Hidronefroza bubrega simptomi, uzrok, lečenje, prognoza

Hidronefroza bubrega je stanje koje se obično javlja kada bubreg bubri zbog neuspeha normalne drenaže urina iz bubrega do bešike. Ovaj otok najčešće pogađa samo jedan bubreg, ali može uključivati oba bubrega. Hidronefroza nije primarna bolest. To je sekundarni uslov koji proizilazi iz neke druge osnovne bolesti. To je strukturni uslov koji je rezultat blokiranja ili opstrukcije u urinarnom traktu. Hidronefroza utiče na oko jednu na svakih 100 beba.

Simptomi

Normalno, urin teče kroz urinarni trakt sa minimalnim pritiskom. Pritisak se može izgraditi ako postoji opstrukcija u urinarnom traktu. Nakon što se urin nakuplja duži vremenski period, vaš bubreg se može uvećati. Bubreg može postati toliko ispunjen sa urinom da počinje da pritiska okolne organe. Ako se ne leči predugo, taj pritisak može uzrokovati da vaši bubrezi trajno izgube funkciju.

hidronefroza

Simptomi

Dužina vremena koliko postoji opstrukcija utiče na vaše simptome hidronefroze. Blagi simptomi hidronefroze uključuju češće mokrenje i povećanje nagona za mokrenjem. Drugi potencijalno teški simptomi koje možete iskusiti su:

  • bol u stomaku ili boku
  • mučnina
  • povraćanje
  • bol pri mokrenju
  • nepotpuno pražnjenje
  • groznica

Prekid toka urina povećava šanse da dobijete infekciju urinarnog trakta. To je razlog zašto su urinarne infekcije jedna od najčešćih komplikacija hidronefroze. Neki znaci urinarnih infekcija uključuju:

  • zamućen urin
  • bolno mokrenje
  • peckanje prilikom mokrenja
  • slab mlaz urina
  • bol u leđima
  • bol bešike
  • groznica
  • drhtavica.

Ako primetite znake hidronefroze, zakažete sastanak sa svojim lekarom da razgovarate o vašim simptomima. Nelečene urinarne infekcije mogu dovesti do ozbiljnijih stanja kao što su pijelonefritis, ili infekcija bubrega, i sepsa, što je infekcija trovanja u krvotoku ili krvi.

Uzroci

Hidronefroza nije bolest. Umesto toga, ona može postojati usled unutrašnjih i spoljašnjih uslova koji utiču na bubrege i urinarni sabirni sistem.

Jedan od najčešćih uzroka hidronefroze je akutna unilateralna opstruktivna uropatija. Ovo je nagli razvoj opstrukcije u jednom od vaših mokraćnih kanala, koji su cevi koje povezuju bubrege sa bešikom. Najčešći uzrok ove blokade je kamen u bubregu, ali i ožiljci i krvni ugrušci mogu izazvati akutnu jednostranu opstruktivnu uropatiju. Blokirani mokraćovod može izazvati da se urin vrati gore u bubreg, što izaziva oticanje. Ovaj povratni tok urina je poznat kao vezikoureteralni refluks.

Ostali uzroci blokade mogu uključivati:

  • savijanje u ureteropelvičnoj raskrsnici, tamo gde se ureter sreće sa karlicom bubrega
  • uvećana prostata kod muškaraca, što može biti usled benigne hiperplazije prostate ili prostatitisa (upale prostate)
  • trudnoća, koja izaziva kompresiju zbog rastućeg fetusa
  • tumori u ili u blizini uretera
  • sužavanje uretera od povrede ili defekta na rođenju.

Dijagnoza

Dobijanje rane dijagnoze koliko je to moguće je izuzetno važno. Vaši bubrezi mogu biti trajno oštećeni ako se ovaj uslov ne leči predugo. Vaš lekar će verovatno početi tako što će napraviti ukupnu procenu vašeg zdravstvenog stanja, a zatim se fokusirati na bilo koje urinarne simptome koje možda imate. Vaš lekar može biti u mogućnosti da oseti povećani bubreg nežnim masiranjem stomaka i predela boka.

Lekar može da koristi kateter za odvod nešto urina iz vaše bešike. Ako ne može da se oslobodi velike količine urina na ovaj način, to bi moglo da znači da je vaša opstrukcija u bešici ili vašem mokraćnom kanalu. Uretra je cev koja sprovodi urin od vaše bešike prema spoljašnjosti vašeg tela.

Lekar može da primeni ultrazvuk ili CT bubrega da izbliza vidi obim otoka i eventualno pronađe područje blokade. Obe ove procedure pružaju vašem lekaru da vidi sliku unutrašnjosti vašeg tela, ali ultrazvuk bubrega se generalno smatra kao zlatni standard za dijagnozu hidronefroze. On omogućava lekaru da bolje pogleda bubrege.

Lečenje

Tretman za hidronefrozu se prvenstveno fokusira na oslobađanje od bilo kog uzroka koji blokira protok mokraće. Koju opciju tretmana će lekar izabrati za vas zavisi od uzroka opstrukcije.

Ako je blokirana uretra uzrok vašeg stanja, lekar će možda morati da uradi bilo šta od sledećeg:

  • ubaciti ureteralni stent, što je cevčica koja omogućava da se ureter iscedi u bešiku
  • ubaciti nefrostom cev, koja omogućava da se blokirani urin odvede preko leđa
  • propisati antibiotike za kontrolu infekcije.

Vaš lekar može ukloniti smetnju sa operacijom. Ako nešto kao ožiljak ili krvni ugrušak izaziva blokadu, vaš lekar može u potpunosti ukloniti ugroženo područje. On onda može da prespoji zdrave krajeve uretera da ponovo uspostavi normalan tok urina.

Ako je uzrok vaše hidronefroze kamen u bubregu, možda ćete morati na operaciju da biste ga uklonili. Da biste to uradili, vaš lekar može izvršiti endoskopsku hirurgiju, koja uključuje sitne instrumente za obavljanje postupka. Ovo omogućava da vaš lekar napravi manje rezove, što drastično smanjuje vreme izlečenja i oporavka. Lekar vam može takođe prepisati antibiotike. To će pomoći da se osigura da ne razvijete infekciju bubrega.

Prognoza

Prognoza hidronefroze je izuzetno promenljiva i zavisi od stanja koja vode do hidronefroze, da li je jedan (jednostrana) ili su oba (bilateralna) bubrega pogođena, od već postojeće funkcije bubrega, trajanja hidronefroze (akutna ili hronična), i da li je došlo do hidronefroze kod bubrega u razvoju ili zrelih bubrega.

Na primer, jednostrana hidronefroza izazvana kamenom će se verovatno rešiti kada se kamen ukloni, a verovatnoća oporavka je odlična. Alternativno, teška bilateralna prenatalna hidronefroza će verovatno nositi lošu dugoročnu prognozu, jer je opstrukcija dok su se bubrezi razvijali izazvala trajno oštećenje bubrega, čak i ako se opstrukcija oslobađa postnatalno.