, holesterol ili trans masti. Takođe, veoma je bitno sa čim ćete spremati griz – jer šećer, punomasno mleko i drugi dodaci svakako da samo dodaju kalorije.

Griz i zdravlje

Da li je griz zdrav? Jedna porcija od ¼ šolje griza daje 8% dnevne vrednosti za gvožđe. Gvožđe je od suštinske važnosti, jer pomaže da se formira hemoglobin, koji isporučuje kiseonik u ćelije. Deficit gvožđa može dovesti do umora i slabosti imunog sistema. Gvožđe iz izvora koji ne podrazumevaju meso, kao što je griz, se ne apsorbuje tako lako. Možete povećati apsorpciju gvožđa iz griza tako što ćete ga konzumirati sa vitaminom C ili mesnim izvorom gvožđa, kao što je crveni sos napravljen sa posnijom mlevenom govedinom ili picom sa feferonima.

Griz povećava unos nekoliko vitamina B-kompleksa, posebno folne kiseline i tiamina. Kolektivno, vitamini B-kompleksa podržavaju vaš metabolizam i mogu osigurati da možete pretvoriti hranu u korisnu energiju. Tiamin takođe pomaže ispravnu funkciju mozga i nerava, a folna kiselina podržava proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Porcija od ¼ šolje griza ima 109 mikrograma folne kiseline – oko 1/4 zahteva za unos – zajedno sa 28% preporučenog dnevnog unosa tiamina za muškarce i 31% za žene.

Konzumirajte griz kao izvor selena. Vaše telo koristi selen – u kombinaciji sa drugim hranljivim materijama, uključujući i vitamin E – kao antioksidant i veoma je važan za dobro zdravlje. To znači da sprečava štetnu oksidaciju ćelijskih membrana i DNK, što bi inače doprinosilo bolestima, uključujući srčane bolesti. Dobijanje dovoljno selena u ishrani i jača imuni sistem za sprečavanje infekcija. Porcija od ¼ šolje griza daje 37 mikrograma selena, ili dve trećine vašeg dnevnog unosa.